Kosmetyka aut – auto detailing

Auto detailing. Co to jest? Na czym polega? Co wchodzi w jego zakres? W tym artykule odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące "spa dla samochodów".

Co to jest auto detailing?

Samochód po opuszczeniu salonu lśni piękną karoserią, a w jego wnętrzu czysta tapicerka pachnie nowością. Jazda nim jest przyjemnością samą w sobie. Przyciąga również wzrok innych kierowców i przechodniów.

Jednak auto kupuję się nie po to, by było ozdobą garażu, ale służyło do przemieszczania się. Podczas kolejnych lat eksploatacji na karoserii pojawiają się rysy, lakier matowieje, a w trudnych do umycia miejscach nawarstwia się brud. Nieraz zdarzy się również ubrudzić tapicerkę. Mimo regularnego czyszczenia nie jesteśmy sami w stanie przywrócić autu blasku nowości.

Mogą to jednak dla nas zrobić profesjonaliści. Istnieją specjalistyczne salony oferujące usługę detailingu – czyli w skrócie kompleksowego czyszczenia pojazdu, które wizualnie przywróci go do stanu fabrycznego.

nanoszenie powłoki antystatycznej na samochód

Na czym polega auto detailing?

Pierwszym etapem detailingu jest bardzo dokładne mycie samochodu – włącznie z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny przy reflektorach i wlewie paliwa, które odbywa się za pomocą pędzelka. Do mycia używa się profesjonalnych preparatów, których próżno szukać w myjniach samochodowych.

Po dokładnym umyciu samochodu następuję deironizacja, czyli rozpuszczenie metalicznych zanieczyszczeń na karoserii i felgach (np. drobnych fragmentów powstających podczas ścierania się klocków hamulcowych i następnie wbijających się w lakier) oraz dekontaminacja, polegająca na usunięciu i dezaktywacji substancji chemicznych oraz biologicznych (np. sadzy, płynów eksploatacyjnych, soków i pyłów roślinnych).

Po tym dogłębnym oczyszczeniu samochodu, karoseria i felgi są sprawdzane pod kątem występujących na nich rys, które następnie są usuwane poprzez polerowanie samochodu.

Kolejnym etapem jest woskowanie. Od woskowania, które możemy wykonać samodzielnie na myjniach samochodowych lub w domu różni się użyciem profesjonalnych materiałów i technik oraz przede wszystkim nakładaniem warstw wosku na perfekcyjnie czysty lakier. Samodzielne woskowanie zapewnia dobry efekt, który szybko przemija. Położenie najlepszej jakości wosków na stuprocentowo czysty lakier daję gwarancję bardzo dobrego efektu przez długi czas.

Przed samym położeniem wosku lakier jest na bieżąco czyszczony za pomocą alkoholu izopropylowego. W studiu detailingu na polerowanie poświęca się znacznie więcej czasu niż w zakładach lakierniczych, aby wykluczyć pozostawienie śladów w postaci pasów. Detailing obejmuję również regenerację felg.

Końcowym etapem jest dokładne nałożenie na samochód specjalnej powłoki antystatycznej, zapobiegającej ponownym zabrudzeniom.

Wszystkie te czynności trwają nawet do pięciu dni – wszystko po to, by końcowy efekt oczarował klienta.

detailing felgi

Detailing wnętrza

W studiach detailingu można również zamówić usługę odnowienia wnętrza pojazdu. W przypadku tapicerek skórzanych pierwszym etapem jest ich dokładne czyszczenie skóry. Następnie naprawiane są wszelkie ubytki i przetarcia. Końcową fazą jest impregnacja. Podobnie jak w przypadku woskowania lakieru, kładzenie impregnatu na nieskazitelnie czystą skórę daję dużo lepsze i bardziej długotrwałe efekty niż wykonywanie tej czynności w domu. Należy nadmienić, że skórę w samochodzie nie można myć więcej niż trzy razy w roku – w przeciwnym razie jej kolor wypłowieje. Dlatego jeżeli decydujemy się już na jej czyszczenie warto to zrobić raz, a dobrze.

Jeżeli pojazd wyposażony jest w tapicerkę welurową, to fachowcy powinni wykonac pranie tapicerki samochodowej. Za pomocą specjalistycznych środków piorących zostaną usunięte z niej nawet trudno zmywalne plamy po kawie, soku czy winie. Naprawione zostaną również ubytki i rozdarcia oraz na koniec tapicerka zostanie zabezpieczona przed przyszłymi ubrudzeniami.

Oprócz tapicerki dokładnie wyczyszczone zostaną również pozostałe elementy wyposażenia wnętrza samochodu – plastiki i wykładziny.

czyszczenie wnętrza pojazdu

Jak długo utrzyma się efekt?

Wyjechaliśmy już swoim perfekcyjnie odświeżonym samochodem ze studia detailingu. Czerwony z zazdrości sąsiad zapytał się nas czy ten samochód jest nowy. Odpowiedzieliśmy: nie wyprany w perw… studiu detailingu. Jak długo utrzyma się jednak wspaniały efekt? Wszystko zależy od nas samych.

Samochód po detailingu powinien być myty delikatną chemią i za pomocą specjalnych rękawic. Tarcie zwykłą gąbką i mycie zwykłym szamponem może zatrzeć powłokę antystatyczną oraz powodować rysy. Pojazdu nie należy również osuszać za pomocą ręcznika. Wykluczone jest mycie samochodu w myjniach automatycznych wykorzystujących szczotki – wizyta w takiej myjni całkowicie zniweczy efekt detailingu. W studiu detailingu otrzymamy poradę jakimi środkami można pielęgnować auto.

Przy odpowiedniej pielęgnacji samochódu efekt nowości może się utrzymywać nawet do roku, a powłoka antystatyczna nawet do dwóch lat.

Ile to kosztuje?

Koszt detailingu waha się pomiędzy kilkuset a kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od stanu lakieru i szczegółowości wykonania, które zlecimy. Dlatego każdy samochód wyceniany jest indywidualnie. Oczywiście oprócz kompleksowego detailingu możemy zlecić odnowienie samego lakieru bez wnętrza (lub odwrotnie) oraz ustalić zakres prac, których wykonania oczekujemy.