Kosmetyka aut – mycie samochodu

Pielęgnacja samochodu to przede wszystkim czyszczenie oraz zabezpieczanie przed ponownym zabrudzeniem. Oto kilka wskazówek jak prawidłowo czyścić samochód, tak by nie uszkodzić powierzchni i usunąć wszystkie zanieczyszczenia.

Na początek najgorsze zabrudzenia

Mycie samochodu warto zacząć od elementów najsilniej zabrudzonych, które mogą wymagać użycia bardziej agresywnych środków czyszczących. Profesjonaliści zalecają, by rozpocząć od kół.

Koła nie dość że narażone są na zabrudzenia drogowe takie jak błoto, drobinki asfaltu czy sól drogowa to dodatkowo bombardowane są pyłem z klocków hamulcowych. Pył ten potrafi wchodzić w pory lakieru przez co usunięcie tego typu zabrudzeń bywa szczególnie trudne.

Aby pozbyć się wszelkich nalotów i doprowadzić nasze felgi do stanu, w którym chcielibyśmy je oglądać należy wyposażyć się w tzw. wycior do czyszczenia wnętrza felgi, pędzel z miękkim włosiem, oraz odpowiednią chemię samochodową przeznaczoną specjalnie do mycia felg. Ważne, żeby tego typu produkty były bezpieczne dla powłoki lakierniczej.

Mycie zaczynamy od naniesienia preparatu na felgi i odczekania zalecanego czasu, tak by zmiękczyć i rozpuścić wszystkie zanieczyszczenia, jednocześnie nie doprowadzając do wyschnięcia środka czyszczącego. Takie działanie oszczędzi nam szorowania, które może doprowadzić do uszkodzeń powłoki felgi.

Po odczekaniu kilku minut myjemy felgi używając do tego specjalnego wycioru do mycia wnętrza obręczy i pędzelka do umycia zewnętrznych (widocznych) jej części. Na koniec wszystko dokładnie spłukujemy dużą ilością wody pod ciśnieniem.

Warto przy okazji mycia felg usunąć też zabrudzenia z opon i nadkoli, tak by praca włożona w mycie kół nie poszła na marne.

mycie samochodowego koła

Mycie wstępne

Po umyciu kół możemy przystąpić do mycia samochodu. Będą nam potrzebne: aktywna piana, myjka ciśnieniowa, rękawice z wełny o długim włosiu, dwa wiadra oraz szampon samochodowy. Najlepiej stosować preparaty bez wosku o neutralnym pH.

Całą procedurę zaczynamy od naniesienia na samochód aktywnej piany i odczekania zalecanego czasu, by środek zaczął działać. Uwaga! Nie wolno dopuścić do całkowitego jej wyschnięcia.

Następnie cały samochód płuczemy wodą pod dużym ciśnieniem. Są różne szkoły: jedni myją od dołu do góry, drudzy od góry do dołu. Nie jest to kluczowe. Najważniejsze, aby spłukać cały brud oraz aktywną pianę.

samochód pokryty aktywną pianą

Mycie główne

Gdy samochód jest już wstępnie oczyszczony możemy zacząć mycie zasadnicze. Przygotowujemy dwa wiadra: jedno z czystą wodą, drugie z wodą rozrobiną z szamponem. Rękawicę z długim włosiem najpierw moczymy w czystej wodzie następnie w rozrobionym szamponie i zaczynamy myć jeden wybrany element (długie włosie rękawicy pozwala nam odprowadzić drobiny piasku i zanieczyszczeń daleko od lakieru, dzięki czemu nie porysujemy powłoki lakierniczej).

Po każdym umytym elemencie należy opłukać rękawicę w czystej wodzie a później zamoczyć ją kolejny raz w wiadrze z szamponem i zacząć myć kolejny element. Po zakończonym myciu ponownie spłukujemy samochód wodą pod ciśnieniem.

Gdy proces mycia wydaje się być zakończony sprawdzamy czy powłoka została oczyszczona. Jeśli pozostały jakieś zabrudzenia, operację należy powtórzyć i oczywiście ponownie spłukać szampon z powierzchni lakieru.

opłukiwanie samochodu

Suszenie

Aby efekt mycia był nieskazitelny musimy teraz osuszyć samochód. Służą do tego urządzenia które dmuchają ciepłym powietrzem. Po takim wstępnym osuszeniu przystępujemy do dokładnego suszenia - wycierania za pomocą ściereczek z mikrofibry. Zastosowanie szmatek ze specjalnych tkanin zabezpiecza lakier przed zarysowaniem, również w przypadku gdy jakiekolwiek zanieczyszczenia (takie jak kurz) dostaną się pod naszą ściereczkę.

Po takim myciu samochód powinien wyglądać nieskazitelnie i cieszyć oko właściciela. Obecnie na rynku dostępne są różne środki do mycia. Należy też pamiętać, że w przypadku samochodów zabezpieczonych środkami ceramicznym powinniśmy stosować środki o neutralnym pH, które nie uszkodzą powłoki i pozwolą zachować jakość tego dodatkowego zabezpieczenia.

wycieranie samochodu