Kosmetyka aut - zadbaj o wnętrze

Na terenie całego kraju powstaje coraz więcej myjni bezdotykowych, na które podjeżdżamy, wrzucamy przysłowiowa „dyszkę” i w kilka minut pozbywamy się osadzonego na lakierze wszędobylskiego brudu. Często jednak dobre pierwsze wrażenie kończy się wraz z otworzeniem drzwi i widokiem wnętrza. Nie chcesz się już wstydzić przed znajomymi, których musisz gdzieś podrzucić? Postępuj zgodnie z przedstawionymi przez nas krokami i ciesz się czystym wnętrzem samochodu:

Przygotuj wszystko co potrzebne

Kabinę samochodu możesz wyczyścić na dwa sposoby. Szybko lub dokładnie. Wybór jest uzależniony od czasu, którym dysponujesz oraz regularnością sprzątania kabiny. Dobrze jest jednak przygotować wszystko co może Ci się przydać:

  • Odkurzacz

  • Zestaw ssawek

  • Szczotkę do wykładziny

  • Ściereczki z mikrofibry

  • Patyczki do czyszczenia uszu

  • Środek czyszczący (najlepiej rozrobione APC)

  • Środek zabezpieczający powierzchnie kokpitu

  • Pędzelki z miękkim włosiem

  • Worek na śmieci

  •  

Zastanawiasz się czym jest APC? Jest to środek czyszczący o bardzo szerokim zastosowaniu wewnątrz jak i na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że by bezpiecznie go użyć w środku pojazdu musisz go rozrobić z wodą zachowując zalecane proporcje. Zbyt duża ilość koncentratu może spowodować przebarwienia na desce rozdzielczej oraz pozostałych plastikach. Czy polecamy jakiś konkretny środek APC? Nie, sprawdź ceny w najbliższym sklepie z kosmetykami samochodowymi i wybierz ten, który „rzuci Ci się w oko”. Nie kupuj od razu dużego pojemnika, wybierz ten o mniejszej pojemności.Jeśli złapiesz detailing’owego bakcyla będziesz mógł przetestować inne dostępne tego typu środki na rynku i wybrać swój ulubiony. Gdybyś jednak nie chciał „inwestować” ciężko zarobionych pieniędzy możesz wykorzystać do mycia plastików np. środek do mycia szyb.

 

Zrób inspekcję

Sprzątanie rozpocznij od przejrzenia wnętrza, zwróć uwagę na zakamarki. Oceń, na co musisz szczególnie zwrócić uwagę, które miejsca będą wymagać najwięcej pracy. Przy okazji możesz pozbyć się wszystkich nagromadzonych we wnękach drzwi oraz pozostałych schowkach śmieci. Pamiętałeś o worku na śmieci? Jeśli tak to dobrze, teraz masz je gdzie odłożyć.

 

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Nim przystąpisz do odkurzania, wyciągnij dywaniki spod nóg kierowcy jak i pasażerów. Zdemontuj wszelkie dodatkowe zbędne rzeczy, takie jak np. uchwyt na telefon. Zaglądnij również do bagażnika. Jeśli masz dodatkową matę, którą możesz wyciągnąć - zrób to. Poza samochodem będzie Ci łatwiej ją odkurzyć.

 

Zacznij odkurzać

Zacznij od mniejszych ssawek i pozbądź się brudu z wszelkich zakamarków. Pracę warto rozpocząć od przestrzeni pomiędzy tunelem środkowym, a fotelami. Jeśli dawno nie odkurzałeś, a piasek i pyłki wbiły się w wykładzinę - by ułatwić sobie pracę możesz skorzystać ze specjalnej szczotki. Za jej pomocą wzruszysz najtrudniejszy do odkurzenia brud. Po uprzątnięciu kabiny samochodu nie zapomnij o wyciągniętych wcześniej dywanikach.

 

Wyczyść plastiki

Wykorzystując przygotowane na samym początku APC za pomocą atomizera spryskaj powierzchnie kokpitu, następie używając pędzelka rozprowadź środek. Odczekaj zgodnie z instrukcja zamieszczoną przez producenta, aż środek zacznie działać, po czym wytrzyj do sucha mikrofibrą. Trudno dostępne miejsca, takie jak np. kratka wentylacyjna możesz wyczyścić patyczkiem do mycia uszu. Każdy czysty zakamarek będzie cieszył twoje oko!

 

Zrób niezbędne poprawki

Po umyciu plastików wewnątrz całego samochodu warto spojrzeć czy na wykładzinie nie pojawiły się niechciane okruchy.Jeśli zauważysz ich zbyt dużo, weź ponownie odkurzacz do ręki i szybko się ich pozbądź.

 

Zabezpiecz powierzchnię

By zachować blask jak najdłużej plastiki warto zabezpieczyć przeznaczonym do tego środkiem. Najpopularniejszym z dostępnych na rynku tego typu środków jest na pewno PLAK. Ja jednak osobiście preferuje matowe wykończenie i plastiki w moim samochodzie zabezpieczam środkiem POORBOY'S Natural Look Dressing. Aplikuje go bawełnianym aplikatorem, a następnie przecieram czysta ściereczką z mikrofibry. Co ważne nie przyciąga tak bardzo kurzu jak wspomniany na początku PLAK przez co efekt utrzymuje się na prawdę długo.

 

Jak dbasz tak masz

Stare przysłowie mówi, że jak dbasz tak masz, nie inaczej jest z czystością w samochodzie. Regularnie dbając o wnętrze naszego pojazdu nie będziemy musieli poświęcać całego dnia raz na pół roku, mniej się napracujemy, a to sprawi, że ze sprzątania będziemy mieli większą przyjemność.