Wybierz samochód:
Wybierz markę
Wybierz model
Wybierz silnik

 

Charakterystyka układu zawieszenia

Układ zawieszenia jest odpowiedzialny za resorowanie masy pojazdu i redukcję drgań, na które narażona jest cała konstrukcja. Można powiedzieć, że w pewnym sensie układ zawieszenia w ofercie wielu producentów samochodów stanowi element wyróżniający samochód na rynku. Niektórzy kierowcy preferują twardsze i bardziej precyzyjne układy zawieszenia, inni wybierają samochody o bardziej komfortowej, miękkiej charakterystyce. Dobranie odpowiedniego rozwiązania zawsze wynika z preferencji kierowcy i sposobu użytkowania samochodu.

Warto dodać, że właściwości zawieszenia można dość łatwo modyfikować, co często jest kojarzone z tuningiem. Faktycznie jeszcze jakiś czas temu właściciele samochodów decydowali się głównie na obniżanie i utwardzanie zawieszenia, co ma na celu poprawę właściwości jezdnych, w tym zdolności do szybkiego pokonywania zakrętów. Jednak nie mniej popularne są zabiegi polegające na zwiększaniu prześwitu samochodów osobowych. Lift zawieszenia może znacznie poprawić zdolność do pokonywania przeszkód terenowych i wcale nie musi oznaczać pogorszenia właściwości jezdnych.

 

Budowa układu zawieszenia

Układ zawieszenia jest dość skomplikowany, co więcej jest on bezpośrednio połączony z układem kierowniczym. Do naj istotniejszych elementów zawieszenia należą kolumny MacPhersona, które stanowią główny element resorujący w większośći współczesnych samochodów osobowych. W naszej ofercie dostępne są wszystkie elementy kolumn, takie jak amortyzatory teleskopowe, sprężyny, elementy do ustalenia i mocowania amortyzatora, w tym poduszki i łożyska walcowe amortyzatorów.

W przypadku niektórych typów tylnych układów zawieszenia stosuje się belki typowymi amortyzatorami teleskopowymi i dodatkowymi elementami gumowo metalowymi w postaci tzw. odbojów. Części zawieszenia dobrej jakości znacznie wydłużają żywotność układu resorowania. Warto mieć też na uwadze, że zawieszenie samochodu w dobrym stanie to lepsza trakcja, bezpieczne pokonywanie zakrętów i manewry przy dużej prędkości oraz skuteczniejsze hamowanie.

Promocje