🔥 Zgarnij kosmetyk samochodowy za 1 zł ❗ Kod: KOSMETYKZA1

Wodorowanie silnika - na czym polega i czy warto je przeprowadzać?

Co warto wiedzieć o wodorowaniu silnika?

Regularna eksploatacja samochodu powoduje, że w silniku zbiera się tzw. nagar. Jest to twardy nalot osadzający się na ścianach komory spalania oraz na świecach zapłonowych, który stwarza niebezpieczeństwo samozapłonu. Nagar powstaje z nagromadzonych i niedopalonych cząstek paliwa oraz oleju. Stanowi bardzo duży problem w przypadku braku regularnych przeglądów, a także serwisu. Nawet wtedy może być dość uciążliwy w usunięciu, a także bywa w tym kontekście dość kosztowny. Z tego względu warto od razu zdecydować się na metodę, która daje praktycznie 100% szans na jego wyeliminowanie. 

wodorowanie silnika

Wodorowanie silnika - czy warto?

Zdecydowanie tak. Nie bez powodu jest to jedna popularniejszych usług w całej Europie. W Polsce ciągle jest to nadal coś zupełnie nowego. Natomiast na Zachodzie działa już obecnie ponad 3000 punktów serwisowych, które zapewniają takie rozwiązania. Wodorowanie silnika benzynowego jest całkowicie bezinwazyjne. Nie trzeba rozkręcać samochodu, wyjmować silnika, rozbierać go, demontować głowicy itp. Wystarczy wprowadzić do obiegu pracującego silnika mieszaninę gazów , które podniosą nieco temperaturę spalin. Nagar w ten sposób zostaje poddany tzw. procesowi pyrolizy w czasie, którego nie osadza się lecz w formie gazowej zostaje wydalony wraz ze spalinami przez układ wylotowy.

Wodorowanie silnika - opinie specjalistów

Wodór sprawia, że nagar rozpuszcza się. Przez to nie jest wymagana jakakolwiek fizyczna ingerencja w układ silnikowy. W opinii fachowców wodorowanie jest nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze dla samych komponentów. Zaletą przeprowadzenia pyrolizy jest to nie trzeba wymieniać żadnych filtrów po wykonaniu czyszczenia. W przypadku standardowej płukanki jest to natomiast wręcz niezbędne. Wodór nie doprowadzi także do rozszczelnienia, które jest bardzo często spotykane w przypadku standardowych metod usuwania osadów nagarowych.

Co daje wodorowanie silnika - cena w stosunku do efektów?

Poza usunięciem nagaru z jednostki napędowej, pyroliza pozwala zmniejszyć zużycia paliwa oraz emisję spalin. Ponadto dokładne oczyszczenie silnika przywraca mu pierwotną moc, a także wygładza jego pracę. Z reguły minimalizuje także lub całkowicie usuwa wibracje powstające w czasie pracy samochodu. Jak wygląda wodorowanie silnika pod kątem cenowym? Sama usługa to koszt około 250 zł. Wszystko zajmuje zaledwie godzinę i nie jest zbyt skomplikowane. Należy jednak wskazać, że w ten sposób nie da się usunąć nagaru z całego silnika. Dlaczego? Z tego względu, że nie wszystkie jego części odpowiadają za przepływ gazów. Wodorowanie silnika benzynowego usuwa nagar jedynie z fragmentów, przez które przepływają gazy. Czy warto przeprowadzić wodorowanie silnika? W większości przypadków tak. Szczególnie dotyczy to nowszych samochodów, gdyż pyroliza jest skierowana właśnie w ich stronę.