🔥 Kod BLACK30 = 30 zł rabatu na wszystko przy zakupach od 299 zł! 🔥

Układ elektryczny, zapłon

 

Elektryka samochodowa w naszym sklepie

Elektryka pojazdowa to bardzo ważny element, bez którego nawet nie da się uruchomić współczesnych samochodów. Coraz więcej elementów, mechanizmów i układów jest sterowanych elektronicznie przez oprogramowanie, które uwzględnia odczyty z różnych czujników i sond. Sprawna elektryka to gwarancja poprawnego funkcjonowania wszystkich innych komponentów zasilanych elektrycznie, których cały czas przybywa w nowych samochodach.

Podstawowe układy i elementy wyposażenia zasilane z samochodowego układu elektrycznego to m.in.: oświetlenie, komputer, przełączniki sterowania wyposażeniem samochodu i wiele innych. Sprawne komponenty elektryki samochodowej mają zatem kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania samochodu.

 

Części elektryczne do samochodów

Jako podstawowe części elektryczne samochodu każdy kierowca z pewnością wymieniłby akumulator i alternator. Bez tych komponentów nie da się po prostu uzupełnić zapasu energii elektrycznej, koniecznej do ponownego uruchomienia samochodu. Warto wiedzieć, że nawet najlepsze akumulatory z czasem tracą swoje właściwości, co powoduje ograniczenie ich możliwości magazynowania energii. Równie ważny dla sprawności akumulatora jest alternator, czyli urządzenie odpowiedzialne za ładowanie baterii w trakcie pracy jednostki napędowej.

Kolejnym istotnym elementem jest rozrusznik. Sprawny rozrusznik zasilany przez w pełni naładowany akumulator to gwarancja rozruchu nawet zimą w najcięższe mrozy. Rozruszniki to co do zasady trwałe elementy elektryczne, ale z czasem mogą pojawić się usterki wynikające z wieloletniej eksploatacji. W razie usterki, któregokolwiek z komponentów w naszym sklepie można zamówić odpowiednie części elektryczne. Oferujemy rozruszniki, alternatory, akumulatory, bezpieczniki i elementy wiązek do wszystkich typów samochodów.

 

Układ zapłonowy silnika iskrowego

Współczesne silnik spalinowe dzielą się na modele z zapłonem iskrowym i samoczynnym. Niezależnie od rodzaju, zadaniem układu zasilania jest dostarczanie do komory spalania mieszanki paliwa z powietrzem w odpowiednich proporcjach i wygenerowanie energii mechanicznej podczas jej spalania. W przypadku silników o zapłonie iskrowym wyróżnia się dwa rodzaje układów zasilania. Starszy gaźnikowy i współczesne wtryskowe. Zapłon mieszanki w silniku iskrowym jest inicjowany iskrą elektryczną, która powstaje między elektrodami świecy zapłonowej.

Sprawność silnika iskrowego zależy od stopnia sprężania oraz składu i sposobu podania mieszanki paliwowej. Warto wiedzieć, że pierwsze układy wtryskowe z tzw. wtryskiem jednopunktowym funkcjonują podobnie jak układ gaźnikowy i podają mieszankę do kolektora dolotowego w podobny sposób. Znacznie lepiej dystrybucja paliwa do kolektora odbywa się w przypadku układów z wtryskiem wielopunktowym. We współczesnych konstrukcjach coraz częściej stosowane są wydajne systemy wtrysku bezpośrednio do cylindra, znane szerzej jako GDi i FSI.

 

Jak działa układ zapłonowy silnika diesla?

Zasada działania i budowa układu zapłonowego silnika wysokoprężnego różni się od iskrowego tym, że zapłon mieszanki paliwa i powietrza następuje na skutek wysokiego ciśnienia czynnika. Ciśnienie sprężania w silnikach diesla jest znacznie wyższe niż w jednostkach o zapłonie iskrowym i dzięki temu nie ma konieczności stosowania zewnętrznego źródła ciepła inicjującego zapłon, tak jak ma to miejsce w przypadku silników śbenzynowych i stosowanych w nich w tym celu świec zapłonowych.

Paliwo zapala się na skutek wzrostu temperatury pod wpływem sprężania mieszanki. Nowoczesne konstrukcje samoczynnych układów zapłonowych silników diesla korzystają z popularnych rozwiązań konstrukcyjnych takich jak pompowtryskiwacze, a jeszcze nowsze z systemu common rail. W silnikach wysokoprężnych stosuje się świece żarowe, których zadaniem jest wstępne podgrzanie paliwa co ma ułatwić rozruch silnika na zimno.

add-car

Wybierz auto

Popularne Kategorie

Podkategorie