🔥 -7% na klocki i tarcze hamulcowe! Kod: HAMULCE7

Układ zawieszenia

 

Elementy zawieszenia koła

Elementy zawieszenia koła odpowiadają za połączenie samochodu z kołami, w taki sposób, aby mogły one skutecznie przenosić masę samochodu oraz utrzymywać samochód w stanie równowagi podczas pokonywania nierówności i w trakcie różnego rodzaju manewrów. Ponadto, dobry stan elementów zawieszenia koła ogranicza opory toczenia, umożliwia skuteczne przeniesienie napędu na kołach osi napędzanych, a jednocześnie wpływa na precyzję prowadzenia samochodu.

Części koła i układu zawieszenia to zazwyczaj solidne elementy metalowe przystosowane do przenoszenia dużych zmieniających się obciążeń, ale z uwagi na specyfikę pracy koła konieczne jest stosowanie także elementów sprężystych. Podstawowe rodzaje metalowych elementów sprężystych stosowanych jako części zawieszenia to sprężyny śrubowe, drążki kierownicze oraz resory piórowe stosowane w pojazdach użytkowych i autach osobowych starszego typu. W celu poprawy tłumienia drgań w zawieszeniu koła stosuje się dodatkowo liczne elementu gumowe i gumowo metalowe.

 

Części koła i elementy zawieszenia

Zawieszenie koła to miejsce, w którym łączą się ze sobą różne mechanizmy, takie jak układ kierowania, przeniesienia napędu i układ hamulcowy. Wiele spośród części wchodzących w skład zawieszenia koła, ale i pozostałych ww. mechanizmów to typowe części podlegające okresowej wymianie, które pod wpływem eksploatacji zużywają się, a dodatkowo tracą swoje pierwotne właściwości z czasem, np. na skutek starzenia się elementów gumowych lub uszkodzeń mechanicznych czy korozji elementów metalowych.

Jako najczęściej poszukiwane w naszym sklepie części koła wymienić można piastę i łożysko koła. Klienci szukający elementów zawieszenia często kupują także elementy tłumiące drgania i łączące poszczególne części zawieszenia koła ze sobą, takie jak: sworzeń i tuleja wahacza, wahacz, drążki, łączniki i poduszki stabilizatorów oraz końcówki drążków kierowniczych. W trakcie napraw zawieszenia, warto sprawdzić także stan układu hamulcowego, przede wszystkim tarcz i klocków hamulcowych lub szczęk w hamulcach bębnowych.

add-car

Wybierz auto