Oleje i płyny eksploatacyjne

 

Płyny samochodowe w ofercie naszego sklepu

Płyny eksploatacyjne to niezwykle ważny element, od którego jakości zależy poprawna praca wielu układów. Każdy kierowca z pewnością najczęściej ma kontakt z płynem spryskiwaczy do oczyszczania szyb podczas jazdy i wie, że nawet w przypadku tak wydawałoby się prostego elementu, jakość ma ogromne znaczenie. Dobry płyn do spryskiwaczy powinien ładnie pachnieć, nie zamarzać w czasie mrozu i perfekcyjnie rozpuszczać osad znajdujący się na szybie. W końcu jest to jeden z elementów, od którego zależy nasze bezpieczeństwo.

Poprawna praca silnika zależy m.in. od skuteczności układu chłodzenia, w którym czynnikiem aktywnym jest płyn chłodniczy. Dobry płyn chłodniczy jest bezpieczny dla elementów układu chłodzenia wykonanych z różnych stopów metali i nie powoduje wytrącania się osadów, które mogłyby doprowadzić do pogorszenia drożności kanałów układu chłodzenia. W naszym sklepie dostępne są samochodowe płyny chłodnicze w tradycyjnej technologii opartej o krzemiany, tzw. IAT, nowoczesne płyny na bazie kwasów organicznych OAT i środki korzystające z technologii hybrydowej. Warto dodać, że płyn chłodzący dostępny jest w postaci koncentratu, jak i gotowego czynnika chłodzącego.

 

Olej w samochodzie - dlaczego jego jakość ma znaczenie

Płyny w samochodzie to nie koniec cieczy eksploatacyjnych, warto pamiętać też o oleju silnika i olejach przekładniowych. Dobry olej silnikowy umożliwia pracę silnika w szerokim zakresie temperatur, ma doskonałe właściwości smarujące, redukuje tarcie i ułatwia rozruch w niskich temperaturach. Wymieniając olej w samochodzie, warto kierować się wytycznymi producenta pojazdu dotyczącymi zalecanych parametrów oleju silnikowego oraz interwałów, w jakich powinien być wymieniany.

Podczas okresowych czynności serwisowych, trzeba też pamiętać o sprawdzaniu stanu oleju w skrzyni biegów. Przekładniowy olej w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów ma kolosalne znaczenie dla żywotności komponentów mechatroniki oraz sprzęgła hydrokinetycznego. Wymianę zaleca się także w przekładniach manualnych oraz przekładniach głównych mostów samochodów z klasycznym układem napędowym, w którym napędzana jest tylna oś.