🔥 Zgarnij kosmetyk samochodowy za 1 zł ❗ Kod: KOSMETYKZA1

Układ hamulcowy

Hamulce samochodowe, a głównie klocki, okładziny, tarcze i bębny hamulcowe to najczęściej wymieniane części zużywające się podczas eksploatacji każdego samochodu. Nic dziwnego, w końcu skuteczność układu hamulcowego samochodu ma zasadnicze znaczenia dla bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że wpływ na skuteczność hamulców samochodowych ma wiele czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia, ukształtowanie terenu, obciążenie pojazdu, prędkość jazdy. Wybierając nowe elementy układu hamulcowego, warto je wszystkie wziąć pod uwagę.

Dobre klocki i okładziny cierne współpracujące z jakościowymi tarczami i bębnami hamulcowymi umożliwiają uzyskanie optymalnej skuteczności hamowania w każdych warunkach. Ponadto, dobre hamulce nie tracą skuteczności przy wzroście temperatury, np. podczas długich zjazdów w terenie górzystym i nie generują uciążliwego hałasu w trakcie hamowania. Zapewne dlatego produkty renomowanych dostawców elementów układu hamulcowego, takich jak: ABS, ATE, Bosch, MaxGear i TRW należą do popularniejszych w naszym sklepie.

 

Budowa układu hamulcowego

Hamulce samochodowe to złożony układ, sterowany hydraulicznie. Kierowca dozuje siłę hamowania za pośrednictwem pedału hamulca, który z odpowiednią siłą, za pośrednictwem zespołu układu hamulcowego, uruchamia zaciski na poszczególnych kołach. Podczas okresowej kontroli układu hamulcowego, warto potwierdzić czy zespół pedału wraz z serwem pracuje w odpowiedni sposób. Duży wpływ na skuteczność układu ma także jakość i stan płynu hamulcowego. Obecność powietrza w układzie hydraulicznym sprawia, że staje się on nieskuteczny.

Płyn hamulcowy tłoczony przez zespół pedału hamulca jest dystrybuowany do poszczególnych zacisków lub szczęk poprzez niewielki hydrauliczny rozdzielacz. We współczesnych samochodach osobowych najczęściej spotykanym rozwiązaniem są hamulce tarczowe, ale w niektórych w samochodach miejskich stosuje się jeszcze bardziej trwałe hamulce bębnowe. O ile zaciski i rozpieracze szczęk to elementy trwałe, to podczas czynności serwisowych, warto sprawdzić stan poszczególnych elementów oraz przewodów hamulcowych

add-car

Wybierz auto

Popularne Kategorie