Skrzynia biegów i sprzęgło

 

Skrzynia biegów - zasada działania

Jest to złożony mechanizm, który pozwala na efektywne przekazywanie mocy wytwarzanej przez silnik do napędu samochodu. Skrzynie biegów odpowiadają za zmianę przełożeń, czyli proporcji prędkości na wale wejściowym, do prędkości obrotowej osiąganej na wale wyjściowym. Z tego względu jest to jeden z układów w pojeździe, który narażony jest na największe przeciążenia. Zmiana biegu jest wprost proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Części w skrzyni biegów łączą bowiem sprzęgło z silnikiem.

Różne typy skrzyni biegów

 - Mechaniczne – najpopularniejszy rodzaj, który opiera się na ręcznym zmienianiu biegów w oparciu o obroty silnika.  Części do skrzyń biegów manualnych są z reguły o wiele tańsze i prostsze w naprawie niż w przypadku automatów. Odpowiednie przełożenie jest wbijane poprzez system zsynchronizowanych sprzęgieł, sterowanych drążkiem do zmiany biegó w znajdującym się w kabinie kierowcy.

 - Hydromechaniczne – jest to zazwyczaj automatyczna lub półautomatyczna skrzynia biegów. Zmiana przełożeń odbywa się za pomocą zmiany szybkości krążenia cieczy w przekładni hydrokinetycznej, a także zębatej.

 - Sekwencyjne – wykorzystywane zwykle w motocyklach. Są to skrzynie typowo mechaniczne. Występują także w niektórych modelach samochodów.

Części do skrzyń automatycznych i mechanicznych

W większości przypadków skrzynie biegów muszą spełniać określone wymagania, aby zostały dopuszczone do obrotu. Istotna jest przede wszystkim niezawodność i żywotność skrzyni. Jeśli części do skrzyni biegów nie spełniają obu tych parametrów, to nabywca samochodu po przejechaniu z reguły maksimum 100 tysięcy kilometrów, zmuszony jest wymienić przekładnię na nową.

Niezawodność części do skrzyni biegów jest również w dużej mierze uwarunkowana odpowiednim doborem łożysk i wytrzymałością kół zębatych. Obecnie przykłada się uwagę do masy własnej skrzyni biegów. Mniejsza konstrukcja skrzyni umożliwia wykorzystanie wolnego miejsca w kabinie w celu powiększenia kabiny przestrzeni pasażerskiej.

add-car
Dodaj auto, a pokażemy części które pasują: