🔥 -7% na klocki i tarcze hamulcowe! Kod: HAMULCE7

Układ kierowniczy

 

Układ kierowniczy samochodu

Główne elementy układu kierowniczego to przekładnia i kolumna kierownicy. Zadaniem przekładni jest przekazywanie obrotowego ruchu kierownicy na postępowy ruch drążków kierowniczych, co powoduje ruch zwrotnic i skręcenie lub prostowanie kół podczas manewrów wykonywanych w czasie jazdy samochodem. We współczesnych samochodach stosuje się dwa rodzaje przekładni kierowniczych. Jako bardziej popularną można wskazać przekładnię zębatkową zwaną potocznie maglownicą.

Rzadziej, bo głównie w samochodach z napędem na tylną oś spotyka się przekładnie globoidalne i ślimakowe. Przekładnia jest wprawiana w ruch poprzez ruchy kierownicy przenoszone za pośrednictwem kolumny kierownicy. W dzisiejszych samochodach coraz częściej kolumna kierownicy składa się z wałów połączonych ze sobą przegubami. W większości nowoczesnych samochodów stosuje się również układy wspomagania kierownicy, które znacznie redukują siłę, jaką trzeba włożyć w manewrowanie pojazdem.

 

Budowa układu kierowniczego

Elementy układu kierowniczego są narażone na przenoszenie drgań i wibracji spowodowane nierównościami drogi. Jednocześnie z czasem sprawność może stracić mechanizm kierowniczy przekładni, a także układ wspomagania. Do częściej spotykanych usterek układu kierowniczego zalicza się luzy na kierownicy spowodowane wyrobionymi końcówkami drążków kierowniczych lub zbyt wolny powrót kół do pozycji na wprost. W takich okolicznościach problem może wynikać ze zużycia drążków, przegubów kulowych wahacza lub niewłaściwego ustawienia geometrii.

Mechanizm kierowniczy z czasem może korodować, a uszkodzone osłony drążków kierowniczych prowadzą do wycieków oleju przekładniowego i zabrudzenia mechanizmu. To powoduje jego korozję i nieprawidłowe działanie. Na szczęście zakup nowego mechanizmu kierowniczego w naszym sklepie to żaden problem. Analizując stan elementów układu kierowniczego, nie sposób pominąć układu wspomagania. Wiele objawów typowych dla awarii układu może okazać się związane z nieprawidłowym działaniem wspomagania.

add-car

Wybierz auto