Wybierz samochód:
Wybierz markę
Wybierz model
Wybierz silnik

 

Układ wentylacji w samochodzie

Samochodowe układy wentylacyjne odpowiadają za doprowadzenia do kabiny świeżego powietrza. Skuteczna wentylacja gwarantuje sprawne działanie ogrzewania i klimatyzacji. Sprawne układy wentylacyjne oczyszczają powietrze dostające się do kabiny, redukują wilgotność powietrza we wnętrzu pojazdu, co zapobiega niebezpiecznemu parowaniu szyb i jest źródłem komfortu. Samochodowe układy wentylacyjne umożliwiają regulację trzech głównych parametrów, są to: temperatura powietrza, intensywność wymiany powietrza z otoczeniem oraz kierunek nadmuchu.

Warto wiedzieć, że oprócz jakości powietrza niezwykle istotny jest także tzw. komfort termiczny, który ma znaczny wpływ na narastanie senności i poczucia zmęczenia kierowcy, a przez to szybkość reakcji i zdolność oceny sytuacji na drodze. Kluczowe dla prawidłowej dystrybucji powietrza w kabinie jest zastosowanie odpowiednio usytuowanych nawiewów, mechanizmu kontroli przepływu powietrza i korekty kierunku nadmuchu. Za jakość powietrza odpowiada filtr lub zespół filtrów kabinowych, istotny wpływ na czystość powietrza ma także stan czystości kanałów wentylacyjnych w samochodzie.

 

Niedomagania układu wentylacji w samochodzie

Nieprawidłowe działanie układu wentylacji może wynikać z zaniechania czynności serwisowych polegających na wymianie filtra kabinowego oraz pominięcia okresowego czyszczenia układu. Przyjmuje się, że układ wentylacji, w którym zbierają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, takie jak: piasek, kurz, pyłki roślin, liście i inne drobiny, powinien być czyszczony przynajmniej raz na dwa lata.

Jednakże dla uzyskania optymalnego komfortu rekomenduje się serwis wentylacji i klimatyzacji po każdej zimie. Wymiana filtra kabinowego to podstawa, ale czysty układ wentylacyjny znacznie zwiększy jakość powietrza w kabinie, ograniczy rozwój szkodliwych mikroorganizmów i zapobiegnie występowaniu typowego nieprzyjemnego zapachu, jaki wydziela się zabrudzonych układów wentylacji.

Promocje