Układ paliwowy

 

Układ paliwowy – budowa

Układ paliwowy współczesnych samochodów składa się z kilku elementów, do których zalicza się: zbiornik paliwa, pompę paliwa i przewody doprowadzające paliwo do układu zasilania silnika, filtr paliwa, układ zasilający z pompą wtryskową lub zasilającą oraz gaźnikiem, lub wtryskiwaczami. W przypadku nowoczesnych silników wyposażonych w zaawansowane układy wtryskowe pracujące pod dużym ciśnieniem niezwykle istotnym parametrem dla poprawnego działania układu zasilania silnika jest jego szczelność.

Układ zasilania paliwem działa w taki sposób, że pompa zasilająca tłoczy paliwo ze zbiornika przez filtr paliwowy do pompy wtryskowej, która dystrybuuje je dalej na poszczególne wtryskiwacze, odpowiedzialne za właściwe dozowanie i rozpylanie paliwa. W związku z tym ewentualne zapowietrzenie układu paliwowego może powodować trudności z uruchomieniem silnika. Najczęściej powodem zapowietrzenie układu paliwowego jest wymiana filtra paliwowego lub innych komponentów układu.

 

Jak odpowietrzyć układ paliwowy?

Zapowietrzenie układu paliwowego jest niezmiernie niebezpieczne w przypadku nowych silników z układami wtryskowymi, których komponenty są smarowane paliwem, jak ma to miejsce w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych. W takich jednostkach praca na sucho może doprowadzić do zatarcia się wtryskiwaczy i całkowitego lub częściowego upośledzenia ich działania. Uruchomienie układu paliwowego na sucho jest zatem niebezpieczne i może okazać się niezwykle kosztowne w skutkach.

Dlatego producenci jednostek napędowych i komponentów układów paliwowych przewidzieli przynajmniej dwie metody odpowietrzania układów paliwowych. Po pierwsze, w niektórych jednostkach napędowych możliwe jest odpowietrzenie układu poprzez podanie zasilania na pompę. Zabieg ten w większości modeli współczesnych samochodów polega na załączeniu zapłonu, bez uruchomiania rozrusznika. Kilkukrotne powtórzenie takiej procedury powoduje uzupełnienie brakującego paliwa w układzie i wypompowanie powietrza. W niektórych samochodach możliwe jest także odpowietrzenie manualne, o ile obudowa filtra paliwa jest wyposażona w specjalną pompkę, której zadaniem jest uzupełnienie poziomu paliwa w filtrze.

add-car
Dodaj auto, a pokażemy części które pasują: