Układ chłodzenia silnika

Układ chłodzenia silnika – budowa

W większości współczesnych samochodów stosuje się układy chłodzenia silnika cieczą, chociaż cały czas w eksploatacji są pojazdy z silnikami chłodzonymi powietrzem. Chłodzenie silnika powietrzem polega na obiegu powietrza wokół cylindrów, które dzięki specjalnej żebrowanej budowie zwiększają powierzchnię wymiany ciepła z powietrzem. Obieg chłodzenia powietrzem może być samoczynny lub wymuszony, czyli wsparty dmuchawą tłoczącą w okolice cylindrów dodatkowe masy powietrza z zewnątrz.

We współczesnych samochodach żebrowane obudowy stosuje się czasem do poprawy chłodzenia niektórych mechanizmów i przekładni. Budowa układu chłodzenia silnika cieczą jest bardziej skomplikowana. Przede wszystkim cylindry i komora spalania są otoczona kanałami z cieczą chłodzącą, która znacznie sprawniej niż powietrze odprowadza ciepło generowane podczas pracy silnika. Układ chłodzenia cieczą składa się z pompy wody, termostatu i chłodnicy wspomaganej wentylatorami. Poszczególne elementy są ze sobą połączone wężami gumowymi.

Jak działa układ chłodzenia silnika

Chłodzenie silnika cieczą ma swoje zalety. Układ jest sterowany termostatem, który po nagrzaniu cieczy otwiera obieg i reguluje przepływ cieczy przez układ. Co ważne, termostat otwiera się dopiero gdy silnik osiągnie odpowiednią temperaturę roboczą, a to znacznie przyspiesza rozgrzewanie się silnika. Ma to duży wpływ na eksploatację samochodu w okresie zimowym. Obieg cieczy w układzie pomiędzy silnikiem a chłodnicą wymusza pompa cieczy chłodzącej. Natomiast za chłodzenie czynnika odpowiada chłodnica, która jest chłodzona powietrzem.

Chłodnicę montuje się w miejscu o dużym przepływie powietrza z zewnątrz, a dodatkowo jest ona wspomagana wentylatorami. Sprawny układ chłodzenia gwarantuje optymalne warunki pracy silnika. Dlatego, aby uniknąć niespodzianek, warto zadbać o jego stan techniczny. W naszym sklepie dostępne są wszystkie części, które umożliwią naprawę i konserwacje układu chłodzenia. Oferujemy czujniki temperatury, termostaty, wentylatory, chłodnice, korki zbiorniczków wyrównawczych, węże gumowe i opaski zaciskowe oraz płyny chłodzące do wszystkich typów samochodów.

add-car
Dodaj auto, a pokażemy części które pasują: