Kiedyś intercooler był postrzegany jako rarytas, głownie dlatego, że mało kto zdawał sobie w ogóle sprawę co to w ogóle jest intercooler. . Dzisiaj jest on powszechnie montowany w silnikach z doładowaniem, bez różnicy czy mechanicznym czy turbodoładowaniem. Jego rolą jest chłodzenie powietrza, które ma trafić do cylindrów ze sprężarki. Im powietrze jest cieplejsze, tym staje się rzadsze, a co za tym idzie mniej kaloryczne dla silnika. Kiedy zostaje sprężone przez sprężarkę, jego temperatura dodatkowo wzrasta, co źle wpływa na proces spalania mieszanki. Wedle teorii, obniżenie temperatury powietrza trafiającego do cylindra o 10 stopni Celsjusza zwiększa jego gęstość o 3-5%, co przekłada się na analogiczny wzrost mocy. Intercooler jest w stanie schłodzić sprężone powietrze nawet o ok. 40 stopni, co może zwiększyć moc nawet do 20%!
Chłodnica powietrza – intercooler działa na takiej samej zasadzie jak chłodnica płynu chłodniczego. Z wylotu sprężarki wyprowadzona jest rura, którą powietrze jest tłoczone do chłodnicy. Korzysta ona z powietrza atmosferycznego jako medium chłodzącego, stąd też zawsze jest montowana w przednim zderzaku. Chłodnica powietrza różni się od chłodnicy cieczy tym, że nie posiada wentylatora, dlatego jest przeważnie lepiej wyeksponowana. Kiedy powietrze ze sprężarki zostanie już schłodzone w chłodnicy powietrza doładowującego, przewodami trafia do cylindrów.
W nowych samochodach czasami instalowane są intercoolery wodne. Chłodnica powietrza jest w nich co prawda mniejsza, ale cały system jest już większy, bardziej skomplikowany i waży więcej. W intercoolerze wodnym wymiennikiem ciepła jest ciecz, a nie powietrze. Zasadnicza różnica polega na tym, że wydajność takiej chłodnicy powietrza jest stała i niezależna od prędkości jazdy.
Intrcooler jest pod maską umiejscowiony pomiędzy turbosprężarką a cylindrami. W zasadzie jest to końcowy element układu dolotowego, przez który przepływa powietrze zanim wpadnie do kolektora ssącego. Największym zagrożeniem dla chłodnicy powietrza jest kolizja. Jako, że znajduje się on z przodu, tuż za zderzakiem i nie posiada osłony, kolizja może go bardzo łatwo zniszczyć. Bardzo zły wpływ na intercooler ma też zanieczyszczenie. Zmniejsza ono możliwość przepływu powietrza, a tym samym znacznie obniża wydajność chłodnicy. Jednak dość łatwo temu zaradzić. Ostrożne mycie myjką ciśnieniową powinno rozwiązać ten problem.
Jako, że intercooler jest bardzo prostym urządzeniem, ciężko mówić o jego awariach. Jednak pewne objawy intercoolera mogą powiedzieć coś o kondycji silnika. Jeśli znajduje się w nim dużo oleju, winne może być nadmierne zużycie turbosprężarki. Niewielka jego ilość może tam jednak trafić z odmy lub ze spalin. Czasem zdarza się, że w intecoolerze pojawi się nieszczelność, spowodowana np. kamieniem spod opony auta jadącego przed nami. Da to o sobie znać w postaci ciężkiego „zbierania się” auta po włączeniu się turbiny.
2269 produktów
Wybierz auto