Olej zapewnia ochronę elementom silnika podczas pracy. Bez niego w krótkim czasie jednostka ulegnie awarii. Olej z czasem ulega zużyciu i traci swoje właściwości. Dlatego regularna wymiana oleju silnikowego jest jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych w samochodzie.
Silniki w samochodach pracują pod dużym obciążeniem. Ich elementy składowe, takie jak cylindry i tłoki, narażone są na działanie wysokiego ciśnienia i tarcie. Zadaniem oleju silnikowego jest ochrona tych elementów poprzez tworzenie tzw. filmu olejowego, który stanowi warstwę zapobiegającą nadmiernemu tarciu pomiędzy elementami silnika podczas pracy.
Olej silnikowy z czasem ulega przepracowaniu, przez co nie może właściwie pełnić swojej funkcji. W niektórych silnikach jest też częściowo spalany w trakcie pracy jednostki. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola poziomu oleju silnikowego i jego wymiana odpowiednio często. Poleganie na interwałach wymiany oleju, zalecanych przez producentów pojazdu to absolutne minimum, choć w wielu przypadkach warto robić to częściej. Eksperci motoryzacyjni radzą, by olej silnikowy wymieniać co 10-15 tys. km, nawet jeżeli producent rekomenduje wymianę w dłuższych odstępach np. co 30 tys. km.
Oleje silnikowe wykorzystywane w motoryzacji dzielą się na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Najczęściej stosowane we współczesnych pojazdach są oleje syntetyczne. Wykazują one najlepsze właściwości ochronne i czyszczące. Syntetyczne oleje silnikowe, dzięki niskiej lepkości, są w stanie pokryć najważniejsze elementy silnika w krótkim czasie po jego uruchomieniu, nawet w niskiej temperaturze.
Przy wyborze odpowiedniego oleju do silnika, najlepiej kierować się zaleceniami producenta samochodu. W instrukcji obsługi znajdziemy specyfikację rekomendowanego oleju według klasyfikacji lepkościowej SAE. Liczba przed „W” oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze, natomiast liczba po myślniku płynność w wysokiej. Specyfikacje popularnych, współcześnie stosowanych olejów silnikowych to m.in. 0W-30, 5W-30, 5W-40 czy 10W-40.
Podczas doboru oleju należy sprawdzić, czy spełnia on warunki specyfikacji. Oprócz klasyfikacji SAE oleje silnikowe podlegają również klasyfikacji ACEA, API lub ILSAC, które również należy wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiedniego oleju. Pomocą służą także internetowe katalogi doboru oleju oraz pracownicy obsługi sklepów.
659 produktów