Kiedy włączamy światła przeciwmgłowe?

Światła przeciwmgłowe - kiedy używać?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wydawałaby się prosta. Jednak w tym aspekcie należy odwołać się do przepisów prawnych. Mgła to zjawisko, które jest przyczyną tzw. ograniczonej widoczności. Znacząco utrudnia ona bezpieczną jazdę i stwarza zagrożenie. Z tego względu jest to zdecydowanie sytuacja, która została przedstawiona w przepisach ruchu drogowego. Normy jednak są zróżnicowane pod względem miejsc, w których wspomniane zjawisko atmosferyczne występuje, a także stopnia widoczności. Kiedy używać świateł przeciwmgłowych i jak jeździć w takich warunkach? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie tutaj!

Światła przeciwmgłowe tylne - podstawa jazdy przy ograniczonej widoczności

Obecność mgły nie zawsze jest równoznaczna z obowiązkiem włączenia światła przeciwmgłowego. Przykładowo z tylnych świateł przeciwmgłowych można korzystać tylko przy naprawdę złych warunkach. Mogą się również okazać dość przydatne w czasie intensywnych opadów deszczu. Natomiast w trakcie lekkiej nieprzejrzystości powietrza stanowią one bardzo duże niebezpieczeństwo dla kierowców z tyłu auta. Tylne światła przeciwmgłowe mogą oślepić kierowcę jadącego bezpośrednio za pojazdem. Ponadto są one na tyle intensywne, że światła stopu stają się o wiele mniej wyraźne, co grozi bezpośrednio wypadkiem lub kolizją. Tylne światła przeciwmgłowe wolno włączyć dopiero, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

Światła przeciwmgłowe - kiedy nie wolno ich włączać?

W przypadku dobrej widoczności. Są one skrajnie niebezpieczne. Obostrzenie dotyczy także sytuacji, w których widoczność się poprawia. Wtedy należy niezwłocznie wyłączyć światła przeciwmgłowe, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu. Ponadto światła przeciwmgielne w mieście są surowo zabronione. Niezwykle częstym błędem jest także korzystanie z tzw. długich świateł przy ograniczonej przejrzystości powietrza. Dlaczego? Posiadają one inny typ luminescencji, przez co dodatkowo pogarszają widoczność i podświetlają cząsteczki wody tworzące mgłę. W czasie mgły bardzo istotne jest również, aby dostosować prędkość do innych kierowców, a także warunków panujących na drodze. W stosunku do uczestników ruchu jazda powinna być jak najbardziej przewidywalna, umożliwiająca jak najbardziej płynne hamowanie.

Światła przeciwmgłowe przednie

Czynnikiem ograniczającym przejrzystość powietrza nie musi być wyłącznie mgła bądź rzęsisty deszcz. W przeciwieństwie do świateł tylnych, przednie przeciwmgłowe można również włączyć na oznakowanej drodze z zakrętami w okresie od zmierzchu do świtu. Uprawniają do tego znaki wszystkie znaki dotyczące informacji na temat kierunku zakrętów, a także o początku drogi krętej.

Światła przeciwmgłowe przednie

Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie jazdy we mgle?

Przede wszystkim należy ściśle kierować się do przepisów. Wielu kierowców włącza światła przeciwmgłowe tylne kiedy widoczność jest przejrzysta powyżej 50 metrów. Dlaczego? Z reguły uznają oni, że na drodze poza miastem jest to lepsze, bezpieczniejsze i jedyne rozwiązanie, aby trzymać się jezdni. Nie jest to jednak prawda, gdyż do 100 metrów od pojazdu krawędź pasa jest widoczna dzięki tzw. słupkom. Odznaczają się one w stopniu wystarczającym, a także gwarantują dostateczny stopień widoczności, aby zachować właściwy tor jazdy.

Światła przeciwmgielne - garść przepisów wystarczy w celu zachowania bezpieczeństwa

Kiedy używać światła przeciwmgłowe? Odpowiedź powyżej jest więc bardzo prosta. W przypadku ograniczonej widoczności. Dla tylnych reflektorów jest to spadek poniżej 50 metrów, natomiast w przypadku przednich wystarczy nocna jazda po krętej drodze. Warto wspomnieć także jeszcze raz, że światła przeciwmgielne w mieście są surowo zabronione.

Kierowca korzystający ze świateł niezgodnie z przepisami, zwyczajnie utrudnia jazdę pozostałym. Brak tylnego światła przeciwmgłowego przy ograniczonej widoczności, jest zagrożone mandatem do 200 zł i dwoma punktami karnymi. Z kolei 100 zł i 2 punkty karne grożą uczestnikom ruchu, którzy zapomną wyłączyć świateł w przypadku polepszenia widoczności.