Hydrauliczna pompa wspomagania układu kierowniczego to element odpowiadający za zasilanie układu. Sama pompa jest napędzana za pośrednictwem paska wieloklinowego i pracuje bez przerwy, gdy tylko uruchomiony jest silnik naszego samochodu. Warto dodać, że pompa hydrauliczna to precyzyjne urządzenie zaprojektowane pod kątem intensywnej wieloletniej eksploatacji. Zadaniem pompy od wspomagania jest tłoczenie oleju hydraulicznego do rozdzielacza, który uruchamia siłownik wspomagania układu kierowniczego. Niski stan oleju hydraulicznego lub jego słaba jakość powoduje uszkodzenie pompy.
Uszkodzona pompa od wspomagania to niepoprawnie działający układ kierowniczy. Niedomaganie układu wspomagania powoduje trudności z wykonywaniem manewrów, może też ograniczyć precyzje kierowania podczas jazdy przy większych prędkościach. Objawy uszkodzenia pompy wspomagania kierownicy można podzielić na takie, które odczuwa się podczas wykonywania manewrów oraz typowe odgłosy towarzyszące niepoprawnej pracy pompy. W niektórych przypadkach pompa hydrauliczna może wydawać charakterystyczny dźwięk, który przypomina wycie lub gwizd. Takie odgłosy świadczą zazwyczaj o zbyt małej ilości oleju i powietrzu w układzie hydraulicznym.
Jazda bez uzupełnienia płynu i pozbycia się przyczyny jego ubytku zawsze prowadzi do postępującego zacierania się pompy, aż do całkowitego jej zatarcia i utraty wspomagania. Luźny pasek może też ślizgać się, czemu towarzyszą charakterystyczne odgłosy. Gdy mamy do czynienia z zacinaniem się wspomagania, powodem może być właśnie luźny pasek napędzający pompę, przez co ciśnienie w układzie narasta skokowo. W sytuacji, gdy wykonywanie manewrów wymaga od kierowcy coraz więcej siły, może to świadczyć o spadku wydajności pompy układu kierowniczego. Zbyt niskie ciśnienie może być sutkiem nieszczelności i zapowietrzenia lub zużycia się pompy. Jako najczęstsze powody nieszczelności hydraulicznego układu wspomagania kierownicy można wskazać zużycie uszczelniaczy wałka pompy oraz mechaniczne uszkodzenie przewodów hydraulicznych.
Na rynku dostępnych jest wiele części zamiennych do hydraulicznych układów wspomagania, dobry fachowiec z pewnością poradzi sobie z dobraniem pompy, która będzie pasować do danego samochodu. Jednak znacznie prostszym rozwiązaniem jest wybór właściwej pompy do wspomagania przez filtrowanie produktów po marce, modelu i silniku samochodu w naszym sklepie. Dzięki temu można wybierać wyłącznie spośród produktów dedykowanych do danego modelu samochodu. W ofercie dostępne są pompy dostarczane na pierwszy montaż oraz dobre zamienniki, idealnie dopasowane do fabrycznego układu wspomagania.
Koło pasowe pompy wspomagania to element odpowiadający za przenoszenia napędu z paska wieloklinowego na pompę. Jest to element pracujący bez przerwy równolegle z uruchomionym silnikiem. Podczas eksploatacji koła pasowego z czasem dochodzi do jego zużycia lub uszkodzenia. W przypadku problemów z właściwym przeniesieniem napędu na pompę wspomagania konieczne jest wymienienie koła pasowego na fabrycznie nowe. Dobierając koło pasowe pompy wspomagania, trzeba zwrócić uwagę na jego średnicę, średnicę wałka oraz ilość i rozstaw otworów montażowych.
2249 produktów
Wybierz auto