Zgarnij kosmetyk samochodowy za 1 zł!

Światła postojowe a pozycyjne – czym się różnią i jak ich używać?

Czym się różnią światła postojowe od pozycyjnych?

Właściwe wykorzystanie świateł w samochodzie przekłada się wyższe bezpieczeństwo ruchu drogowego. Szczególne wątpliwości może wzbudzać zastosowanie świateł pozycyjnych i postojowych, które bywają czasem mylnie uznawane za to samo. Czym różnią się te dwa rodzaje oświetlenia w pojeździe i w jaki sposób należy z nich korzystać?

Światła postojowe a pozycyjne

Światła postojowe i pozycyjne – najważniejsze różnice

Podstawowa różnica pomiędzy światłami pozycyjnymi oraz postojowymi jest taka, że światła pozycyjne stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu. Światła postojowe są natomiast elementem wyposażenia dodatkowego – mogą, ale nie muszą znajdować się w pojeździe.

Jedną z ważniejszych różnic jest również sposób działania jednych i drugich świateł:

  • Światła pozycyjne świecą po obu stronach pojazdu. W przednich reflektorach ich barwa musi być biała, z tyłu zaś zawsze emitują światło czerwone.
  • Światła postojowe natomiast uruchamia się tylko z prawej lub tylko z lewej strony, w zależności od tego, z której strony jest jezdna, a z której pobocze. Ich barwa również jest zwykle biała z przodu i czerwona z tyłu – włączenie świateł postojowych może po prostu uruchamiać światła pozycyjne po jednej ze stron. Dopuszcza się jednak światła postojowe barwy żółtej samochodowej – takiej jak kierunkowskazy, o ile to właśnie światła kierunkowskazów pełnią funkcję świateł postojowych.

 

 

Światła pozycyjne – do czego służą?

Funkcją świateł pozycyjnych jest oświetlanie pojazdu z przodu i z tyłu w celu zasygnalizowania innym uczestnikom ruchu jego pozycji w określonych sytuacjach:

  • w trakcie postoju w warunkach ograniczonej widoczności;
  • podczas postoju awaryjnego na drogach szybkiego ruchu i autostradach;
  • po zatrzymaniu pojazdu w obszarze niezabudowanym;
  • podczas holowania.

 

Światła pozycyjne mogą podczas awarii zastąpić światła awaryjne, jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony lub uległy one uszkodzeniu. Ponadto światła pozycyjne świecą zawsze wraz ze światłami mijania oraz światłami drogowymi, zatem należy z nich korzystać także podczas jazdy od zmierzchu do świtu. Ich użycie nie jest natomiast konieczne w warunkach umożliwiających poruszanie się wyłącznie na światłach do jazdy dziennej (DRL).

Jak włącza się światła pozycyjne?

Przełącznik świateł pozycyjnych można odnaleźć po infografice przedstawiającej dwa reflektory zwrócone do siebie tyłem. Jest on zwykle zlokalizowany w pokrętle na końcu manetki po lewej stronie kierownicy lub przyjmuje formę osobnego pokrętła umieszczonego na desce rozdzielczej z lewej strony kierownicy.

Uruchomienie świateł pozycyjnych następuje po przekręceniu pokrętła o jeden stopień – wówczas na zegarach samochodu pojawia się zielona kontrolka z symbolem świateł pozycyjnych. Przekręcając pokrętło o jeszcze jeden stopień, uruchomimy również światła mijania.

Włączanie świateł pozycyjnych

Światła postojowe – kiedy należy ich używać?

Z uwagi na nieobowiązkowy charakter świateł postojowych, zakres ich wykorzystania jest znacznie węższy – używa się ich tylko i wyłącznie na postoju. Funkcją świateł postojowych jest poprawa zauważalności samochodu stojącego na poboczu, gdy jego widoczność może być ograniczona z powodu niedostatecznego oświetlenia. Dodatkowe ograniczenie stanowi fakt, że nie mogą być one montowane w pojazdach dłuższych niż 6 m i szerszych niż 2 m. Światła pozycyjne należy uruchamiać wyłącznie od strony osi jezdni, nigdy od strony pobocza.

Jak uruchomić światła postojowe?

Przełącznik pozwalający uruchomić światła postojowe jest oznaczony infografiką przedstawiającą literę „P” z trzema kreskami symbolizującymi promienie światła. Zazwyczaj jest to ta sama manetka, którą uruchamia się kierunkowskazy. Włączanie świateł postojowych jest możliwe jedynie przy wyłączonym silniku i odbywa się tak samo, jak uruchamianie kierunkowskazów – przesunięcie wajchy w dół zapala światła postojowe z lewej strony pojazdu, po podniesieniu jej do góry włączy oświetlenie postojowe z prawej strony.

W niektórych samochodach włącznik świateł postojowych może być też po prostu przełącznikiem. Po wciśnięciu go i zgaszeniu silnika światła postojowe automatycznie zapalą się z lewej strony, a jeżeli auto jest przystosowane do ruchu lewostronnego, to z prawej.

Jak uruchomić światła postojowe

Światła pozycyjne i postojowe – podsumowanie

Podsumowując, światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem i należy ich używać w określonych sytuacjach, mogą spełniać również rolę świateł postojowych. Światła postojowe są natomiast rozwiązaniem opcjonalnym, które stanowi po prostu dodatkową funkcję świateł pozycyjnych lub kierunkowskazów – zapalają światła pozycyjne lub kierunkowskazy tylko z jednej strony samochodu.