Choć płyn do spryskiwaczy nie jest traktowany na równi z tak ważnymi dla eksploatacji samochodu cieczami jak olej silnikowy czy płyn chłodniczy, pełni bardzo istotną rolę w każdym pojeździe. Ma bowiem znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Kiedy zabraknie go w momencie występowania trudnych warunków drogowych, użytkowanie samochodu może okazać się niemożliwe, ze względu na brak przejrzystości przedniej szyby.
Właśnie dlatego obowiązkiem kierowcy jest dbanie o to, by zbiornik płynu do spryskiwaczy w jego pojeździe nigdy nie był pusty. Jest to istotne także ze względów technicznych, gdyż mechanizm spryskiwaczy może ulec uszkodzeniu w przypadku długotrwałego braku płynu. Warto pamiętać również o stosowaniu właściwego płynu w konkretnej porze roku.
Nawet początkujący kierowcy powinni posiadać wiedzę na temat tego, gdzie wlać płyn do spryskiwaczy oraz jakiego płynu użyć w danym okresie. Przed zimą konieczne jest uzupełnienie zbiorniczka płynem zimowym, który jest odporny na występowanie niskich temperatur. Jeżeli tego nie zrobimy, a w zbiorniku pozostanie płyn letni, w czasie mrozu układ spryskiwania szyby może ulec uszkodzeniu (np. pęknięcie plastikowego zbiorniczka na płyn lub zatkanie dysz spryskiwaczy). W temperaturze bliskiej zeru stopni, letni płyn do spryskiwaczy może nie zamarznąć w instalacji, lecz dopiero na szybie pojazdu. Znacznie pogarsza to widoczność i bezpieczeństwo jazdy.
Teoretycznie z płynu zimowego można korzystać przez cały rok, jedynie od czasu do czasu uzupełniając jego poziom. Płyn letni ma jednak swoje zalety. Przeważnie ma przyjemniejszy zapach (do jego produkcji stosuje się mniejszą ilość alkoholu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie zamarzaniu), jest tańszy w zakupie oraz skuteczny w czyszczeniu typowo sezonowych zabrudzeń (np. w usuwaniu resztek owadów).
Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, nie warto kierować się przede wszystkim ceną. Ta zależy w dużym stopniu od tego, jakie są w danym produkcie proporcje wody (na której bazuje każdy płyn do spryskiwaczy) do ilości alkoholu, glicerolu (odpowiedzialnego za ochronę wycieraczek) oraz substancji myjących i zapachowych. Zbyt silnie rozwodniony płyn może nie czyścić szyby skutecznie lub być podatny na zamarzanie już przy niewielkich mrozach. Niektóre płyny do spryskiwaczy oferowane są w zestawie wraz ze specjalnym lejkiem, ułatwiającym aplikację płynu. Taki lejek sprawdzi się szczególnie w pojazdach, w których wlew płynu został umieszczony w trudno dostępnym miejscu.
4 produkty