Tarczowe układy hamulcowe są stosowane w motoryzacji od połowy ubiegłego wieku. Oczywiście, jak zwykle ma to miejsce w tej branży, innowacja rozpoczęła się od sportów motorowych. Sportowe zaciski hamulcowe i tarcze zostały po raz pierwszy zamontowane w 1954 r. w Jaguarach C ścigających się w 24-godzinnym wyścigu Le Man. Ekipa Jaguara zwyciężyła. Czy sportowe zaciski hamulcowe i tarcze dały im zwycięstwo? Z pewnością nie same, ale na pewno pomogły.
Żeby wiedzieć jak dział zacisk hamulcowy trzeba zrozumieć zasadę działania tarczowego układu hamulcowego. Elementem czynnym jest tarcza, która obraca się razem z kołem. Jest ona zamontowana do piasty koła „na sztywno”. Zatrzymanie tarczy jest więc równe zatrzymaniu kół pojazdu. Elementem biernym są klocki hamulcowe, zamontowane w zaciskach hamulcowych. Zaciski hamulcowe są przytwierdzone do zwrotnicy koła. Na klockach hamulcowych znajduje się okładzina cierna. Kiedy naciskany jest pedał hamulca, wysuwa się tłoczek, a klocki zamocowane w zacisku są dociskane do tarczy. Siła tarcia wytraca prędkość i w efekcie pojazd zatrzymuje się.
Zazwyczaj, w jednym zacisku hamulcowym osadzone są dwa klocki. Może ich być jednak więcej, choć zawsze będzie to wielokrotność liczby 2.
Zacisk hamulcowy zużywa się na przestrzeni czasu, więc ciężko jest wykryć pierwsze objawy. Głównymi winnymi są trudne warunki: zanieczyszczenia, duże tarcie, agresywne środowisko płynu hamulcowego. Powoduje to, że niszczą się gumowe elementy uszczelniające na zacisku hamulcowym. Narażony jest gumowy pierścień, który w zacisku hamulcowym zapobiega uciekaniu płynu w takcie pracy tłoka. Również druga uszczelka, która zapobiega dostawaniu się do tłoka nieczystości, może w końcu odmówić współpracy. Zarówno uszkodzenia uszczelek jak i korozja powodują, że tłoczek pracuje ciężko. Efektem tego może być grzanie się zacisku. Objawi się to specyficznym zapachem z okolic koła. Kiedy uszkodzenie zacisku jest już skrajne, może się on zupełnie zablokować, praktycznie uniemożliwiając normalną jazdę. Rozwiązaniem tego problemu będzie albo wymiana zacisku hamulcowego albo jego regeneracja. Zaciski są dość drogie, więc regeneracja jest z pewnością bardziej przyjazna portfelowi. Nie zapewnia jednak tak wysokiej jakości pracy oraz długowieczności jak nowy element. Zaciski na tyle mają mniejsze tendencje do niszczenia się. Jednak bez względu na to, czy mowa o zaciskach hamulcowych na przód, czy zaciskach hamulcowych na tył, naprawa musi być kompleksowa, jeśli ma zapewnić bezpieczną jazdę.
10000 produktów
Wybierz auto