🔥 -7% na klocki i tarcze hamulcowe! Kod: HAMULCE7

Wymiana filtra kabinowego – dlaczego warto o tym pamiętać

Jak wymienić filtr kabinowy?

Każdy z filtrów w samochodzie spełnia ważną funkcję. Dbają o to, aby płyny takie jak olej silnikowy czy paliwo spełniały odpowiednie normy czystości. Również powietrze napływające się do silnika jest odpowiednio oczyszczane przez odpowiedni filtr. A co z powietrzem dostającym się do kokpitu? Za jego czystość odpowiada filtr kabinowy. Gdyby go zabrakło, kierowcy stojący w korku byliby zmuszeni do wdychania całej masy spalin i pyłków unoszących się w powietrzu. Dlaczego warto dbać o wymianę filtra kabinowego i jak często należy tego dokonywać?

Stary i nowy filtr kabinowy

Dlaczego wymiana filtra kabinowego jest tak ważna

Filtr kabinowy, nazywany zamiennie przeciwpyłkowym, zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza pojazdu. Dostępne obecnie na rynku produkty można podzielić na kilka kategorii.

Rozróżniamy wśród nich standardowe filtry przeciwpyłowe, zatrzymujące sadzę i kurz, a także pyłki roślinne. To podstawowe rozwiązanie, charakteryzujące się najniższą ceną.

Kierowcom chcącym w większym stopniu zadbać o czystość powietrza, którym oddychają podczas jazdy, polecane są filtry węglowe. Zawarty w nich węgiel aktywny skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy, jak również ozon, dwutlenek węgla, czy tlenki azotu. Dzięki temu jest w stanie lepiej zadbać o zdrowie i samopoczucie użytkowników pojazdu

Osoby przykładające szczególną wagę do jakości powietrza w kokpicie samochodu mogą skłonić się ku filtrom antysmogowym. To rozwiązanie, które jest w stanie zatrzymać również drobniejsze zanieczyszczenia będące efektem smogu, obecne w powietrzu szczególnie w sezonie grzewczym.

Skutki jazdy ze zużytym filtrem kabinowym

Jednak zalety posiadania sprawnego filtra kabinowego nie ograniczają się wyłącznie do oczyszczania powietrza, którym oddychamy. Do czego służy filtr kabinowy poza swoją podstawową funkcją? Ma on również wpływ na prawidłowe działanie nawiewu oraz klimatyzacji.

Zapchany filtr powietrza może zatem sprawić, że szyba przednia będzie wykazywać większą tendencję do parowania. Zła kondycja filtra uniemożliwia sprawny przepływ powietrza, przez co jej odparowanie będzie w znacznym stopniu utrudnione. W skrajnym przypadku może to doprowadzić nawet do przegrzania dmuchawy.

Zużyty filtr kabinowy nie będzie również w stanie skutecznie osuszać powietrza pochodzącego z klimatyzacji. W konsekwencji nadmiar wilgoci osadzi się na wewnętrznej stronie szyb samochodu.

Filtr kabinowy

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

To, co ile wymieniać filtr kabinowy, zależy w dużej mierze od sposobu użytkowania pojazdu. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że wymiany filtra należy dokonywać co roku lub co 15 000 kilometrów. Najczęściej dokonuje się tego wraz z okresową wymianą oleju i pozostałych filtrów.

Jednak pojazdy używane wyłącznie w miastach, gdzie zanieczyszczenie jest dużo większe, mogą wymagać wymiany filtra nawet dwa razy w roku. Tę regułę warto rozważyć również, jeżeli osoby korzystające z pojazdu są alergikami.

Filtr kabinowy powinien być wymieniany częściej także w samochodach, które na co dzień poruszają się w mocno zapylonym środowisku. Przykładem są place budowy czy drogi szutrowe.

Kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Najdogodniejszą porą na wymianę filtra jest okresowy serwis olejowy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas na dodatkową wizytę w serwisie. Jednak jak wcześniej wspomniano, w niektórych przypadkach warto częściej wymieniać filtr przeciwpyłkowy.

W takiej sytuacji najdogodniejszym momentem będą:

  • Przełom zimy i wiosny – wiosna to czas pylenia roślin. W tym okresie warto dysponować pojazdem wyposażonym w świeży filtr przeciwpyłowy, który skutecznie zatrzyma unoszące się w powietrzu pyłki. To szczególnie istotne z punktu widzenia alergików.
  • Początek jesieni – jesień i zima to okresy, gdy powietrze w Polsce jest wilgotne. Filtry kabinowe – szczególnie standardowe – mogą się wówczas stać siedliskiem grzybów, zwłaszcza jeżeli są w znaczny stopniu zużyte.

 

Jak wymienić filtr kabinowy?

Dostęp do filtra przeciwpyłowego jest w wielu pojazdach bardzo prosty – nie wymaga wcześniejszego demontażu wielu podzespołów samochodu. Można wówczas przeprowadzić wymianę na własną rękę. Gdzie zatem szukać filtra kabinowego?

W samochodach japońskich dostęp do niego jest często możliwy przez schowek zlokalizowany przed fotelem pasażera. Aby się do niego dostać, wystarczy wymontować kieszeń schowka. W tym celu należy ją odkręcić lub odblokować za pomocą odpowiednich zaczepów.

Wymiana filtra kabinowego

Większość europejskich producentów samochodów umieszcza filtr przeciwpyłowy w podszybiu po stronie pasażera. Dostęp do niego jest możliwy poprzez komorę silnika. Po uniesieniu maski należy zdemontować maskownicę, pod którą znajduje się obudowa filtra. Bezpośredni dostęp do filtra jest możliwy po jej odkręceniu lub odpięciu.

W niektórych modelach japońskich można spotkać filtr w dolnej części deski rozdzielczej, pod schowkiem pasażera. Dostęp do niego może również wymagać demontażu schowka – tak jak w przypadku samochodów skrywających filtr za schowkiem.

Z kolei w niektórych modelach europejskich można odnaleźć filtr kabinowy po przeciwległej stronie samochodu – w sądziedztwie pedałów, z których kierowca korzysta podczas jazdy. Czasem dostanie się do niego, może nawet wymagać demontażu pedału gazu.

Po uzyskaniu dostępu do filtra kabinowego, jego wymiana pozostaje formalnością. Należy kolejno:

  • wyjąć stary filtr
  • oczyścić obudowę z nagromadzonych wokół niego zanieczyszczeń – najlepiej za pomocą odkurzacza, uważając jednocześnie, żeby nic nie wpadło do wnętrza kanału
  • włożyć nowy filtr w odpowiedni sposób
  • zamocować obudowę oraz pozostałe elementy zdemontowane wcześniej.

 

Przed przystąpieniem do wymiany filtra przeciwpyłowego należy sprawdzić, najlepiej w instrukcji pojazdu, gdzie w danym modelu umieszczono filtr kabinowy. Jeżeli nie czujemy się pewnie, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom z serwisu samochodowego. Jednak w większości modeli samochodów wymiana filtra kabinowego nie powinna być zbyt dużym wyzwaniem dla osoby, która nie stroni od prostych czynności manualnych z wykorzystaniem kluczy czy śrubokrętów.