Sprawne oświetlenie z tyłu pojazdu jest z punktu widzenia bezpieczeństwa niezwykle istotne. Bez tego jazda po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności byłaby obarczona znacznym ryzykiem kolizji. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno z lewej, jak i z prawej strony pojazdu znajdowała się sprawna lampa. Tył samochodu będzie dzięki temu skutecznie przekazywać informacje o hamowaniu, czy zamiarze zmiany kierunku jazdy. W efekcie kierowcy jadący za nami będą mogli obniżyć prędkość i uniknąć wjechania w nasze auto.
Podstawową funkcją tylnych lamp samochodowych jest ostrzeganie o hamowaniu poprzez emitowanie czerwonego światła. W przypadku samochodów oraz innych pojazdów dwuśladowych istotne jest, aby zarówno prawa, jak i lewa lampa tylna były w pełni sprawne. W przeciwnym wypadku kierowca z tyłu może źle ocenić sytuację np. podczas próby wyprzedzania, co stwarza znaczne ryzyko wypadku.
Powierzchnia kloszy lamp tylnych musi być wolna od uszkodzeń oraz odpowiednio przejrzysta. Pęknięcia i zniszczenia mogą zaburzać wiązkę światła, przez co sygnały przekazywane kierowcom z tyłu staną się zakłócone. Ubytki w kloszach lamp tylnych są również furtką dla wilgoci, która może powodować problemy z właściwą pracą układu oświetlenia oraz prowadzić do powstawania ognisk korozji. Zmatowiałe klosze lamp tylnych mogą z kolei utrudniać przenikanie wiązki światła, przez co sygnały świetlne staną się mniej wyraźne.
W starszych samochodach standardem są klasyczne tylne lampy wykorzystujące tradycyjne żarówki świateł tylnych. Nowe samochody wykorzystują często tylne światła LED, które są nie tylko oszczędniejsze pod względem zużycia energii, ale mają również dłuższą żywotność od zwykłych żarówek.
Tylne światła zespolone są sposobem na połączenie różnych rodzajów oświetlenia w jednym podzespole. W efekcie oprócz świateł „STOP” lampy tylne zespolone mogą zawierać również kierunkowskazy, światła cofania oraz światła przeciwmgielne. Takie rozwiązanie umożliwia producentom samochodów osiąganie wyjątkowej estetyki pojazdu – dzięki temu poszczególne modele aut można rozpoznać w kompletnej ciemności po samym kształcie światła emitowanego przez tylne lampy zespolone. Dlatego podczas doboru tylnych lamp warto upewnić się, że są one właściwie dopasowane do naszego auta – faceliftingi często obejmują zmiany w światłach pojazdu. Mogą się one przez to znacząco różnić w obrębie tego samego modelu i generacji pojazdu, w zależności od roku jego produkcji.
Kierowcy poszukujący nowych lamp tylnych zadają sobie często pytanie: „wybrać oryginalne czy zamienniki?”. Istotną różnicą jest oczywiście cena – zamienniki są sporo tańsze. Należy jednak pamiętać o tym, że wyjątkowo tani zamiennik może cechować się znacznie niższą jakością. Dlatego decydując się na zamienniki, należy stawiać na podzespoły pochodzące od renomowanych producentów, które oferują odpowiednią trwałość. Lampy tylne dostępne na Deler.pl pochodzą od sprawdzonych dostawców i zapewniają wytrzymałość niezbędną do zapewnienia odpowiednich parametrów pracy.
2702 produktów
Wybierz auto