Drążki stabilizatora to ważny element układu zawieszenia. Poprawne mocowanie stabilizatora ma wpływ na jakość prowadzenia samochodu. W przypadku uszkodzenia gumowych tulei stabilizatora kierowca może odczuwać wyraźnie gorsze działanie układu zawieszenia samochodu. Niektórzy określają, że w takich okolicznościach samochód staje się bardziej podatny na boczne wychylenia, a układ kierowniczy mniej precyzyjny. Gumy stabilizatora to zwykły element się zużywający się. Z czasem nawet najlepsza guma stabilizatora traci swoje właściwości wytrzymałościowe i elastyczność, twardnieje, pęka i kruszeje. To prowadzi do poluzowania mocowania stabilizatora i końcówek.
Uszkodzone gumy na stabilizatorze w początkowym okresie zdradzają swój stan głównie przez typowe metaliczne odgłosy dobiegające z zawieszenia pojazdu. W niektórych przypadkach słychać je nawet podczas prób bujania zaparkowanym samochodem. Z czasem odgłosy stają się coraz bardziej uciążliwe, luźne elementy stabilizatora i końcówek przenoszą coraz więcej wibracji i naprężeń na karoserię, co sprawia, że jazda staje się coraz bardziej niekomfortowa. W ostatecznej fazie pogorszeniu ulegają właściwości jezdne pojazdu i eksploatacja samochodu staje się wręcz niebezpieczna.
Użytkownie samochodu, w którym zużyte są gumy drążka stabilizatora, znacznie przyspiesza zużycie pozostałych elementów układu jezdnego i kierowniczego. Jednocześnie warto mieć też na uwadze fakt, że duży wpływ na przyspieszone zużywanie się gumy na stabilizatorze ma m.in. eksploatacja samochodu z niesprawnym układem zawieszenia i resorowania. Uszkodzone sprężyny i amortyzatory powodują, że przeciążenia przenoszone przez gumy stabilizatora wyraźnie rosną.
Uszkodzenie gumy drążka stabilizatora bardzo łatwo można potwierdzić podczas diagnozy na podnośniku lub z kanału. W takim przypadku konieczna jest wymiana tego elementu na fabrycznie nowy. Wybór gum nie powinien stanowić problemu. W razie potrzeby warto skorzystać z filtrowania po modelu samochodu i typie jednostki napędowej. Warto pamiętać też o kilku zasadach, których należy trzymać się podczas wymiany elementów gumowo-metalowych zawieszenia. Przede wszystkim gumy łącznika stabilizatora trzeba dokręcać z odpowiednim momentem. W tej kwestii rekomenduje się bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów. Poza tym, ze względów bezpieczeństwa, wraz z gumami powinno wymienić się wszystkie elementy połączeń, w tym śruby i nakrętki.
8726 produktów
Wybierz auto