Data produkcji akumulatora – czy jest ważna i jak ją sprawdzić?

Jak sprawdzić datę produkcji akumulatora?

Data produkcji akumulatora to niewątpliwie istotny czynnik, który należy sprawdzić przed zakupem nowej baterii. Producenci nie ułatwiają jednak tego zadania. Różne marki stosują swoje unikalne sposoby zapisu daty produkcji, przez co nie można jej zwykle odczytać wprost. Niezbędne są przez to tabele z informacjami producenta, które pozwalają odszyfrować zapis na akumulatorze. Jak odczytać rok produkcji akumulatora i dlaczego warto zwracać na to uwagę?

Jak sprawdzić datę produkcji akumulatora

Data produkcji akumulatora – dlaczego warto zwracać na nią uwagę?

Większość części samochodowych może leżeć w oryginalnym opakowaniu przez długi czas bez żadnej konsekwencji. Zużywają się, dopiero gdy zostaną zamontowane w aucie i zaczną pracować podczas jazdy. Niektóre podzespoły mogą jednak utracić znaczną część sprawności, jeżeli będą oczekiwać na montaż zbyt długo. Jednym z takich elementów są akumulatory.

Żywotność akumulatora szacuje się na około 3-5 lat. Może się jednak zdarzyć, że będzie on służył dłużej lub krócej. Wpływa na to, chociażby sposób eksploatacji pojazdu – częste odpalanie i gaszenie silnika, parkowanie auta w garażu lub pod chmurką itp. Wraz z upływem czasu parametry nieużywanego akumulatora mogą ulegać obniżeniu – m.in. przez zaburzenia w składzie elektrolitu. Oczywiście wiele zależy również od sposobu przechowywania nieużywanej baterii. Akumulatory magazynowane w optymalnych warunkach mogą po 2-3 latach oferować sprawność porównywalną do nowych, podczas gdy akumulatory składowane w nieodpowiednim miejscu już po roku mogą być w znacznie gorszej kondycji.

W efekcie można się natknąć na znaczne różnice w cenach akumulatorów – te, które zalegają na półce już dosyć długo, bywają sprzedawane znacznie taniej. Dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić datę produkcji akumulatora, aby uniknąć zakupu starej baterii, która w krótkim czasie może wymagać kolejnej wymiany. Gdzie szukać daty produkcji akumulatora? Jest ona zwykle ukryta w numerze seryjnym, umieszczonym na naklejce przyklejonej do obudowy baterii. Data może być także wybita bezpośrednio na obudowie.

Jak odczytać rok produkcji akumulatora?

Aby odczytać rok produkcji akumulatora, należy posłużyć się kodem wykorzystanym przez jego producenta. Poszczególne marki stosują różne metody oznaczania daty produkcji. Dlatego aby poznać sposób odszyfrowania daty produkcji akumulatora, trzeba znaleźć informację o tym, jakie kodowanie stosuje dana firma. Poniżej prezentujemy, jak odczytać datę produkcji baterii od najpopularniejszych producentów.

Data produkcji akumulatorów Varta oraz Bosch jest ukryta w czwartym, piątym oraz szóstym znaku kodu seryjnego. Właściwe daty produkcji można odczytać z tabeli.

Data produkcji akumulatora

W przypadku akumulatorów Centra i Exide produkowanych do 2019 roku cyfra oznaczająca rok produkcji pojawiała się na początku numeru seryjnego – np. cyfra 6 oznaczała rok 2016, cyfra 7 oznaczała rok 2017 itp. Nowsze akumulatory wspomnianych marek wykorzystują nowy zapis, w którym data produkcji pojawia się na końcu kodu. Patrząc na trzy ostatnie cyfry w zapisie, pierwsza z nich oznacza rok produkcji – 1 to 2021, 2 to 2022 itd. Dwie ostatnie cyfry są natomiast oznaczeniem miesiąca:

  • 37 – styczeń
  • 38 – luty
  • 39 – marzec
  • 40 – kwiecień
  • 73 – maj
  • 74 – czerwiec
  • 75 – lipiec
  • 76 – sierpień
  • 77 – wrzesień
  • 78 – październik
  • 79 – listopad
  • 80 – grudzień

 

Czy warto kupić akumulator, nie znając jego daty produkcji?

Wyjątkowo niska cena akumulatora powinna zwracać uwagę i stanowić sygnał do ostrożności. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić datę produkcji baterii, aby uniknąć zakupu bardzo starego produktu, który nie zaoferuje długiej żywotności. Oczywiście należy również zwracać uwagę na sposób magazynowania, Jeżeli produkt był przechowywany w odpowiednich warunkach, nie trzeba zbytnio przejmować się tym, że nie wyjechał dopiero z fabryki, a spędził kilka miesięcy, oczekując na zakup. Lepiej jednak unikać wszelkich okazji cenowych, przy których nie można potwierdzić daty produkcji akumulatora oraz warunków, w jakich był składowany.