Jak długo ładować akumulator, by działał efektywnie?

Wszystko co musisz wiedzieć o ładowaniu akumulatora

Prawidłowe ładowanie akumulatora przekłada się nie tylko na jego optymalne działanie, ale też trwałość, żywotność i zasoby energetyczne. Odpowiedni czas doładowania oraz to, jakim prądem odbywa się ten proces wpływa na ogólną jakość działania jednostki. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ładowania akumulatorów?

Akumulator, zapewniając energię elektryczną obwodom oraz rozrusznikowi stanowi jeden z newralgicznych elementów samochodu. Nieprawidłowe działanie jednostki - brak prądu, czyli wyczerpanie zasobów energetycznych bez możliwości ładowania - wyklucza jazdę. Oczywiście ważne jest bieżące weryfikowanie stanu i zasobów akumulatora. Niemniej istotna jest jednak jego prawidłowa konserwacja - w tym odpowiednie doładowywanie. Dotyczy to kilku kwestii: od tego, jaki jest optymalny czas ładowania po typ prądu, którego należy do tego użyć.

Jak ładuje się akumulator?

Doładowywanie odbywa się poprzez prostowniki. Ważne, by był on odpowiednio dobrany do danego modelu akumulatora. W wariantach kwasowo-ołowiowych, jednostki te muszą używać prostowników tradycyjnych. Jeśli jednak akumulator jest bezobsługowy lub - co popularne w nowszych autach - zapewnia system start-stop, niezbędny będzie prostownik wykorzystujący mikroprocesor. Prawidłowy dobór prostownika do ładowania akumulatora nie może być lekceważony - podłączenie sprzętu do niewłaściwego urządzenia nie tylko nie doprowadzi do zaplanowanego celu, ale może skutkować uszkodzeniami jednostki lub wybuchem.

podpinanie prostownika do akumulatora

Prawidłowe ładowanie akumulatora

Kluczowa dla prawidłowości całego procesu jest zgodność napięcia wyjściowego z akumulatorem. Stąd tak ważne jest, by zwrócić uwagę na etykiecie jednostki, jakie są dane:

  • napięcia znamionowego
  • pojemności akumulatora
  • prądu rozruchowego.

 

Informacja o napięciu prezentowana jest w Woltach - to skrót V. Jeśli więc akumulator oznaczony jest jako 12V, optymalną pracę zapewni wyłącznie akumulator o tej samej wartości. Niskie napięcie ładowania poskutkuje rozładowaniem. Zbyt wysokie doprowadzi do zjawiska “zagotowania” akumulatora.

Sam proces ładowania w większości przypadków nie jest skomplikowany. Należy odłączyć akumulator uważając na to, by najpierw zdjąć klemę minusową, a następnie - dodatnią. To pozwala już na wyjęcie sprzętu z auta. W zależności od typu akumulatora należy zweryfikować np. poziom elektrolitu oraz uzupełnić braki. Kolejny krok to podłączenie do prostownika i ustawienie właściwej mocy, a także czasu. I właśnie tu pojawia się kluczowe pytanie osób, które nie wiedzą, jak ładować akumulator

Ile czasu powinno trwać ładowanie?

To, jak długo ładować akumulator samochodowy zależy od kilku zmiennych. Nie można więc tego procesu generalizować. Dzieje się tak np. ze względu na wpływ temperatury na parametry. Im jest ona niższa, tym bardziej pojemność - a więc i efektywność - akumulatora spada. Warto w takiej sytuacji sięgnąć bo obliczenia, ile należy ładować daną jednostkę.

W zależności od tego, jaki jest stan ogniw, optymalny czas ładowania akumulatora przez prostownik powinien sięgać 10 godzin. Można przyjąć, że po takim czasie ładowania prądem o natężeniu 8,5 A, jednostka samochodowa będzie w pełni gotowa do działania. Warto jednak - jeśli to możliwe - zastosować niższy prąd ładowania. Zmniejszając natężenie można liczyć na przedłużenie żywotności baterii, choć operacja ta zajmie zdecydowanie więcej czasu - nawet ok. 20 godzin.

Czas ładowania akumulatora

Aby oszacować ładowanie akumulatora bezobsługowego warto podzielić czas ten na dwa etapy. Pierwszy to okres ok. 20 godzin. W tym czasie akumulator powinien być ładowany prądem o natężeniu ¼ pojemność. Tak więc akumulator 44ah wymagać będzie 11A, a 70,72 czy 74ah - 17,5-18,5 A.

W efekcie warto pamiętać nie tylko o tym, ile ładować akumulator, ale również jakim prądem się go zasila. Mniejsze napięcie wpłynie korzystnie na jego żywotność. Wyższe będzie szybsze, ale też bardziej obciążające.

Należy również pamiętać, że bardziej zaawansowane jednostki wykorzystujące mikroprocesory samoczynnie dostosują optymalny czas ładowania baterii samochodowej. W ich przypadku w pełni można zdać się dane generowane automatycznie.