Jak i czym wyczyścić felgi?

Czyszczenie felg aluminiowych - domowe sposoby

Każdy kto choć raz samodzielnie podjął się mycia samochodu, wie która jego część jest najtrudniejsza w czyszczeniu. Brud i czarny osad na kołach pojazdu to w zasadzie najtrudniejszy do zmycia rodzaj zanieczyszczeń. Z reguły są to drobinki materiału ściernego z klocków hamulcowych, które topią się w trakcie każdego zwalniania. Z tego względu własnoręczne mycie felg wydaje się dość uciążliwym zadaniem. Wymaga także zastosowania specjalistycznych detergentów. Jednak jeśli wiemy jak i czym je czyścić, to może być to wręcz banalnie proste. Chcesz poznać domowe sposoby czym umyć felgi? Chciałbyś wiedzieć jak wyczyścić alufelgi? Doskonale! Dowiesz się tego właśnie tutaj!

Od czego zacząć mycie felg?

Przede wszystkim od elementarnej wiedzy. Zwykły brud drogowy to niewielki problem. Można go usunąć zwyczajnym szamponem. Czarny osad z hamulca, to jednak zupełnie inna sprawa. Jest on wręcz wtopiony w felgi. Mycie wymaga więc zakupu specjalnych płynów na bazie roztworów kwasowych, wzbogaconych często o odczyny zasadowe. Te ostatnie powodują, że środek działa żrąco tylko i wyłącznie na pył hamulcowy.

Druga sprawa to regularne dbanie o stan samochodu, zarówno w kwestii karoserii, jak i nadwozia. Jeśli auto jest czyszczone tylko i wyłącznie w myjni automatycznej, a ręczne czyszczenie felg jest wykonywane raz na pół roku, to nawet najlepszy preparat nie usunie wszystkiego przy pierwszym myciu. Felgi i alufelgi należy czyścić dokładnie przynajmniej raz na kwartał. Co dwa tygodnie warto je także potraktować odpowiednim impregnatem bądź woskiem, które pozwolą łatwiej zadbać o nie w przyszłości. W razie większych problemów, można także skłonić się ku środkom polerskim identycznym, jak te stosowane w przypadku karoserii.

Jak wyczyścić alufelgi?

Czyszczenie alufelg - krok po kroku

Na początku warto zaopatrzyć się przede wszystkim w dostęp do bieżącej wody. Idealna do tego będzie myjka ciśnieniowa bądź standardowe wiaderko i gąbka. Przydatne mogą się okazać pędzelek i mała szczotka do szorowania trudniej dostępnych miejsc. Czym wyczyścić felgi? Pod kątem środków chemicznych należy zakupić płyn do mycia obręczy w butelce, najlepiej z aplikatorem. W przypadku mocno zabrudzonych lub niemytych obręczy dobrze jest również zastosować lekkościerną pastę polerską do lakieru i wspomniany wosk, który na dłużej zabezpieczy powierzchnię felg

W pierwszej kolejności spryskujemy koła środkiem do mycia felg. Należy omijać przy tym miejsca, w których zauważalne są odpryski lakieru. Następnie nanosimy na felgi preparat za pomocą rozpylacza. Po chwili możemy spłukać brud razem z detergentami. Warto zaznaczyć, że nie można dopuścić do tego, aby środki obecne na powierzchni koła zaschły. W takim wypadku konieczne będzie czyszczenie wszystkiego od początku, gdyż osad razem z detergentem pozostanie na kole.

Czyszczenie felg aluminiowych

Jeśli zachowamy wspomniane zasady, a także zakupimy porządne detergenty, to bez problemu usuniemy brud z nawet najtrudniej dostępnych zakamarków obręczy. Czyszczenie alufelg to dosłownie wszystkie chwyty są dozwolone. Im więcej czasu minęło od gruntownego mycia felg, tym ciężej będzie pozbyć się osadu hamulcowego, który prawdopodobnie wtopił się już w ich strukturę. W takim wypadku należy nałożyć roztwór kwasowy i poczekać kilka minut. Następnie spłukać brud z środkiem żrącym i ponowić czynność. Nie żałujemy do tego wody, gdyż substancje silnie żrące trzeba bardzo dokładnie spłukać dla bezpieczeństwa własnego, zawieszenia, jak i kół. Najlepiej jest zrobić to za pomocą wspomnianej myjki ciśnieniowej bądź wiadra z wodą. Zanieczyszczenia spływające z felg mogą odbarwić kostkę brukową. Dlatego dobrze jest przeprowadzać czyszczenie alufelg wewnątrz myjni. Jeżeli nawet po dokładnym spłukaniu na kołach nadal widoczne są zabrudzenia, to dobrze jest wytrzeć wilgotne obręcze suchą szmatką, a następnie nałożyć kwas wyłącznie na miejsca, w których osadza się brud.

Czym umyć felgi? - domowe sposoby

Czym umyć felgi - domowe sposoby

Kół nie trzeba czyścić w profesjonalnych warsztatach. Z reguły koszt takiej usługi nie należy do najtańszych, a można podobny efekt uzyskać także w domu. Wystarczy zakupić markowe produkty do mycia felg lub zastosować sprawdzone domowe sposoby. Kluczem jest zastosowanie rozwiązań, które nie zniszczą felg oraz wyeliminują osad i brud z ich powierzchni.

Pierwszym sposobem jest po prostu wspomniana regularność. W zasadzie jest to najlepsza metoda. Czyszczenie alufelg co 2 bądź 3 tygodnie nie zajmuje zbyt wiele czasu, a pozwala oszczędzić jego masę w perspektywie jednego, uciążliwego, wielokrotnego mycia. Felgi najlepiej czyścić płynami o gęstej konsystencji, a następnie pokrywać woskiem bądź impregnatem.

Drugą rzeczą jest dokładność i cierpliwość. Na kołach wszelkiego typu niedoskonałości są widoczne w zasadzie od razu. Felgi po myciu trzeba dokładnie spłukać, a następnie wypolerować dla efektu. Warto robić to półkolistymi ruchami i mocnymi ruchami, które nadadzą powierzchni dodatkowego błyski. Wosk lub pasta równomiernie roztarta na powierzchni felg, a następnie dobrze wypolerowana daje niepowtarzalny rezultat, który widać z daleka.