Jak sprawdzić numer części samochodowej po VIN?

Szukanie po VIN

Wybór właściwych części jest obecnie czymś dość łatwym i prostym. W przypadku dostępu do internetu wystarczy  wskazać potrzebny komponent,  następnie markę i na koniec model auta.

W większości katalogów części zamiennych, które są w zasadzie ogólnodostępne i w sklepach internetowych prowadzonych przez hurtownie motoryzacyjne, części samochodowe wyszukuje się po VIN. Czy jednak zawsze jest to w pełni skuteczne? Jak to zrobić, aby uzyskać komponenty bez późniejszych problemów z wymianą lub wyborem niewłaściwego?

Części samochodowe po VIN

Na początek należy sprawdzić:

  • moc silnika,
  • datę produkcji,
  • rodzaj napędu,
  • rodzaj skrzyni biegów,
  • wyposażenie (np. klimatyzacja).

 

Pozwoli to określić wersję samochodu. Ponadto dokładne wskazanie mocy ma znaczenie nie tylko pod kątem wyłącznie części do samego silnika, ale także komponentów skrzyni biegów. Wersja napędu będzie determinować również, jakie należy zakupić elementy układu hamulcowego, zawieszenia, a także elektryki.

Dobór części po VIN

Niezwykle istotne jest również, czy samochód posiada wspomnianą automatyczną skrzynię biegów i klimatyzację. Części w katalogu podzielone są bowiem często na wersje: do pojazdów bez klimatyzacji, a także do model z samopoziomowaniem zawieszenia. Szukanie części po VIN jest skutecznym sposobem, jednak po prostu warto mieć się na baczności.

Warto wskazać, że katalogi nie obejmują nietypowych wersji wyposażeniowych. Przykładem mogą być np. pojazdy produkowane bezpośrednio na rynek amerykański lub wschodni. Jeśli są one obecne to należy prześledzić opis ze szczególną ostrożnością, gdyż zdarzają się w nich błędy.

części samochodowe po VIN

Własnoręcznie dobieranie części po numerze VIN, to w zasadzie jedna z lepszych metod szukania części zamiennych. Na tej podstawie z reguły można bez problemu określić wersję samochodu, a także jego rocznik. Problemy wynikają jedynie z samego wyszukiwania. Poza tym ogólnodostępne katalogi hurtowni motoryzacyjnych zwykle nie posiadają opcji wyszukiwania po przykładowo numerze nadwozia.

Czy dobór części po VIN jest skuteczny?

Jak najbardziej. Wystarczy zachować czujność i mieć świadomość kilku wspomnianych wcześniej zależności wynikających z samej specyfiki wyszukiwania. Ponadto czasem łatwiej jest wymontować w pierwszej kolejności niesprawny element i następnie na jego podstawie zacząć dobieranie zamiennika. Dlaczego? Oryginalne komponenty posiadają numery i oznaczenia, które pozwalają je dokładnie zidentyfikować. Jak sprawdzić numer części samochodowej po VIN w praktyce?

Zamontowana fabrycznie część z reguły ma numer nadany jej przez producenta samochodu. Oprócz tego obok numeru producenta pojazdu będzie również naniesiony numer referencyjny wytwórcy komponentu.

Na początek warto wpisać te numery w wyszukiwarce internetowej. Najczęściej to wystarczy, aby znaleźć oferty z hurtowni bądź sklepów internetowych. Można skorzystać również z szerokiego spektrum części zamiennych dostępnych po numerach OE/OEM danego podzespołu. Wyszukiwanie wytwórcy części po numerach ma także pewną zaletę. W przypadku części podzespołów w pojazdach różnych marek, identyczne elementy osprzętu można uzyskać w nieco lepszej cenie, niż w przypadku zakupu od producenta całego samochodu.