Pranie tapicerki w czterech krokach, czyli jak wyczyścić fotele i nie tylko domowymi sposobami

Czym wyprać tapicerkę w samochodzie?

Piękna, czysta i utrzymana w nienagannym stanie tapicerka to marzenie każdego kierowcy. Tak jak dbamy o nasze kanapy w domu, tak ona też wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zanim Twoje półki zapełnisz drogimi środkami do prania wnętrza samochodu, zajrzyj do... kuchni. Sprawdź, czym można wyczyścić obicie i skorzystaj z domowych sposobów na jego wypranie.
 

W sklepach motoryzacyjnych znajdziesz mnóstwo preparatów do czyszczenia tapicerek. Każdy z nich może być dedykowany innemu zabrudzeniu. Ich cena jest bardzo zróżnicowana. Owszem, pomagają one poradzić sobie z trudnymi plamami, ale też nie każdy brud wymaga tak radykalnych środków. W takim razie, czym można ją jeszcze wyczyścić? Tutaj pomocne mogą okazać się urządzenia domowe i preparaty, które znajdziemy w kuchni. 


Pranie domowymi sposobami wyróżnia się kilkoma cechami. Jest ono:
- równie skuteczne jak preparaty renomowanych firm, 
- łagodne dla dzieci oraz alergików, 
- łatwo dostępne,
- bezpieczne,
- naturalne,
- tanie.


Krok I: Wstęp do czyszczenia tapicerki

Zanim przystąpimy do czyszczenia i zdecydujemy, czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie, warto nasz środek myjący dopasować do rodzaju obicia. Zazwyczaj jest ono wykonane z materiału, weluru lub ze skóry (również ekoskóry). Tapicerka to jednak nie tylko fotele. To również wykładzina podłogowa umieszczona pod fotelami, w środkowej części samochodu i w bagażniku. Dodatkowo pokryte materiałem są również boczki drzwi. One również wymagają wyprania.


Z jakimi plamami mamy najczęściej do czynienia? Większość to zabrudzenia związane z codziennym użytkowaniem samochodu: kurz, zanieczyszczenia przenoszone na ubraniach, do tego dochodzą plamy z jedzenia i napojów. Kolejnym problemem jest sierść przewożonych zwierząt i zapach papierosów. Na szczęście wszystko da się wyczyścić, trzeba tylko wiedzieć, czym wyprać tapicerkę.
Każdy materiał inaczej reaguje na zastosowany środek, np. może odbarwić obicie. Nawet przed przystąpieniem do prania domowymi sposobami, zawsze trzeba w niewidocznym miejscu przeprowadzić próbę. Ważne jest również, żeby nie czyścić tylko małej plamki. Prania wymaga cała tapicerka. W przeciwnym razie przetarta plamka może różnić się odcieniem od pozostałej, niewypranej części.

odkurzanie tapicerki
Krok II: Przygotowanie tapicerki do prania 


Najpierw należy ją odkurzyć. Z tym doskonale poradzi sobie domowy odkurzacz. Niestety, modele dedykowane samochodom wciągają jedynie drobne okruszki. Natomiast do porządnego odkurzenia trzeba użyć domowego odkurzacza. Warto również skorzystać z jego nakładek: wąskiej i szczoteczki. Wąska nakładka pomoże wyczyścić szczeliny w fotelach oraz miejsca pod nimi, a szczoteczka okolice dźwigni zmiany biegów. W przypadku tapicerki skórzanej szczoteczka musi mieć miękkie włosie, żeby jej nie uszkodzić. Odkurzanie nie tylko wyczyści obicie z kurzu, przygotuje je do czyszczenia, ale wciągnie również roztocza.


Jeżeli odkurzacz nie najlepiej poradził sobie z sierścią zwierząt, można użyć specjalnej – przeznaczonej do tego – szczotki albo: rolki do czyszczenia ubrań lub taśmy klejącej. Nie przykładamy jej jednak za mocno, zwłaszcza kiedy pierzemy tapicerkę samochodową w czasie gorącego lata. Zbyt mocno rozgrzany klej może się przykleić do tapicerki i zostawić na niej ślady. Wprawdzie łatwo można je usunąć (wystarczy przemyć gorącą wodą lub potrzeć kostkami lodu i zdrapać), jednak nikt nie chce, żeby czyszczenie tapicerki z sierści powodowało powstawanie nowych plam.


Krok III: Domowe sposoby na czyste obicie


Kiedy na tapicerce nie ma już żadnych śmieci, możemy zacząć ją czyścić. Jednym z najbardziej skutecznych domowych środków piorących jest soda oczyszczona. Najłatwiejszym sposobem jest rozsypanie jej i odkurzanie po kilku godzinach. W ten sposób soda zabija roztocza, grzyby, zapachy po papierosach i zwierzętach oraz wybiela plamy. A czym prać bardzo zabrudzoną tapicerkę? Wystarczy rozsypaną sodę skropić sokiem z cytryny. Powstałą w ten sposób pianą, przecieramy fotele i obicia, następnie spłukujemy wodą. Ten sposób najbardziej sprawdzi się na tapicerkach z materiału i weluru, oczywiście, po wcześniejszej próbie w niewidocznym miejscu.  


To, czym wyczyścimy tapicerkę, zależy też od materiału. Skórzaną najlepiej wyczyścić octem. Należy wymieszać litr wody z pół szklanki octu. Taką mieszanką przecieramy wnętrze. Po wyschnięciu tapicerkę nacieramy olejkiem eukaliptusowym lub herbacianym. Każdy z nich ma właściwości antyseptyczne: zabijają roztocza, bakterie i grzyby. Oprócz zdrowotnych aspektów, pomagają też chronić skórę przed pęknięciami, ponieważ tłuste olejki wpływają na elastyczne właściwości skóry. Po wchłonięciu się olejku, przecieramy fotele miękką szmatką.  

jak wyczyścić tapicerkę?


Czym jeszcze możemy wyczyścić tapicerkę? Zamiast cytryny można użyć 5% lub 10% roztworu kwasku cytrynowego. Poradzi on sobie z plamami po kawie i tłuszczach. Na ten drugi rodzaj zabrudzenia dobrze działa również gorąca woda z mydłem, proszkiem do prania lub płynem do naczyń. Jeżeli to nie pomogło, to do naszej mieszanki dolewamy odrobinę rozpuszczalnika lub alkoholu. Można również posypać tłuste miejsce talkiem i po upływie 15 min odkurzyć. Plamy z wina usunie woda z amoniakiem, a z wosku po kredkach – alkohol lub aceton. Płyn do naczyń poradzi sobie także ze smarem.   
Jakikolwiek sposób wybierzesz, zawsze trzeba usunąć środek, którym się prało, czyli delikatnie przemyć wodą. Wnętrze musi się również dobrze wysuszyć, żeby nie rozwinęły się w nim grzyby.


Krok IV: Zapobieganie


Walczenie z plamami nie musi być trudne, ale do przyjemności nie należy. Dużo łatwiej jest po prostu zapobiegać ich powstawaniu. W jaki sposób? Przede wszystkim należy odkurzać samochód raz na dwa tygodnie. Wtedy też zobaczysz wszystkie świeże plamy, zanim na dobre się wygryzą. Na podłogę i do bagażnika najlepiej położyć dywaniki oraz matę ochronną. Ważne jest, żeby pokrywały cały powierzchnię. Tylko w ten sposób uchroni się je przed plamami i zniszczeniem.
A co jeżeli mimo to nie uchronimy tapicerki przed zabrudzeniem i domowe sposoby nie poradzą sobie z nimi? Wtedy trzeba rozważyć chemiczne środki czystości albo oddać samochód w ręce specjalistów. Takie czyszczenie nie zawsze oznacza korzystanie z trujących detergentów. Pranie gorącą parą to jeden ze sposobów na czyszczenie tapicerki bez zbędnej chemii.