Woskowanie lakieru - jak woskować samochód?

Jak przeprowadzić woskowanie auta krok po kroku?

Każde auto wymaga opieki, regularnego czyszczenia, a także dbania o stan karoserii. Każdy kierowca powinien mieć świadomość jak woskowanie samochodu jest istotne. Pozwala ono przede wszystkim zabezpieczyć lakieru przed czynnikami zewnętrznymi, a także przywraca każdemu pojazdowi nieco świeżości. oraz pozwala na odświeżenie wyglądu auta. Należy przestrzegać jednak kilku podstawowych zasad podejmując się tej czynności. Szczególnie kiedy lakier jest podniszczony bądź nie jest w najlepszym stanie. W tym artykule dowiesz się jak przeprowadzić woskowanie auta krok po kroku!

Woskowanie auta

Samochód prezentuje się doskonale tylko kilka chwil po wyjściu z myjni. Jeśli nie zabezpieczymy go w odpowiedni sposób, to bardzo szybko straci swój blask. Z tego względu czysty, a następnie właściwie nawoskowany i wypolerowany lakier, potrafi zdziałać cuda nawet w momencie, gdy pojazd najlepsze lata ma już za sobą. Auto może prezentować się zawsze doskonale, a wystarczy wiedzieć jak woskować samochód i jak często. 2 do 4 razy do roku są jak najbardziej wystarczające, aby efekty były widoczne przez nawet kilka miesięcy. Warto przy tym zwrócić uwagę na następujące szczegóły: czym woskować auto, jak dobrać odpowiednie kosmetyki, a także w jaki sposób zabrać się do wcierania wosku. Jeśli poszczególne elementy zostaną wykonane we właściwej kolejności, przy należytej dozie dokładności, to bez problemu można liczyć na doskonałe efekty widoczne nawet przez bardzo długi czas.

Woskowanie auta

Woskowanie samochodu - jak dobrać odpowiedni preparat?

Na rynku dostępne jest szerokie spektrum wosków. Nie wszystkie jednak są warte uwagi. Woskowanie krok po kroku wymaga dostosowania preparatu pod preferencje użytkownika, a także dopasowania do konkretnego typu lakieru. Woski zakupimy w postaci past, mleczek, preparatów ściernych oraz olejków. W zasadzie każdy z tych produktów należy wykorzystywać pod kątem innego rodzaju karoserii. Przy wyborze wosku warto zwrócić także uwagę na to jak stare jest auto oraz jaki jest stan jego karoserii. Do woskowania nowszych samochodów najlepiej jest używać preparatów w formie olejku bądź mleczka, natomiast do starszych lepiej nadaje się pasta. Jeśli nie wiesz jak woskować auto, to uważaj, który wybierasz, gdyż dodatkowo niektóre dzielą się także w zależności od tego, czy będą używane na suchą powierzchnię czy też na mokrą. Metoda zależna będzie więc od tego, jaki wosk zostanie zakupiony.

Jak woskować auto metodą na mokro?

Sposób nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy zaznajomić się z paroma podstawowymi kwestiami, aby bez problemu przeprowadzić całą operację samodzielnie. Nakładanie wosku na mokrą karoserię auta jest znacznie krótsze niż woskowanie na sucho. Dlaczego? Z tego względu, że wosk w tym aspekcie występuje w formie płynnej. Pozwala on skutecznie doczyścić trudno dostępne elementy karoserii, a także zapewnia możliwość łatwiejszego dotarcia preparatem we wszystkie zakamarki, a także zagięcia. Woskowanie samochodu na mokro może być także przeprowadzone po umyciu samochodu. Nie ma pod tym kątem żadnych ograniczeń.

Woskowanie samochodu na sucho

Zazwyczaj przeprowadza się je z użyciem pasty. Preparat takiego rodzaju ma inną konsystencję i nie jest w pewien sposób tłusty. Ma za zadanie bardziej ścierać niż zmywać. Zabieg na sucho wykonuje się zwykle w przypadku starszych pojazdów. Posiadają one z reguły zdecydowanie bardziej zniszczony lub wyeksploatowany lakier, a pasta jest w tym wypadku najdelikatniejsza. Jednak mimo wielu zalet woskowanie auta na sucho jest znacznie bardziej pracochłonne. Wymaga więcej zaangażowania, a także poświęcenia masy czasu. W zamian każdy otrzymuje jednak dużo lepsze efekty. Metodzie zużywa także znacznie mniej preparatu niż w przypadku woskowania samochodu na mokro. Pastę łatwiej jest kontrolować, ciężej wyjąć ją z pojemnika, a także trudniej jest rozsmarować nakładaną ilość wosku na karoserię. Jak woskować samochód pastą? Preparat należy rozprowadzać od górnej części karoserii w dół. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest dokładne osuszenie powierzchni auta, a także zajęcie się usunięciem wszelkich zanieczyszczeń z całej karoserii.

Polerowanie samochodu

Woskowanie samochodu - krok po kroku

Każdy pojazd w dowolnym stanie może zawsze dobrze wyglądać. Wystarczy zająć się nim w odpowiedni sposób. Czyszczenie to jedno, natomiast dobrze przeprowadzone woskowanie auta jest gwarancją świetnego wyglądu przez długi czas. Bez dodatkowego zabezpieczenia karoserii przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, samochód w krótkim czasie będzie wyglądał dokładnie tak samo jak przed myciem. Jak przeprowadzić woskowanie lakieru?

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie zająć się ręcznym myciem, a następnie osuszeniem pojazdu. Lakier musi być perfekcyjnie czysty i pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Wosk nie przylgnie bowiem do powierzchni, która jest brudna. Brak mycia oznacza woskowanie nie karoserii, a brudu na jej lakierze. Osuszyć karoserię najprościej można za pomocą ściereczki mikrofibry. Nie pozostawiają one dodatkowy szczątków materiału i są bardzo skuteczne.

Wbrew pozorom istotna jest temperatura dla woskowania auta. Najlepiej jest przeprowadzić je w dzień, w którym nie będzie ona wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Dlaczego? Z tego względu, że nie wszystkie preparaty są dostosowane do zastosowania na rozgrzany lakier. Po dokładnym osuszeniu karoserii należy zapoznać się z wytycznymi od producenta pasy lub olejku, a następnie odmierzyć odpowiednią porcję wosku. Wosk trzeba rozprowadzić równomiernie po całej karoserii auta. Następnie całość należy pozostawić na kilka minut. W momencie, gdy na powierzchni pokrytej środkiem pojawi się tzw. mgiełka, można przystąpić do polerowania lakieru. Powierzchnię nadwozia należy przecierać do momentu, gdy stanie się ona śliska. Ponadto dobrze wypolerowany lakier będzie z każdym przetarciem coraz bardziej błyszczący. Nie jest to nic trudnego, jednak w przypadku starszych samochodów warto zdać się czasami na wiedzę specjalisty, który doradzi nie tylko w wyborze odpowiedniego preparatu, ale i przeprowadzi go własnoręcznie z wykorzystaniem własnego doświadczenia. Często fachowiec zrobi to po prostu szybciej.