🔥 Zgarnij kosmetyk samochodowy za 1 zł ❗ Kod: KOSMETYKZA1

Polerowanie samochodu krok po kroku - jak zrobić to dobrze?

Jak właściwie przeprowadzić polerowanie lakieru samochodowego?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych. Wydawałoby się, że utrzymanie blasku, jaki powinien posiadać lakier samochodowy jest proste. Jednak w rzeczywistości polerowanie wymaga odrobiny elementarnej wiedzy na temat nie tylko aut, ale również ich karoserii. Polerowanie lakieru to wydawałoby się niby nic skomplikowanego. Prawda jest taka, że nie wystarczy preparat, szmata i maszynka do polerowania. Jeśli kiedykolwiek znajdziecie się w skupie samochodów, to już na pierwszy rzut oka zauważycie, jak wygląda polerowanie auta bez odpowiednich umiejętności. Nawet jeśli sprzedawcy używek mają narzędzia, to niestety nie wahają się ich użyć. Często w niewłaściwy sposób. Widać to na pierwszy rzut oka. Natomiast sztuką jest renowacja lakieru samochodowego tak, aby wyglądał on jak nowy i nie nosił większych śladów użytkowania.

Polerowanie karoserii - od czego zacząć?

Przede wszystkim warto się zastanowić nad tym, co faktycznie chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam wyłącznie na tym, żeby lakier lśnił, to wystarczy pojechać do najbliższej myjni. To jednak z reguły nie starcza na zbyt długo. Drugim wyjściem jest czyszczenie, a następnie woskowanie. Wymaga to zastosowania odpowiednich preparatów, a także zaznajomienia się z tym, który przeznaczony jest do lakierów starego typu. Zupełnie inną sprawą natomiast jest praca z pojazdami, które najlepsze lata mają już dawno za sobą. Korekta lakieru polega na pozbyciu się jego wierzchniej, wyeksploatowanej, porysowanej i utlenionej warstwy, a potem przeprowadzeniu szeregu zabiegów, które sprawią, że karoseria będzie znowu gładka i błyszcząca. Prawda jest taka, że najlepszy efekt wymaga masy pracy oraz wiele wysiłku.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia doświadczenia w pracy z szerokim spektrum samochodów. W przypadku polerowania lakierów wielowarstwowych nie wolno usuwać całkowicie zewnętrznej warstwy bezbarwnej. To właśnie ona bowiem stanowi powłokę ochronną, która odpowiada także za kolor. Stanowi bazę dla całej reszty, która nachodzi na jej powierzchnię. Nie jest to wyłącznie warstwa dekoracyjna.

Lakiery typu akrylowego to zupełnie inna sprawa. Pod kątem polerowania powierzchni jednowarstwowych, powłoka zewnętrzna pełni równocześnie dwie funkcje: ozdobną i ochronną. Ponadto wyróżnia się także bardzo często znacznie większą grubość w przypadku lakierów fabrycznych. Jest to zdecydowanie więcej niż w przypadku standardowego metaliku. Co oznacza to w praktyce? Należy bardzo uważać i dokładnie przykładać się do polerowania, gdyż zbyt głębokie i mocne może spowodować przebicie się przez warstwę bazową lakieru. W efekcie w tym miejscu stanie się on znacznie jaśniejszy i będzie zmieniał swoją barwę, aż do chwili, gdy na zewnątrz wyjdzie podkład.

Polerowanie samochodu krok po kroku

Jak polerować auto - najczęstsze błędy

Czasami bardzo ciężko obejść się perfekcyjnie z każdym pojazdem. Nawet przy dokładaniu odpowiednich starań. Jednym z częściej występujących błędów, kiedy nie wiemy jak polerować auto, jest pozostawienie tzw. hologramów. Na czym to polega w praktyce? Niewłaściwe użycie zbyt twardego narzędzia, źle dobranej pasty polerskiej, bądź zbyt mocny lub nierównomierny nacisk stają się przyczyną powstania bardzo widocznych skaz lakieru. Są one bardzo zauważalne. Występują jako powierzchniowe przebarwienia widoczne w zależności od kąta.

Innym przypadkiem może być miejscowe przypalenie lakieru. Jak to rozpoznać? Polerowanie lakieru potrafi zmienić jego kolor. Niewłaściwie wykonywane spowoduje, że stanie się on nawet transparentny. Błąd w tej sytuacji wynika z zbyt silnego i długotrwałego polerowania w jednym miejscu. Ponadto czynnikiem pośrednim jest również brak kontroli temperatury polerowania samochodu oraz zbyt duża nadmierna ilość pasty nałożonej na powierzchnię. Preparat w takiej sytuacji potrafi zalegać w zakamarkach karoserii bardzo długo i prezentuje się wyjątkowo nieestetycznie.

Jak właściwie przeprowadzić polerowanie lakieru samochodowego?

Pierwszą rzeczą są odpowiednie narzędzia. Warto wyposażyć się we wszystkie, które będą potrzebne do polerowania lakieru samochodowego. Pierwszym będzie maszyna polerska, dzięki której ręcznie można woskować powierzchnię. Popularnym narzędziem jest tzw. maszyna rotacyjna z regulacją obrotów. Czym różni się sprzęt wyższej klasy od taniego? Lepsze urządzenie będzie podtrzymywać obroty pomimo nacisku na zasadzie podobnej jak przy wkrętarkach.

Tańsze modele będą pod naciskiem pracować na niższej mocy i przegrzewać się, co znacząco wydłuży czas niezbędny na to jak długo trzeba polerować auto. Alternatywą jest tzw. maszyna mimośrodowa, czyli taka która działa nieco wolniej, ale jest o wiele bardziej bezpieczna dla czyszczonej powierzchni. W zasadzie nie da się pracując z nią zniszczyć, przypalić lakieru bądź pozostawić wspomnianych wcześniej hologramów.

Polerowanie lakieru samochodowego wymaga również zastosowania odpowiednich padów, czyli nakładek polerskich. Im twardszy lakier, tym bardziej szorstki powinien być pad. W przypadku aut po renowacji lakieru samochodowego lepiej jest wykorzystać nieco miększy materiał. Warto przyjąć, że trzeba z nimi pracować z wyższą ostrożnością. W tym wypadku idealnie sprawdzą się pady piankowe o różnej twardości. Czasami nawet sprawdzi się średnio-twardy pad. Na rynku dostępne są także pady z mikrofibry, które oferują modele ostro tnące, jak i typowo wykończeniowe. Do polerowania karoserii przydadzą się co najmniej dwa rodzaje past: jedna do korekty lakieru, a inna do wygładzania i konkretnego nabłyszczania.

Jak polerować auto - zacznij od przygotowań do polerowania

Po pierwsze, należy zabezpieczyć wszystkie elementy, których nie chcemy pobrudzić. Z reguły o wiele łatwiej jest okleić np. klamkę bądź plastik taśmą, niż potem je czyścić z wosku. Drugim krokiem jest dokładne czyszczenie w myjni. Lakier musi być jak najdokładniej umyty. Dobrze jest po myciu skorzystać z glinki, która wydobędzie z lakieru wbite w niego cząsteczki brudu. Jest to masa plastyczna przydatna przy polerowaniu karoserii. Pocieramy nią zwilżony lakier, a glinka wyciągnie z blachy wszystkie drobinki, które mogą tworzyć mikro-zarysowania na lakierze w kontakcie z padem polerniczym.

Polerowanie karoserii - pierwszy krok ku błyszczącej powierzchni

Jeśli samochód został dokładnie oczyszczony, potraktowany glinką i oklejony, to można przystąpić do polerowania. Na pad wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty w przypadku profesjonalnego środka. Pasta nie może rozchlapywać się na boki, gdyż wtedy na koniec będzie wiele pracy z jej usuwaniem. Nadmiar nie może dostać się pomiędzy elementy blacharskie, gdyż naprawdę ciężko będzie go potem stamtąd usunąć. Warto skupić się na jednym elemencie, a następnie dopiero przechodzić do kolejnego. W czasie polerowania samochodu trzeba zachować pełną czujność i stale sprawdzać czy lakier się grzeje, czy nie ulega uszkodzeniom. Umiar jest w tej kwestii prawdziwym kluczem do sukcesu.

Ile zajmuje polerowanie jednej części karoserii? To zależy. Wszystko może zająć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Po zakończeniu niezbędne jest sprawdzenie, czy nie pozostały na powierzchni hologramy. W tym celu dobrym sposobem jest zastosowanie lampy warsztatowej, która naświetli powierzchnię pod różnym kątem. W razie konieczności poprawek korektę lakieru należy wykonywać wyłącznie na niskich obrotach. Ponadto jeden pad może być przeznaczony tylko dla jednego typu pasty i nie wolno ich mieszać.

Jak polerować auto?

Jak wykończyć polerowanie auta?

Do tego niezbędna jest pasta wygładzająca. Polerowanie lakieru na koniec ma na celu nabłyszczenie i usunięcie możliwych hologramów. Lepiej jest w tym momencie zrezygnować z polerki rotacyjnej, gdyż o wiele łatwiej zniszczyć nią efekty. Ostatnim krokiem będzie nałożenie detergentów oraz chemii kosmetycznej dla pojazdów. Warto przemyśleć zastosowanie szerokiego spektrum polimerów, płynów bądź wosków, które utrzymają błysk o wiele dłużej. Świetne rezultaty dają kombinacje różnych preparatów. Doskonale sprawdza się np. hydrofobowa powłoka ochronna w połączeniu z nałożonym na nią naturalnym woskiem. Preparaty tego typu należy nakładać naprawdę cieniutką warstwą. Dobrze jest także skorzystać z aplikatora w postaci gąbki. Bardzo często zresztą są one dołączane do środków kosmetycznych.

Czy warto polerować karoserię samodzielnie?

To zależy wyłącznie od tego ile czasu posiadamy, a także czy dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym. W razie braku któregokolwiek, lepiej jest zdać się na wizytę u specjalisty. Przede wszystkim będzie to tańsze, jak i zaoszczędzi masę czasu, który można zainwestować w wiele lepszy sposób. Ponadto usługi fachowca to pewność, że nie uszkodzimy pojazdu, co przy braku umiejętności bądź doświadczenia jest bardzo prawdopodobne. Wbrew pozorom łatwo będzie przegrzać lakier lub pozostwaić nieestetyczne hologramy. Natomiast specjalista w tej samej cenie zadba o jak najdłuższy błysk, który utrzyma się bardzo długo. Polerowanie lakieru to zabieg wykonywany 2-3 razy w roku, więc nie warto na nim oszczędzać, gdyż suma tego typu będzie bardzo mała. Natomiast koszty napraw mogą być naprawdę wysokie.