Kokpit w zdecydowanej większości współcześnie użytkowanych pojazdów jest wykonany z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Przetworzony plastik spełnia wymagania współczesnej motoryzacji. Jest lekki, przez co nie zwiększa znacząco masy pojazdu, oraz elastyczny – dzięki czemu ma właściwości amortyzujące (tłumi drgania w pojeździe).
Tworzywa sztuczne są jednak podatne na zabrudzenia – łatwo przyciągają kurz. Z czasem mogą się także odbarwiać, np. za sprawą długiej ekspozycji na promienie słoneczne (UV). Aby zachować kokpit pojazdu jak najdłużej w dobrej kondycji, należy stosować odpowiednie środki do czyszczenia kokpitu.
Profesjonalny środek do czyszczenia kokpitu nie tylko wyczyści zalegający na desce rozdzielczej brud, ale także zakonserwuje czyszczoną powierzchnię. Ważne, by jego używanie nie powodowało narażenia innych elementów wnętrza auta na uszkodzenie czy zabrudzenie. Istotna jest także – zwłaszcza w ciasnych wnętrzach małych samochodów – łatwość aplikacji.
Wszystkie preparaty do czyszczenia kokpitu oferowane w powszechnej sprzedaży są produktami bezpiecznymi dla czyszczonych powierzchni. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie skuteczny. Na rynku występują różne rodzaje tworzyw sztucznych, wykorzystywanych w pojazdach. W zależności od klasy samochodu, plastiki we wnętrzach mogą być twarde i podatne na zarysowanie lub miękkie i przyjemne w dotyku. Odpowiedniej jakości środek powinien nie tylko usunąć zabrudzenia, ale także nie pozostawić smug po jego wytarciu oraz nadać czyszczonej powierzchni antystatyczną powłokę.
Skuteczność czyszczenia zależy także od designu deski rozdzielczej – tego czy ma ona wiele zakamarków, do których trudno dotrzeć. W tej kategorii istotny jest sposób aplikacji środka oraz poręczność opakowania, w którym jest oferowany.
Wybierając środek do czyszczenia wnętrza samochodu, możemy kierować się rekomendacjami producentów i opiniami użytkowników. Często jednak najlepszą metodą okaże się samodzielne sprawdzenie konkretnego produktu we własnym aucie.
Środki do czyszczenia deski rozdzielczej występują najczęściej w formie sprayu lub pianki. Niektórzy producenci rekomendują nakładanie preparatu bezpośrednio na czyszczone powierzchnie, inni zalecają spryskanie nim ściereczki, którą następnie wyczyścimy kokpit. W przypadku aktywnej piany, zaleca się spryskanie czyszczonej powierzchni i pozostawienie jej na pewien czas. Sposób użycia zawsze warto sprawdzić w instrukcji znajdującej się na opakowaniu produktu.
Elementy układu klimatyzacji muszą mierzyć się z wilgocią, która sprzyja powstawaniu zanieczyszczeń. Dlatego środki do czyszczenia klimatyzacji są niezbędne, jeżeli chcemy cieszyć się chłodnym klimatem w aucie bez nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Regularna dezynfekcja klimatyzacji za pomocą dedykowanych do tego środków pozwala pozbyć się bakterii i grzybów rozwijających się w klimatyzacji. Warto używać środków do czyszczenia klimatyzacji nie tylko, gdy po włączeniu chłodzenia pojawia się nieprzyjemny zapach. Profilaktyczne pozbywanie się zanieczyszczeń z układu zapewni stały komfort korzystania z klimatyzacji oraz ochronę przed szkodliwym wpływem powstających w niej drobnoustrojów.
35 produktów