Choć bez niego nie pojedzie żaden samochód, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, co to jest tłok samochodowy. Tłok silnika jest podstawową częścią układu cylinder-tłok w silnikach spalinowych, tak benzynowych jak i wysokoprężnych. Tłoki samochodowe wytwarza się ze stopu aluminium i krzemu. Są one połączone za pomocą sworznia z korbowodem. Podstawowym i najważniejszym zadaniem tłoka silnika jest odbieranie energii mechanicznej, która powstaje w efekcie spalania mieszanki paliwowej.
W trakcie każdego cyklu roboczego, tłok samochodowy wykonuje cztery ruchy posuwisto zwrotne, zwane suwami. Są to: ssanie, sprężanie, praca oraz wydech.
Jedną z najpowszechniejszych przyczyn uszkodzenia tłoka silnika jest zerwanie się paska rozrządu. Wówczas tłoki zderzają się z zaworami. Kiedy tłok silnika uderzy w zawór, wykrzywia jego trzonek. Co naturalne, uszkodzeniu ulega również sam tłok oraz prowadnice zaworów. Rzadko, lecz zdarza się, że uszkodzeniu w takim przypadku ulega również korbowód oraz głowica silnika, w której pęka uszczelka. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są tzw. silniki bezkolizyjne.
W momencie, w którym dochodzi do nagłego wzrostu temperatury tłoka, oraz zwiększenia się ciśnienia wewnątrz cylindra, może dojść do uszkodzenia tłoka. Dzieje się tak, ponieważ silnik przegrzewa się, a na powierzchniach bocznych tłoka dochodzi do zatarcia. Przyczyną o analogicznym efekcie jest zbyt małą ilość oleju na części prowadzącej tłoka. Podobnie dzieje się w przypadku eksploatacji samochodu na zużytym lub zabrudzonym oleju. Jeżeli w warsztacie samochodowym mechanik popełni błąd, np. montażowy, tłoki mogą zakleszczyć się w cylindrach. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest wstawienie niewłaściwych tulei lub nieprawidłowo obrobionych tulei, albo zbyt mocne przykręcenie głowicy silnika.
Jeżeli zaniedbana zostanie okresowa wymiana oleju, może dojść do nadmiernej eksploatacji powierzchni czołowych pierścieni oraz zatarcia się tłoków. Efektem ubocznym jest również dostanie się zanieczyszczeń zewnętrznych do wewnątrz silnika za pośrednictwem układu dolotowego. Dlatego też regularna kontrola oleju, oraz niedopuszczenie do jego nadmiernego zużycia są kluczowe dla żywotności silnika. Porównując koszty okresowej wymiany oleju do kosztów naprawy związanych z zatartymi tłokami oczywiste staje się, że nie warto zaniedbywać tej cyklicznej czynności.
739 produktów
Wybierz auto