Pierścienie tłokowe są podstawowym elementem uszczelniającym, który zapobiega przedostawaniu się nadmiaru oleju silnikowego do komory spalania oraz spalin do wnętrza silnika. Usterka pierścieni powoduje rozszczelnienie i spadek kompresji w poszczególnych cylindrach. Zjawisko to można dokładnie zmierzyć odpowiednimi narzędziami w profesjonalnym warsztacie mechanicznym. Kierowcy samochodów, w których doszło do usterki pierścieni w silniku, mogą obserwować spadek mocy silnika, zwiększone zużycie oleju silnikowego oraz nieprawidłowe zabarwienie spalin wynikające ze zbyt dużej ilości oleju w komorze spalania. Warto mieć na uwadze to, że eksploatacja silnika w takim stanie będzie miała niekorzystny wpływ na wiele elementów układu zasilania, recyrkulacji spalin oraz układu wydechowego, w tym katalizatorów i filtrów cząstek stałych.
Pierścienie samochodowe to zestaw składający się z trzech wzajemnie uzupełniających się pierścieni. Na każdym tłoku montuje się następujące rodzaje pierścieni:
- pierścień kompresyjny – określany także jako uszczelniający – odpowiada za utrzymanie właściwej kompresji komory silnika i uniemożliwienie przedostania się spalin do wnętrza skrzyni korbowej,
- pierścień kompresyjno-zgarniający – który odpowiada za zatrzymanie gazów, które przedostały się przez pierścień kompresyjny oraz zgarnianie nadmiaru oleju silnikowego z powierzchni cylindra,
- pierścień zgarniający – zgarnia olej z powierzchni cylindra i zapobiega przedostaniu się nadmiaru oleju do komory spalania.
Warto mieć na uwadze, że pomiędzy pierścieniami a powierzchnią cylindra zawsze znajduje się cienki film olejowy niwelujący tarcie i co za tym idzie temperaturę, do jakiej rozgrzewają się pierścienie samochodowe w czasie pracy.
Typowe usterki pierścieni w silniku to ich wytarcie, unieruchomienie przez zapieczenie nagarem lub pęknięcie. Podstawowym powodem przyspieszonego zużywania się pierścieni silnikowych jest eksploatacja silnika przy niskim stanie oleju, niewymienienie na czas oleju silnikowego, eksploatacja silnika pod dużym obciążeniem, nagar w komorze spalania oraz wadliwy proces technologiczny wytwarzania pierścieni samochodowych. Niezależnie od rodzaju usterki, pierścienie tracą swoje właściwości, co prowadzi do spadku kompresji na danym cylindrze, spadku mocy, zaburzenia spalania, nadmiernego dymienie i zużycia oleju silnikowego. W przypadku usterek mechanicznych, takich jak pęknięcie, dodatkowo trzeba liczyć się z dużym prawdopodobieństwem trwałego uszkodzenia powierzchni cylindra.
1711 produktów
Wybierz auto