Przeguby napędowe to istotne elementy układu napędowego, dzięki którym możliwe jest przeniesienie momentu obrotowego na koła samochodu. W miejscu, w którym siła napędowa przenoszona jest pod kątem, łączą one części wału oraz półosi. Istnieją dwa podstawowe rodzaje przegubów samochodowych: wewnętrze oraz zewnętrzne. Przeguby wewnętrzne są zlokalizowane przy skrzyni biegów, natomiast zewnętrzne bezpośrednio przy kołach. W ogromnej większości współczesnych samochodów, osią napędową jest oś przednia. Ze względu na to, półosie napędowe muszą być wyposażone w takie przeguby, które przenoszą napęd i jednocześnie umożliwiają skręt kół. Przeguby znajdują się na obydwu końcach każdej półosi napędowej. W przypadku samochodów z napędem na tył, przeguby umożliwiają przeniesienie napędu pomiędzy przekładnią główną a mostem napędowym.
Przeguby napędowe są z natury dość długowieczne i problematyczne jest jednoznaczne ustalenie, kiedy należy je wymienić. Długość okresu eksploatacyjnego jest mocno uzależniona od stylu jazdy kierowcy oraz warunków, w jakich jeździ. Pierwszą z najpowszechniejszych usterek przegubów napędowych jest gwałtowne ruszanie ze skręconymi kołami. Powoduje to duże obciążenie przegubów samochodowych i w efekcie skrócenie ich żywotności. Kolejnym powodem jest uszkodzenie gumowych osłon, które odgrywają ogromną, zabezpieczając delikatny mechanizm kulowy przed brudem i czynnikami atmosferycznymi.
Jeżeli dojdzie do zniszczenia osłony przegubu i uda się zidentyfikować ją wcześnie, jej koszt wraz z wymianą powinien zamknąć się do ok. 200 zł. Jeżeli konieczna będzie wymiana przegubu, koszty te mogą drastycznie wzrosnąć. Cena przegubów waha się od 150 do nawet 600 zł, a należy doliczyć do tego cenę usługi.
Łącznik wału napędowego to podzespół, który jest mocowany pomiędzy kołnierzem zdawczym skrzyni biegów oraz kołnierzem odbiorczym na wale napędowym. Konstrukcja łącznika wału napędowego pozwala mu pochłaniać wibracje i zmiany obciążenia powstające w trakcie przenoszenia mocy ze skrzyni na wał napędowy. Z uwagi na trudne warunki pracy łącznik wału napędowego ulega czasem zużyciu – luzy pojawiające się na tym podzespole wywołują niepokojące objawy wyczuwalne podczas jazdy. Jeżeli potrzebujesz nowego łącznika wału napędowego, to na Deler.pl możesz go dobrać łatwo i wygodnie.
Okres użytkowania łącznika wału napędowego jest trudny do oszacowania. Wiele zależy od stylu jazdy kierowcy – wysoka dynamika wywołuje większe przeciążenia, które szybciej doprowadzą łącznik do zużycia. Pierwszym objawem wskazującym na konieczność wymiany, są uderzenia słyszalne i odczuwalne podczas przyspieszania. W tej sytuacji należy przeprowadzić diagnostykę, która potwierdzi zużycie. Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że stary łącznik uległ deformacji, lub na jego powierzchni widoczne są pęknięcia, bądź też ubytki, należy niezwłocznie wymienić ten podzespół układu napędowego na nowy. Użytkowanie auta w tym stanie grozi całkowitym rozpadnięciem się łącznika podczas jazdy, co może spowodować niebezpieczeństwo na drodze.
10000 produktów
Wybierz auto