Resor piórowy to wynalazek wręcz prastary. Został po raz pierwszy zastosowany w wozie konnym na początku XIX wieku. Mimo, że resory piórowe zaczęły być wypierane przez sprężyny śrubowe, ich prostota oraz dość wysoka funkcjonalność sprawiły, że świat motoryzacji nie tylko pamięta o nich do dziś, ale nadal z nich korzysta.
Jak wynika z jego nazwy, resor piórowy zbudowany jest z „piór”, czyli płaskowników ze stali sprężynowej. Są one mieszczone równolegle do osi wzdłużnej pojazdy. Pióro główne, czyli to położone najwyżej w konstrukcji zawieszenia piórowego, jest najdłuższe. Każde kolejne pióro położone niżej jest odpowiednio krótsze, przez co konstrukcja przypomina nieco odwróconą piramidę ze ściętym czubkiem. Poszczególne pióra są połączone w zawieszenie piórowe za pomocą śruby ustalającej, która przechodzi przez ich środki. Ponadto są one spięte stalowymi opaskami ściągającymi. Jako, że pióra są wygięte w górę, mają one właściwości amortyzujące, a dodatkowe obciążenie pojazdu „rozprostowuje” je.
Resory piórowe są przymocowane do mostu napędowego albo do belki osi. Jako element mocujący służą tzw. strzemiona. Całość konstrukcji jest przytwierdzona do ramy lub nadwozia, co jest operacją bardziej skomplikowaną, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Wynika to z faktu, że podczas jazy resor piórowy niemal cały czas się odkształca, a odległość między jednym a drugim końcem pióra głównego na okrągło się zmienia. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Jeżeli resor posiada na końcach pióra głównego zagięcia, czyli ucha, wówczas jest mocowany za pomocą sworznia z jednej strony i tzw. wieszaka z drugiej. Dla resorów piórowych z płaskimi zakończeniami stosuje się ślizgacz. Alternatywą dla tych rozwiązań są gniazda z poduszkami gumowymi. Współcześnie resory piórowe są wykorzystywane zwłaszcza w tylnych zawieszeniach dostawczaków i pick-upów. Dzieje się tak dlatego, że resory piórowe są w stanie znosić nawet bardzo znaczne obciążenia, co w połączeniu z ich prostotą stanowi idealne rozwiązanie dla pojazdów tego typu.
430 produktów
Wybierz auto