Co oznacza kontrolka check engine?

Co jeśli check engine się pali?

Jest to definitywnie jedna z tych kontrolek, których nie wolno ignorować. Każda pomarańczowa, czerwona bądź żółta lampka, która zaczyna świecić się w trakcie jazdy i nie gaśnie po uruchomieniu silnika, musi zostać odpowiednio skontrolowana przez specjalistę. Od tego często zależy bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Zazwyczaj kontrolka silnika zwiastuje kłopoty. Może być ona skutkiem szeregu różnych czynników i wymaga natychmiastowej interwencji. Co oznacza i co robić, w momencie gdy check engine miga? Tego dowiesz się z treści niniejszego artykułu!

Co oznacza kontrolka silnika?

Od 2001 roku w Europie każdy pojazd musi być obowiązkowo wyposażone w układy samodiagnozy. Układu elektroniczne mają na celu wykrywanie awarii oraz usterek o szerokim spektrum. Jeżeli kontrolka check engine świeci przy regularnej jeździe, a później sama gaśnie, to zawsze należy sprawdzić od czego to zależy. Najlepiej od razu pojechać do warsztatu. Nawet jeśli to kod błędu, to nie zniknie on z pamięci sterownika. Co może oznaczać, jeśli pali się kontrolka silnika?

  • Awaria układu wtryskowego. Zakłócona praca silnika wskutek niewłaściwych dawek paliwa.
  • Zablokowanie zaworu recyrkulacji spalin, co ogranicza ogranicza skuteczność układu oczyszczania spalin.
  • Awaria sondy lambda. Awaria powoduje gorsze osiągi i wyższe zużycie paliwa poprzez niewłaściwy skład chemiczny spalin.
  • Awaria katalizatora bądź filtra, która powoduje, że spaliny nie są dostatecznie oczyszczane z substancji.
  • Usterka układu zapłonowego. Wpływa ona bezpośrednio na osiągi, a nienaprawiona może powodować, że niespalone paliwo uszkodzi katalizator.

 

Co oznacza kontrolka silnika? Wizyta u mechanika.

Check engine miga lub stale się pali

Do pojawienia się sygnału wystarczy, że komputer sterujący silnikiem zauważy nieprawidłowy sygnał z szeregu czujników w okolicy silnika. Jest to istotne, gdyż wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na każdy aspekt związany z bezpieczeństwem. Co jeśli bowiem silnik odmówi posłuszeństwa na skrzyżowaniu, w trakcie wykonywania lewoskrętu?

Jeśli wartości zmierzone przez czujnik wykroczą poza parametry założone przez producenta, należy niezwłocznie dokonać właściwego przeglądu. Często powodem jest prozaiczne uszkodzenie elektroniki, zaśniedzieje wtyczka, lub odrobina wilgoci dostanie się do czujnika. W przypadku takich sygnałów lub niewłaściwego odczytu temperatury zasysanego powietrza, sterownik zapala lampkę.

Co zrobić jeśli pali się czerwona kontrolka silnika?

Silnik może zawsze pracować z pozoru normalnie, jednak jeśli pali się kontrolka silnika, to generuje on większe spalanie paliwa i nie rozwija pełnej mocy. Trzeba sprawdzić w warsztacie, co jest faktyczną przyczyną zapalenia się kontrolki check engine.

Tutaj należy zaznaczyć, że serwisy oferują w takiej sytuacji skasowanie błędu, bez naprawy usterki. Kontrolka check engine zgaśnie, jednak przyczyna pozostanie. Nie jest to dobry pomysł, który w rzeczywistości pogłębi problem. Jeżdżenie  bez wiedzy co oznacza kontrolka silnika, stale zapalona lub migocząca, nie jest rozsądne. W konsekwencji może to doprowadzić do o wiele poważniejszej usterki, a nawet jest zagrożone wypadkiem. Jeśli żółtej kontrolce towarzyszy przejście silnika w tryb awaryjny, to prowadzenie takiego pojazdu może stać się przyczyną konsekwencji karnych. Czym charakteryzuje się taki tryb awaryjny?

Przede wszystkim można zauważyć bezpośredni, wyraźny spadek mocy, który przekłada się na ograniczone maksymalne obroty. Nawet wdepnięcie pedału gazu do oporu nie daje takiego efektu, jak powinno. Objawy tego rodzaju to oznaka poważnej awarii. Często jej przyczyną jest wspomniana wyżej usterka zaworu recyrkulacji spalin EGR bądź też awaria układu zapłonowego.

Check engine - przyczyny w samochodach na gaz

Zapalanie się bądź miganie kontrolki silnika bardzo często występuje w przypadku samochodów z instalacją gazową. Szczególnie jeśli została ona zamontowana nie w autoryzowanym warsztacie, a przez amatora. Nie jest to w żaden sposób normalne i nie powinna występować. W momencie, gdy pali się czerwona kontrolka silnika, należy od razu skonsultować się ze specjalistą. Konieczna jest bowiem regulacja układu, czasem nawet wymiana niekompatybilnych podzespołów. Bardzo powodem jest uszkodzenie sensorów w trakcie montażu albo nadmierne zwiększenie się ciężaru pojazdu, które wymaga czasami rekalibracji elektroniki.

Czy kontrolka silnika przestanie sama migać?

Jest taka możliwość, gdyż kontrolka check engine ma różne przyczyny występowania. Odpowiada za wszelkie nieprawidłowości, zarówno te stałe, jak i przejściowe. Jeśli zapali się żółty, to nie należy panikować. Błąd może być bowiem chwilowy. Jeśli po jakimś czasie zniknie, to może to znaczyć np. zbyt niskie napięcie w instalacji podczas rozruchu. Nie jest to problem. Jeśli jednak przy ponownym uruchomieniu znowu będzie się palić, to należy oddać pojazd do kontroli. Może to oznaczać cięższą usterkę, która zagrozi życiu kierowcy lub pogorszy awarię całego pojazdu. Uszkodzenie sondy lambda bądź usterka katalizatora mogą być bardzo poważne w skutkach. Sytuacji tego rodzaju nie wolno lekceważyć i w miarę możliwości, należy jak najszybciej rozwiązać.