Czy można mieszać oleje silnikowe?

Mieszanie olejów silnikowych

Dolanie do zbiornika z olejem silnikowym preparatu innego niż ten aktualny, może generować dość duże oszczędności. Czy jest to jednak w pełni bezpieczna praktyka? W tej kwestii brak jest jednoznacznej odpowiedzi. To zależy wyłącznie od silnika, jakie komponenty zostały wykorzystane w samochodzie, a także jak stary jest olej obecnie znajdujący się wewnątrz zbiornika.

Ponadto bardzo istotne jest o jakich konkretnie olejach mowa. Stworzenie mieszanki jest dopuszczalne, jednak może prowadzić do uszkodzenia jego elementów. Czy można mieszać oleje półsyntetyczne? Czy można mieszać olej 5W30 z 10w40? Na te pytania i inne znajdziesz odpowiedź właśnie w tym artykule!

mieszanie olejów silnikowych

Mieszanie oleju 5w30 z 10w40     

Olej można dolać, tylko gdy oba mają identyczną lepkość i klasę jakościową. Oznacza to, że według klasyfikacji SAE oleje typu 10W40, bądź 5W40 etc. są w pełni kompatybilne, jeśli chodzi o mieszanie. Warto się jednak zastanowić nad dolewką np. 5W30 do 10W40. Może spowodować to zniszczenie silnika, a także odpowiadać za jego większą eksploatację bądź wyższe koszty, jeśli chodzi o ekonomię jazdy.

Zawsze warto sprawdzić, czy oznaczenia oleju silnikowego na dolewkę są takie same, jak w aktualnie wykorzystywanym. Nie warto także kupować produktów od nieznanych marek. Na rynku obecnych jest wielu renomowanych producentów, którzy stanowią gwarancję kilkuset tysięcy bezawaryjnie przejechanych kilometrów. Oleje Castrol, Orlen, Elf i Shell to jedne z najlepszych dostępnych w sprzedaży. Można mieć do nich pełne zaufanie. Ponadto w przypadku zmieszania oleju gwarantują one także zwiększoną jakość pomimo zastosowania mieszanki zamiast substancji jednorodnej.

Czy można mieszać olej 5w30 z 5w40?

W większości przypadków są to oleje bardzo zbliżone do siebie. Jednak o wiele lepiej jest zastosować jednolitą mieszankę. Zdarza się oczywiście, że w czasie normalnej eksploatacji zachodzi potrzeba dolania oleju do silnika. I czasami w podróży zmuszeni jesteśmy na zastosowanie nieco niekonwencjonalnych rozwiązań. O ile takie połączenie jest bezpieczne, to mieszanie oleju 5w30 z 10w40 nie jest dobrym pomysłem. Jest to najkrótsza droga do uszkodzenia jednostki napędowej.

Czy można dolać inny olej do silnika? Tak, jednak musi on być zbliżony do obecnego. Producent nie ma znaczenia, jednak różnica w kwestii np. lepkości poskutkuje koniecznością serwisu silnika w perspektywie następnych kilometrów. Koszty naprawy mogą przekroczyć nawet 30 tysięcy złotych. Czy warto więc ryzykować w ten sposób?

Czy można mieszać oleje półsyntetyczne?

Tak, co do zasady są one identyczne pod kątem mieszania, jak inne. Możemy również zmieniać olej syntetyczny na mineralny i odwrotnie pod warunkiem, że lepkość w obu olejach będzie podobna. Jednak przed wlaniem zupełnie innego rodzaju oleju, niezbędne jest płukanie silnika bądź wymiana na nowy olej syntetyczny po przejechaniu co najmniej tysiąca kilometrów. Często nie da się wykonać zmiany oleju silnikowego bez delikatnego mieszania. Warto także zastosować wspomniany olej półsyntetyczny w ramach oleju przejściowego.

czy można mieszać oleje?

Mieszanie olejów silnikowych

Nie ma przeciw temu żadnych przeciwwskazań, jeśli zna się zasady w jaki sposób poszczególne oleje oddziałują na siebie, a także na silnik. Wystarczy zastosować się do instrukcji producenta, a także zasad podobieństwa pod względem lepkości. Tak naprawdę wiele zmiennych czynników determinuje ostateczne rezultaty mieszania olejów silnikowych. Na co więc zwrócić przede wszystkim uwagę? Na jakości dolewanych olejów. Jest ona nawet istotniejsza niż lepkość.

Kiedy szczególnie nie zaleca się mieszania olejów silnikowych?

Mieszanie olejów jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli wlejemy olej np. mineralny lub półsyntetyczny do syntetycznego. Już po kilku kilometrach będzie to skutkowało obniżeniem właściwości mieszanki smarującej, zmniejszeniem stabilności termicznej silnika, a także przyspieszeniem tempa odkładania się zanieczyszczeń. Mieszanie olejów silnikowych różnego rodzaju trwale uszkodzi silnik. Skutkiem jest z reguły także zwiększenie zużycia oleju, a także zatkanie kanałów transportujących olej.

Ograniczenie zużycia oleju przy stosowaniu wyłącznie oryginalnych olejów

Należy podkreślić, że wzrost zużycia oleju w krótkim okresie czasu może być spowodowany zastosowaniem nieodpowiedniej mieszanki. W żadnym razie nie wolno tego bagatelizować. Oleje silnikowe można mieszać, jednak obydwa muszą należeć do produktów tego samego typu. W innym przypadku nie mamy pewności, jaką cieczą smarującą została zalana dana jednostka napędowa. Z reguły zawsze lepiej udać się do serwisu i zastosować usługę całkowitej wymiany oleju. Jest to zawsze tańsze niż np. wymiana silnika, przetykanie kanałów transportujących olej, a także gwarantuje o wiele niższą eksploatację silnika.

Dobrze smarowany silnik to podstawa i nie zapewni jej żadne mieszanie, czy to olejów półsyntetycznych bądź 10W40 z 5W40. Jednorodny olej w zbiorniku, zwłaszcza lepszej klasy, zaoferuje zawsze o wiele większą efektywność.