Mycie silnika - czy warto i jak zrobić to prawidłowo?

Czy mycie silnika jest bezpieczne dla samochodu?

Każdy samochód wymaga regularnej opieki. Dotyczy to zarówno karoserii, wnętrza od kabiny kierowcy, jak i części znajdujących się bezpośrednio pod maską. Od czasu do czasu warto wymienić opony, zmienić klocki hamulcowe, a także przeczyścić silnik. Jednak wielu kierowców zastanawia się czy mycie silnika jest bezpieczne dla ich samochodu? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak się wydaje. Z tego względu warto dowiedzieć się na czym w zasadzie polega, a także w jakim wypadku czyszczenie silnika jest dobrym pomysłem.

Czym i jak umyć silnik?

Z reguły czyszczenie opiera się na spryskaniu komory silnika środkami czyszczącymi, a następnie spłukaniu ich wodą pod wysokim ciśnieniem. Niestety może się to źle skończyć dla pojazdu. Z pewnością dzięki temu silnik odzyska swój dawny blask, ale może okazać się, że nie da się go już uruchomić. Coraz częściej producenci odradzają mycie komory silnika. Czy faktycznie lepiej po prostu tego nie robić? To zależy od kilku rzeczy.

Brud spod maski da się wypłukać bez kosztownych usterek, jednak należy wiedzieć czym umyć silnik. Środki to jedno. Zupełnie inną sprawą jest dostosowanie detergentów do konkretnej marki, a także rodzaju jednostki napędowej. Nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może prowadzić do szybkiego utleniania się aluminium nowszych napędów dieslowych, a także do korozji złączy instalacji elektrycznej w przypadku mycia silników benzynowych.

Mycie zawsze lepiej jest zlecić profesjonalistom. Czyszczenie wnętrza maski konieczne jest raz na jakiś czas, przez co koszty takiego zabiegu są dość tanie. W myjniach ręcznych kosztuje to od 30 do 100 zł. Warto tutaj zaznaczyć jednak, że nie wszystkie firmy podejmują się tego. Dlaczego? Z tego powodu, że faktycznie można uszkodzić w ten sposób pojazd. Prawdziwi fachowcy drożej wyceniają tę usługę, ale za to często biorą odpowiedzialność za silniki, które myją i ewentualne szkody.

Jak umyć silnik?

Własnoręczne czyszczenie silnika

Czy samemu warto podejmować się tego zadania? Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę jak umyć silnik, a także zachowamy ostrożność, to jak najbardziej. Dość dużym problemem okazać może się jednak znalezienie miejsca, w którym będzie wolno to zrobić. Myjnie samoobsługowe bardzo często zakazują mycia silników nawet od spodu, a w przypadku większości za złamanie tego obostrzenia grożą dotkliwe kary.

Ponadto czyszczenia silnika nie wolno podejmować się także na terenie przed domem. Niezależnie od tego czy posiadamy podjazd. Jest to zabronione z dość prostej przyczyny. Olej, substancje tłuste, smary, półprodukty wymiany spalin i środki myjące mogą doprowadzić do skażenia ziemi, a przez to i wód gruntowych. Jeśli miejsce nie jest problemem, to podczas samego przepłukiwania warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Przede wszystkim nie wolno kierować strumienia wody pod wysokim ciśnieniem na którekolwiek komponenty elektryczne i elektroniczne podzespoły. Dotyczy to także wszelkich wygłuszeń z filcu. Oprócz tego przed rozpoczęciem całej operacji należy zabezpieczyć wszystkie wrażliwe elementy. Następnie trzeba dostosować temperaturę wody do silnika. Co to oznacza w praktyce? Nie jest to nic trudnego, po prostu wystarczy nie polewać gorącego silnika zimną wodą. Elementy takie jak kolektor wydechowy i turbosprężarka są bardzo wrażliwe na większe zmiany temperatur.

Mycie komory silnika za pomocą gorącej wody i środków chemicznych

Przy tym rodzaju należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to moc konkretnej myjki. Jeśli do czyszczenia lub mycia silnika od spodu wykorzystamy wodę pod ciśnieniem, to trzeba odizolować bądź osłonić elementy elektryczne wewnątrz pojazdu. Najlepiej jest po prostu owinąć je szczelnie folią. Drugą rzeczą jest dobór odpowiednich środków do czyszczenia samochodu. Ważne jest także, aby zapoznać się z zaleceniami producenta detergentu dotyczącymi stosowania. Oprócz tego w czasie mycia wodą pod ciśnieniem bardzo ważne jest płukanie wyłącznie strumieniem rozproszonym. Skoncentrowana wiązka wody może zniszczyć delikatne komponenty, takie jak chłodnica bądź filcowe wygłuszenia.

W większości przypadków całą komorę po prostu spryskujemy środkiem. Niektóre preparaty wymagają natychmiastowego spłukania ze względu na właściwości żrące. Detergenty pozostawione zbyt długo na powierzchniach plastikowych oraz gumowych, mogą je łatwo uszkodzić. Na koniec silnik można wysuszyć sprężonym powietrzem.

Mycie silnika

Mycie silnika na sucho

Jeśli zdecydujemy się na własnoręczne mycie np. silnika benzynowego, to rozsądnym rozwiązaniem będzie warsztatowy zmywacz uniwersalny. Jest to skuteczny środek do zmywania plam olejowych oraz zatłuszczeń powstających w wyniku kontaktu z mieszanką paliwową. Wystarczy pokryć nim zabrudzony fragment i przedmuchać następnie sprężonym powietrzem. Substancja czynna znajdująca się w detergencie wchodzi w reakcje z zabrudzeniami i pozbawia je przyczepności z powierzchnią. Dobry zmywacz w przeciwieństwie do żrących płynów, nie uszkodzi elementów plastikowych oraz gumowych. Ponadto sam czas mycia silnika na sucho jest zdecydowanie krótszy. Środek bardzo szybko odparowuje i jest w pełni bezpieczny dla instalacji elektrycznych. Oszczędzamy w ten sposób również czas niezbędny do zabezpieczenia wrażliwych komponentów.

Czy warto przeprowadzić czyszczenie silnika?

Raz na jakiś czas jest to wręcz wskazane. Szczególnie w przypadku starszych samochodów. Większość producentów samochodów odradza czyszczenie silnika, ale tylko zapobiegawczo. Obecne pojazdy wypełnione są czujnikami oraz elektroniką, dlatego bez odpowiedniej wiedzy bardzo łatwo jest spowodować awarię komponentów. Dlatego ryzyko jest dość duże. Decyzja o kompleksowym płukaniu powinna więc być dobrze przemyślana. Należy także dobrze zastanowić się nad wyborem fachowca, który przeprowadzi w rozsądnej cenie całą operację bez ryzyka przypadkowych uszkodzeń.