🔥 -7% na klocki i tarcze hamulcowe! Kod: HAMULCE7

Płukanie silnika – czy warto je wykonać?

Płukanie silnika

Podczas pracy silnika w jego wnętrzu pojawiają się zanieczyszczenia. Osad zbierający się w silniku sprawia, że praca jednostki odbywa się w coraz cięższych warunkach. Olej silnikowy może wówczas nie działać wystarczająco efektywnie. Środkiem zaradczym może być w tej sytuacji płukanie silnika. Czy warto przeprowadzać je regularnie?

Płukanie silnika

Płukanie silnika – na czym polega

Zadaniem płukanki do silnika jest rozpuszczenie nagaru, będącego efektem ubocznym spalania paliwa oraz resztek oleju silnikowego. Dzięki usunięciu zanieczyszczeń za pomocą płukanki olej silnikowy może skuteczniej chronić podzespoły jednostki. Efektem jazdy z oczyszczonym silnikiem jest nie tylko wyższa skuteczność pracy oleju silnikowego. Jednostka może wówczas zaoferować pełną sprawność i maksymalne osiągi.

Płukanka oczyszcza z nagaru i osadu takie elementy jak pierścienie tłokowe, magistrala olejowa, oraz kanały doprowadzające i odprowadzające olej do silnika i innych podzespołów, które wymagają smarowania. Efekt działania płukanki można zweryfikować poprzez pomiar stopnia sprężania przed i po jej zastosowaniu – prawidłowo przeprowadzone płukanie poprawia kompresję silnika.

Jak przeprowadzić płukanie silnika?

Procedura płukania silnika jest bardzo zbliżona, a często niemal wręcz identyczna, dla preparatów różnych producentów. Poniżej opisana procedura pochodzi z uznanej płukanki Liqui Moly Engine Flush. Stosując płukanki, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją opisaną przez producenta preparatu na opakowaniu.

Procedurę płukania silnika za pomocą płukanki Liqui Moly rozpoczynamy od wlania środka do starego oleju, znajdującego się w samochodzie. Następnie należy uruchomić silnik i pozwolić mu pracować na biegu jałowym przez około 10-15 minut. Po tym czasie wystarczy spuścić stary olej, wymienić filtr olejowy i wypełnić układ świeżym olejem.

Pomiar poziomu oleju przed płukaniem silnika

Małe opakowanie płukanki Liqui Moly Engine Flush o pojemności 300 ml jest przeznaczone na 6 litrów oleju silnikowego. Jeżeli przed wymianą poziom oleju jest niższy niż wymagane minimum, to należy uzupełnić go przed wlaniem płukanki.

Jak często stosować płukankę do silnika?

Producenci płukanek zalecają, aby stosować płukankę podczas każdego serwisu olejowego – wówczas można mieć pewność, że w silniku nie będzie zbierał się nagar. W opinii specjalistów warto wykonywać płukanie silnika również w nowych samochodach. Jednak w tym wypadku można wykonać płukanie po około 45 tys. km.

Płukanie silnika może mieć szczególne znaczenie w samochodach użytkowanych w trybie Long Life, gdzie wymiana oleju odbywa się co 30-40 tys. km. Długie interwały wymiany oleju nie są tak skuteczne, jak przy standardowym okresie wymiany wynoszącym 10-15 tys. km. Dlatego w tym wypadku warto przeprowadzić płukankę, która pozwoli zachować sprawność jednostki na dłużej.

Wlewanie nowego oleju po wypłukaniu silnika

Płukanie silnika może mieć szczególne znaczenie dla zachowania kondycji silników diesla. Silniki wysokoprężne generują większą ilość nagaru i osadów w stosunku do jednostek benzynowych, dlatego regularne płukanie silnika diesla jest jak najbardziej wskazane.

Płukanie silnika – opinie

Płukanie silnika ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. O ile w przypadku stosunkowo młodych silników nie ma się czego obawiać, to starsze jednostki z dużym przebiegiem mogą źle znosić płukanie.

Duża ilość osadów zebrana w silniku o dużym przebiegu, który nigdy nie przeszedł płukania, może nie zostać usunięta w pełni po pierwszym płukaniu. W rezultacie zanieczyści ona nowy olej i może osadzić się na filtrze oleju. W skrajnym przypadku filtr może nawet całkowicie zapchać się, co grozi zatarciem silnika. Dlatego należy kontrolować stan nowego oleju po przeprowadzeniu płukania i w razie konieczności wykonać je jeszcze raz.