Skąd w aucie biorą się irytujące drgania kierownicy?

Drgania kierownicy podczas jazdy.

Wibracje na kierownicy sprawiają, że prowadzenie auta przypomina wręcz zmagania z maszyną do wyrównywania podłoża. Nie są oczywiście tak uciążliwe dla dłoni, ale - szczególnie po dłuższej trasie - ręce stają się zmęczone, a podróż kojarzy się z wyjątkową irytacją. Problem w tym, że drgania kierownicy to nie tylko sam problem w kontekście prowadzenia samochodu. Są one sygnałem, że auto ma problem - i to spory - z układem jezdnym.

Drgania kierownicy podczas jazdy to jedna z najbardziej irytujących usterek odczuwalnych z perspektywy kierowców. W sytuacji, gdy dłonie muszą być cały czas na kierownicy, nawet delikatne wibracje wydają się być z czasem prawdziwą torturą. Nie chodzi o sam efekt zmęczenia dłoni - choć stają się one niewątpliwie nienaturalnie napięte. Inną kwestią jest rozkojarzenie: podczas jazdy w aucie, którego kierownica drży trudno o skupienie, koncentrację na drodze i właściwą szybkość reakcji na wydarzenia na trasie. Podróż z wibrującą kierownicą będzie więc zarówno męcząca fizycznie - szczególnie dla dłoni - jak i uciążliwa dla psychiki kierowcy. Nie ma w sobie nic z przyjemności, jaką ma być przecież motoryzacja.

Skąd bierze się drżenie kierownicy w samochodzie?

Najczęstszym powodem drgającej kierownicy jest wyważenie kół. Stąd szczególnie często problem tego typu pojawia się po tym, jak właściciel samochodu zleca wymianę opon - np. z zimowych na letnie - a jedno z nich nie zostaje odpowiednio dostosowane do pozostałych. Może wynikać to również z czysto prozaicznej sytuacji, gdy na trasie - np. nierówności - odpada dodatkowe niewielkie obciążenie, co już zmienia rozkład masy na układzie jezdnym. W efekcie, podczas ruchu obrotowego koła dochodzi do aktywniejszego działania sił odśrodkowych. Prowadzi do to wibracji podczas prowadzenia samochodu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy efekt ten nie pojawił się tuż po wymianie opony. Jeśli samochód zachowuje się nieprawidłowo, zwykle wystarcza wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym i ponowne wyważenie opony. Dotyczy to również innej przyczyny drgania kierownicy w samochodzie: uszkodzenia samej opony. Wybrzuszenia, pęknięcia, nieprawidłowości - wszystko to wpływa na charakterystyczne drżenie podczas jazdy. To problem, którego nie można lekceważyć. Drgania kierownicy przy dużej prędkości - np. przy 120 km/ godz. - będą irytować, ale przede wszystkim są niebezpieczne. Świadczyć mogą o uszkodzeniu opony. Przy takiej prędkości łatwo stracić kontrolę nad autem - warto możliwie najszybciej skierować się do wulkanizacji.

drgania kierownicy

Uszkodzenia mechaniczne - źródło wibracji kierownicy

Drgania kierownicy wynikać mogą nie tylko ze stanu opon czy nieprawidłowości w zakresie wagi. Problemy powstają także wtedy, gdy samochód ma uszkodzone zawieszenie. Podstawowymi usterkami są różnego rodzaju luzy - szczególnie na sworzniach. Podobnie dzieje się wtedy, gdy nieprawidłowo działają tuleje wahaczy. To najczęściej efekt eksploatacji: jeśli części te nie są wymienione na czas, tracą swoje właściwości na skutek zużycia. W efekcie mogą doprowadzić do drgań. Podobnie jest w przypadku, gdy samochód zmaga się z nieprawidłowym układem zawieszenia. Usterki wynikać mogą np. z kolizji - nawet niewielkich, ale nieznacznie uszkadzających układ kierowniczy. Nietypowe zachowanie samochodu odczuwalne będzie nie tylko podczas szybkiej jazdy. Drganie kierownicy przy hamowaniu wynika najczęściej z zakrzywienia tarcz hamulcowych - szczególnie jeśli powiązane jest z lekkim poruszaniem się pedału hamulca. Do tego typu uszkodzeń dochodzi w sytuacji, gdy tarcze hamulcowe najpierw się rozgrzewają, a następnie bardzo schładzają - np. na skutek wjechania w kałużę. W ten sposób różnice temperatur są nierówne dla całej płaszczyzny. Sprzyja to odkształcaniu materiałów. Innymi przyczynami tego, że auto generuje wibracje kierownicy są:

● tzw. bicie półosi - zróżnicowanie obciążenia generujące większe drgania

● zakrzywienie piasty koła

● uszkodzenia przegubu wewnętrznego jeśli drgania odbywają się na prostej drodze.

Niezależnie od tego, jak drży kierownica, tego typu nieprawidłowości podczas jazdy muszą prowadzić do szybkiej wizyty w stacji obsługi tak, by mechanik ocenił, co jest przyczyną problemów.

Drgania kierownicy a skutki jazdy samochodem

Wibracja kierownicy nie wydaje się być poważną usterką - często jest lekceważona. Nie wpływa bowiem na bieżącą mobilność samochodu. Auto się porusza, wydaje się być również bezpieczne. To jednak pozory. Jazda samochodem, który - z różnych przyczyn - doprowadza do drżenia kierownicy z czasem doprowadzi do jego unieruchomienia. Stanie się tak jeśli dojdzie do zerwania krzyżaka wału lub przegubu napędowego. W efekcie właściwości jezdne auta będą utracone. Konsekwentne poruszanie się samochodem, w którym drży kierownica z czasem doprowadzi również do trwałego uszkodzenia łożysk. Wynika to z tego, jak podróż z wykrzywionymi tarczami czy bębnami wpływa na ich trwałość - swoje właściwości utracą zdecydowanie szybciej. W efekcie ignorowanie wibrującej kierownicy może okazać się zaskakująco kosztowne.