Uszczelnienie kolektora ssącego to bardzo ważny element, dzięki któremu układ zasilania pracuje w optymalnych warunkach. We współczesnych samochodach kolektory ssące to elementy wykonane z jakościowego tworzywa, w niektórych samochodach stosowano metalowe kolektory dolotowe. Są to elementy bardzo trwałe i o ile układ zasilania samochodu nie został poddany nieprofesjonalnym modyfikacjom, to nie sprawiają praktycznie żadnych problemów. Najsłabszym punktem w przypadku tego elementu układu zasilania wydaje się jego uszczelnienie w miejscu łączenia z blokiem silnika. Uszczelki to element trwały, jednak z czasem dochodzi do degradacji materiału, z którego są wykonane i może pojawić się nieszczelność.
Objawy wskazujące na uszkodzenie uszczelki pod kolektorem ssącym to przede wszystkim głośniejsza praca jednostki napędowej. Dźwięk nasila się podczas uruchomiania silnika oraz w trakcie zwiększania obciążenia, szczególnie gdy obroty rosną gwałtownie. W przypadku jednostek wysokoprężnych można mówić o odgłosach podobnych do tych, z jakimi spotykali się użytkownicy samochodów, w których wystąpił problem z podkładkami pod wtryskiwacze.
Oprócz niepokojących nienaturalnych dla charakterystycznej pracy silnika odgłosów z czasem wyraźnie spada też skuteczność układu zasilania. Nieszczelność może prowadzić do nierównomiernej pracy jednostki napędowej, spadku mocy i wzrostu zużycia paliwa. Eksploatacja pojazdu, w którym jest uszkodzona uszczelka kolektora ssącego, może prowadzić do uszkodzenia tego elementu. Poluzowanie połączenie i wibracja z czasem powodują pęknięcia plastikowych kolektorów, ale pękają także metalowe.
W niektórych przypadkach uszkodzona uszczelka pod kolektorem ssącym powoduje wyciek substancji przypominającej przepracowany olej. Wycieki tego typu to objaw charakterystyczny dla samochodów wyposażonych w układy doładowania i recyrkulacji spalin. Wyciekająca substancja to kondensat spalin, oleju i niespalonego paliwa, jaki osadza się w przewodach układu dolotowego.
3146 produktów
Wybierz auto