Czujnik temperatury wewnętrznej jest elementem automatycznych układów sterowania klimatyzacją. Na podstawie wskazań czujnika temperatury wnętrza układ sterowania klimatyzacją dobiera parametry pracy tak, aby jak najszybciej doprowadzić do osiągnięcia w kabinie temperatury, którą ustawił użytkownik. Zmiana temperatury jest badana w czasie rzeczywistym, więc układ sterowania koryguje intensywność nawiewu i poziom chłodzenia powietrza nawiewanego do kabiny w celu podtrzymania osiągniętej temperatury wnętrza przez cały czas, w jakim korzysta się z klimatyzacji.
Uszkodzenie czujnika temperatury wnętrza powoduje problem ze sterowaniem klimatyzacją. Do najczęściej spotykanych scenariuszy, w przypadku awarii tego czujnika, należy praca klimatyzacji ze stałą wydajnością. W takich warunkach klimatyzacja automatyczna działa jak standardowy schładzacz, w który kierowca może włączyć i próbować regulować potencjometrem. Innym objawem może być problem z dostosowaniem wydajności układu klimatyzacji do potrzeb użytkownika. W takim przypadku efekt chłodzenia może być ledwo odczuwalny, można też spotkać się z objawem parowania szyb nawet na działającej klimatyzacji. Wymiana czujnika klimatyzacji nie należy do zadań najłatwiejszych. Jest on usytuowany w okolicach podszybia lub pod podsufitką w przedniej części kabiny. Aby dostać się do czujnika, konieczne może być zdemontowanie niektórych elementów tapicerki.
We współczesnych samochodach stosuje się wiele różnego rodzaju czujników temperatury. Jednym z niezwykle istotnych jest czujnik zewnętrzny do pomiarów temperatury powietrza wokół samochodu. Jego wskazania to istotna informacja dla kierowcy na temat warunków panujących na drodze. Informacja na temat temperatury otoczenia może okazać się szczególnie pomocna, gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicy zera i często mamy do czynienia na przemian z zamarzaniem i rozmarzaniem wody i wilgoci zalegającej na jezdni. Dzięki temu kierowca może odpowiednio dostosować prędkość do zmieniających się warunków. Ponadto, czujnik temperatury zewnętrznej jest jednym z elementów układu pomiarowego sterującego np. automatycznym sterowaniem układu klimatyzacji.
Warto zauważyć, że zewnętrzny czujnik temperatury pracuje w bardzo trudnych warunkach. Z jednej strony zazwyczaj znajduje się stosunkowo blisko silnika i układu chłodzenia, który wydziela znaczne ilości ciepła, z drugiej zaś pojazd w czasie jazdy jest owiewany przez masy powietrza, które skutecznie chłodzą. Co więcej, w przypadku wolniejszej jazdy w upalne dni może okazać się, że energia cieplna z promieniowania UV, skumulowana w nawierzchni dodatkowo podgrzewa atmosferę wokół pojazdu. Dlatego, aby uzyskać poprawne wskazania czujnika temperatury, konieczne jest zamontowanie go w odpowiednim miejscu. We współczesnych samochodach czujnik temperatury zewnętrznej może być zamontowany np. za przednim zderzakiem, przed chłodnicą klimatyzacji, w drzwiach samochodu lub w zewnętrznych lusterkach wstecznych.
Nieprawidłowe wskazania czujnika temperatury mogą wynikać z różnych czynników. Przede wszystkim z czasem może dojść do uszkodzenia czujnika temperatury. Ewentualna naprawa tego elementu mija się z celem. Poza tym czujniki temperatury dostępne w naszym sklepie, nawet w przypadku produktów dobrych firm jak: Fae, Febi Bilstein, MaxGear, Swag czy Topran są przystępne cenowo i zawsze objęte gwarancją producenta. Błędne wskazania czujnika mogą wynikać także z braku komunikacji ze sterownikiem. W takich okolicznościach trzeba sprawdzić połączenie i styki. Szukając czujnika temperatury do swojego samochodu, można skorzystać z filtrowania po marce i modelu. W przypadku pojazdów, w których czujnik zewnętrzny nie jest wyposażeniem seryjnym, można zakupić uniwersalny zestaw montażowy.
159 produktów
Wybierz auto