Żarówki kierunkowskazów pozwalają poinformować pozostałych uczestników ruchu o manewrze skrętu lub zmianie pasa ruchu, który zamierzamy przeprowadzić. Dzięki temu kierowcy mogą przewidzieć zachowania innych kierowców, co przekłada się na znaczny wzrost bezpieczeństwa na drodze oraz większą płynność ruchu. Żarówka umieszczona w lampie kierunkowskazów zaczyna świecić światłem przerywanym, jeżeli kierowca aktywuje ją za pomocą przesunięcia manetki kierunkowskazu w prawo lub w lewo. Po wykonaniu manewru manetka powinna samoczynnie odbić i wyłączyć kierunkowskaz bez ingerencji kierowcy. Ponadto żarówki kierunkowskazów są wykorzystywane w światłach awaryjnych. Aktywowanie świateł awaryjnych sprawia, że wszystkie żarówki kierunkowskazów mrugają oraz informują innych kierowców o obecności samochodu z awarią na drodze.
W nowoczesnych samochodach informacja o przepalonej żarówce kierunkowskazów wyświetla się zwykle na desce rozdzielczej. W każdym aucie umieszczone są po trzy światła kierunkowskazów z każdej strony. Jeżeli w którymś z nich przepali się żarówka, zwykle da się zaobserwować zwiększoną częstotliwość pracy kierunkowskazu z danej strony. W efekcie dwie pozostałe żarówki migają szybciej. Dzięki temu można łatwo zlokalizować przepaloną żarówkę kierunkowskazu i wymienić ją na nową.
Wybierając nowe żarówki kierunkowskazów, należy zwrócić uwagę, jaki typ żarówek jest wykorzystywany w naszym aucie. Popularnym rozwiązaniem stosowanym od wielu lat są żarówki typu P21W lub PY21W. Bardziej nowoczesne są kierunkowskazy z żarówkami LED o oznaczeniach m.in. W5W, W16W czy W21W. Aby dobrać żarówkę kierunkowskazów prawidłowo, warto zwrócić uwagę na rodzaj gniazda. W przypadku klasycznych żarówek może to być np. gniazdo typu BA15S, BAU15S lub BAY15d, podczas gdy żarówki LED wykorzystują inne gniazda, jak np. W3x16d lub W2,1x9,5d. Ponadto warto wybierać żarówki kierunkowskazów od uznanych marek, jak np. Bosch, Osram czy Philips, które zapewnią odpowiednie parametry przez długi czas.
294 produktów
Wybierz auto