Brak płynu do spryskiwaczy – czy można dostać mandat?

Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Dobra widoczność jest jednym z podstawowych czynników zapewniających bezpieczeństwo jazdy. Brudna szyba może ograniczać pole widzenia i znacząco utrudniać użytkowanie pojazdu. Do zachowania szyb w czystości niezbędny jest płyn do spryskiwaczy. Mandat za jego brak jest możliwy, ale nie wynika on wprost z zapisów prawa. W jakiej sytuacji policjant może nałożyć karę za nieposiadanie płynu do spryskiwaczy i jaka może być jej wysokość?

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy – co mówią przepisy?

Płyn do spryskiwaczy jest niezbędny o każdej porze roku. W ciepłych miesiącach pomaga usunąć z szyby owady, które wpadły na nią podczas jazdy. Podczas deszczowych i zimnych okresów pozwala łatwiej usunąć zabrudzenia spowodowane mokrą i błotnistą lub śnieżną i mroźną aurą. Możliwość nałożenia mandatu za brak płynu do spryskiwaczy wynika z dwóch zapisów – art. 96 par. 1 pkt 5 Kodeksu wykroczeń oraz art. 66 ust. 1 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 96 par. 1 pkt 5 Kodeksu wykroczeń mówi, że: Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny.

Natomiast art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że: Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

W efekcie powyższych zapisów brak płynu do spryskiwaczy, ale również awaria jakiegokolwiek innego elementu układu oczyszczania szyb, stanowi podstawę do nałożenia mandatu. Jeżeli podczas kontroli policyjnej szyby naszego pojazdu będą zabrudzone i ograniczą przez to pole widzenia kierowcy, to możemy zostać poproszeni o uruchomienie spryskiwaczy. Gdy w tej sytuacji okaże się, że spryskiwacze nie nanoszą płynu na szybę – chociażby przez to, że zbiornik na płyn jest pusty, to funkcjonariusz może zgodnie z prawem ukarać nas mandatem.

Brak płynu do spryskiwaczy – jakiej wysokości mandat można otrzymać?

Ile wynosi mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Zakres możliwej wysokości grzywny jest dosyć spory. Minimalna kwota przewidziana w przepisach to zaledwie 20 złotych. Jednak wysokość kary może sięgnąć nawet 500 złotych – decyzja o tym, jak dużą kwotę przyjdzie nam zapłacić za pusty zbiornik na płyn do spryskiwaczy, należy ostatecznie do funkcjonariusza.

Brak płynu do spryskiwaczy

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w bagażniku to mit

Odrębną kwestią jest konieczność przewożenia dodatkowej ilości płynu w bagażniku. Mandat za brak zapasu płynu do spryskiwaczy to mit, który swego czasu zaczął funkcjonować wśród niektórych kierowców. W rzeczywistości nie ma takiego obowiązku. Oczywiście w pewnych sytuacjach możemy zostać poproszeni o otwarcie bagażnika podczas kontroli drogowej. Jeżeli wiemy, że nie ma w nim butli z zapasowym płynem do spryskiwaczy, to nie musimy obawiać się, że otrzymamy karę z tego tytułu.

Oczywiście, gdy zostaniemy poproszeni o spryskanie szyby, a w zbiorniku samochodu akurat skończy się płyn do spryskiwaczy, to jego zapas w bagażniku może pozwolić uniknąć mandatu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wożąc ze sobą dużą i ciężką butlę, nie tylko ograniczamy miejsce w bagażniku – każdy dodatkowy ciężar przekłada się m.in. na wyższe spalanie. W efekcie dobrze jest posiadać w pojeździe pewien zapas płynu, ale nie musi być to od razu pełna 5-litrowa butla.

Kontrola poziomu płynu do spryskiwaczy – nawyk, który każdy kierowca powinien mieć we krwi

Regularna kontrola poziomu płynu do spryskiwaczy jest podstawą w uniknięciu mandatu za jego brak. Warto szczególnie często sprawdzać jego ilość, gdy panujące warunki wymagają intensywnego oczyszczania szyb dla zachowania widoczności. Dobrym nawykiem jest także zweryfikowanie poziomu płynu do spryskiwaczy, a także m.in. poziomu oleju i płynu chłodniczego, przed każdym wyjazdem w trasę.

Istotne jest również dobieranie płynu do spryskiwaczy zgodnie z sezonem – letnim lub zimowym. Stosując zimowy płyn latem, narażamy się na nieprzyjemny aromat alkoholu, dzięki któremu płyn nie zamarza. Pozostawiając letni płyn do spryskiwaczy na zimę, z całą pewnością zamarznie on, gdy tylko temperatura spadnie poniżej zera. W efekcie, pomimo iż w układzie znajduje się płyn, spryskiwacze nie zadziałają, a policjant będzie miał podstawy do ukarania nas mandatem.

Jak poradzić sobie z zamarzniętym płynem? Najlepiej pozostawić pojazd w ciepłym garażu na jakiś czas. Jeżeli wiemy, że przed zamarznięciem w układzie nie było wiele płynu, można również spróbować dolać płynu zimowego, który został rozgrzany poprzez ustawienie na jakiś czas bańki z płynem w sąsiedztwie ciepłego kaloryfera.