Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmiana opon na letnie?

Niedawno co zmienialiśmy opony na zimowe, a za chwilę trzeba będzie wymienić je z powrotem na letnie. Kiedy zatem należy to zrobić, mając na uwadze fakt, iż wiosna potrafi być dosyć kapryśna, a co za tym idzie, trudna do przewidzenia? W artykule poniżej podpowiadamy kiedy warto dokonać takiej zmiany i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wymiany na opony letnie.

Wymiana opon na letnie

Kiedy zmienić opony na letnie?

Czy w ogóle co sezonowa wymiana opon jest konieczna? Jeśli tak, to kiedy warto się za to zabrać? Eksperci jak najbardziej zalecającą regularną wyminę opon z zimowych na letnie i odwrotnie, uwzględniając panujące warunki pogodowe.

Przyjmuje się, że wymiana opon na letnie wskazana jest wtedy gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7° C. Trudno jest w tym przypadku jednoznacznie wskazać kiedy to nastąpi, bowiem pogodna na przełomie zimy i wiosny w naszym kraju potrafi być niezwykle zmienna. Z tego też względu nie zaleca się zbyt szybkiej zmiany ogumienia na letnie – już pierwszego dnia jak tylko temperatura sięgnie powyżej 7° C. Warto poczekać kilka dni na jej ustabilizowanie się i dopiero wtedy udać się do serwisu wulkanizacyjnego.

Jaka jest różnica między oponami letnimi a zimowymi?

Różnica między oponami letnimi a zimowymi tkwi przede wszystkim w ich konstrukcji i budowie. Opony letnie wykonywane są z zupełnie innego typu mieszanki niż wersje zimowe, co bezpośrednio przekłada się na ich przyczepność w różnych warunkach pogodowych.

Tworzywo przeznaczone do produkcji opon letnich jest znacznie lepiej dostosowane do jazdy w temperaturach powyżej 7° C, a do tego w takich właśnie warunkach zapewnia pełnię osiągów. Jeśli dochodzi do spadku temperatura poniżej 7° C wówczas opony letnie twardnieją, co powoduje spadek ich właściwości.

Z oponami zimowymi jest odwrotnie. W ich składzie znajduje się znacznie więcej krzemionki, dzięki czemu lepiej znoszą niskie temperatury, przy nieco wyższych temperaturach - powyżej 7° C – zaczynają się przegrzewać, a tym samym szybciej się zużywają. Opony wykonane z mieszanki gumowej przeznaczonej na okres zimowy nie spełnią swoich funkcji latem, bowiem nie zapewnia kierowcom odpowiedniego bezpieczeństwa, przez to że nie mają odpowiedniej przyczepności. A zatem nie możemy w tym przypadku mówić o bezpiecznym hamowaniu zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni.

Do tego oba typy ogumienia samochodowego posiadają różne rodzaje bieżników. Opony zimowe wyposażone są w znacznie większą ilość lameli, czyli nacięć, co znacząco wpływa na zwieszenie przyczepności podczas mrozu. Poza tym centralne rowki są głębsze, co z kolei powoduje sprawne odprowadzanie śniegu oraz błoto spod czoła opony. Taka konstrukcja zimowego ogumienia zapewnia lepszą przyczepności w trudnych warunkach pogodowych – poniżej 7° C, ale przy tym znacznie obniża też poziom osiągów takiej opon w warunkach letnich.

Jeśli chodzi o bieżnik opony letniej to jest on dużo płytszy, a dzięki temu powierzchnia styku opony z nawierzchnią jest większa. Co to nam daje? Przede wszystkim lepszą sterowność na suchej jezdni i krótszą drogę hamowania. Poza tym nacięcia na gumie są tak zaprojektowane aby w deszczowe dni łatwo dochodziło do odprowadzania wody, wówczas to nie dochodzi do zjawiska aquaplaningu.

Używanie opon letnich zimą jest więc niebezpieczne, ponieważ zbyt twarda opona traci swoją przyczepność. Do analogicznej sytuacji dochodzi wtedy gdy stosujemy „zimówki” latem – pod wpływem wysokiej temperatury opona za bardzo nagrzewa się, co z kolei skutkuje zbyt szybkim zużyciem się bieżnika.

Opony zimowe na letnie

Wymiana opon zimowych na letnie – na co warto zwrócić uwagę?

Kiedy zmiana opon na letnie jest koniecznością, należy zwrócić uwagę na stan naszych opon. Bardzo ważna jest też głębokość bieżnika, która powinna być równa lub większa od 1,6 mm. Absolutnie należy pamiętać o tym, że opona letnia, mająca bieżnik płytszy niż 3.0 mm, traci swoje właściwości trakcyjne na mokrej drodze.

Przed zamontowaniem opon letnich koniecznie sprawdźmy też czy nie ma na niej żadnych uszkodzeń, zarówno na bokach jak i samym bieżniku.W przypadku opon które były przechowywane w garażu koniecznie należy pamiętać o ich wyważeniu, bowiem nieprawidłowe wyważenie opon źle wpływa na funkcjonowanie zawieszenia. Poza tym powoduje również nieregularne zużywania opon i tym samym szybszą utratę ich właściwości.

Na koniec czeka nas jeszcze kontrola ciśnienia w oponach. Pamiętajmy przy tym, że mniejsze ciśnienie - od zalecanego przez producenta - może spowodować m.in. pogorszenie właściwości trakcyjnych naszych opon oraz zwiększenie oporów toczenia, a to z kolei przekłada się na spalanie paliwa przez auto. Pamiętajmy przy tym by dostosowywać je do aktualnego obciążenia samochodu.

Jeśli wymiana opon zimowych na letnie wydaje się być nam zbyt skomplikowana, wówczas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy serwisu wulkanizacyjnego. Do takiego punktu zazwyczaj trzeba zapisać się z wyprzedzeniem, nie czekając do ostatniej chwili. W innym przypadku musimy liczyć się z co najmniej kilkudniowym oczekiwaniem na usługę.