Wymiana oleju – jak samodzielnie wymienić olej silnikowy?

Jak wymienić olej w samochodzie?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest niezbędna, aby zapewnić jednostce napędowej optymalne warunki pracy. Olej silnikowy starzeje się i zużywa, przez co traci swoje właściwości. Wymiana oleju w samochodzie nie jest szczególnie trudną czynnością serwisową – dysponując odpowiednimi narzędziami, można ją przeprowadzić samodzielnie. Jak wymienić olej na własną rękę i jak często należy to robić?

Wymiana oleju silnikowego

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Producenci samochodów przewidują różne interwały wymiany oleju silnikowego w swoich modelach. Zazwyczaj rekomendowany dystans, po którym należy wymienić olej, wynosi 15-30 tys. km. Dla większości silników wymiana co 15 tys. km. będzie wystarczająca, 30 tys. km. może być jednak zbyt długim dystansem. Przeprowadzając wymianę po przejechaniu tak dużej odległości, silnik zmuszony jest do pracy na zanadto przepracowanym oleju przez kilka-kilkanaście tys. km.

Zaleca się skracanie interwałów zalecanych przez producentów samochodów. Właściwy moment wymiany oleju uzależniony jest w dużej mierze od sposobu użytkowania pojazdu. W zależności od warunków, w jakich pracuje silnik, olej należy zmieniać co 5-20 tys. km:

 • 5000-7000 km – samochody wykorzystywane do sportowej jazdy na torach czy uczestniczące w imprezach sportowych. Auta użytkowane w trudnym terenie
 • 8000-10 000 km – auta użytkowane w mieście, pokonujące krótkie dystanse, przeplatane częstym zapalaniem i gaszeniem silnika. Samochody wykorzystywane do dynamicznej jazdy
 • 10 000-15 000 km – silniki wykorzystywane do normalnej jazdy w cyklu mieszanym
 • 15 000-20 000 km – pojazdy poruszające się ze stałą prędkością na długich trasach, bez częstego uruchamiania i gaszenia silnika

 

Kiedy wymienić olej

Olej silnikowy starzeje się, nawet gdy samochód nie jest użytkowany. Dlatego ważną zasadą, do której warto się stosować, jest wymiana oleju silnikowego raz w roku. Nawet jeżeli samochód nie pokonuje w tym okresie znacznego dystansu.

Wymiana oleju jest również konieczna po niektórych pracach serwisowych dotyczących silnika. Należą do nich:

 

Konsekwencje jazdy na zużytym oleju silnikowym

Olej silnikowy odpowiada nie tylko za smarowanie elementów silnika. Chłodzi również jego podzespoły i zapobiega powstawaniu korozji we wnętrzu jednostki. Skutkami zaniedbania wymiany oleju mogą być:

 • zatarcie silnika
 • przyspieszone zużycie podzespołów silnika
 • uszkodzenie elementów osprzętu
 • przegrzanie silnika
 • nieprawidłowa praca elementów jednostki

 

Ile kosztuje wymiana oleju?

Koszt wymiany oleju w dużej mierze zależy od silnika pojazdu. Przed zakupem należy sprawdzić, ile oleju przewidział producent samochodu. Równie ważna jest odpowiednia specyfikacja oleju. Kupując olej, należy bezwzględnie przestrzegać tych dwóch parametrów.

Istotne jest także, aby kupować olej z pewnego źródła – w internecie można natknąć się na podróbki. Podejrzenia powinna wywołać drastycznie niższa cena produktu niż w innych sklepach. Ile kosztuje wymiana oleju? Łączny koszt wymiany w warsztacie, obejmujący olej, filtr oraz usługę, wynosi około 300-350 zł. Przeprowadzając wymianę na własną rękę, możemy zaoszczędzić około 50-100 zł.

Jak wymienić olej

Jak wymienić olej – instrukcja krok po kroku

Wymianę oleju należy przeprowadzać na ciepłym, ale nie gorącym silniku. Usprawni to wyciekanie oleju. Dla bezpieczeństwa warto użyć rękawiczek ochronnych. Po wjechaniu samochodem na kanał należy postępować według kolejnych kroków instrukcji:

 1. W przypadku niektórych samochodów konieczne może być zdemontowanie dolnej osłony silnika, która chroni miskę olejową.
 2. Następnie należy podnieść maskę i odkręcić korek wlewu oleju zlokalizowany w górnej części silnika.
 3. Kolejnym krokiem jest poluzowanie korka spustowego pod samochodem. Dopiero po umieszczeniu pod nim miski na zużyty olej, można całkowicie odkręcić korek. W trakcie spływania oleju można wymienić uszczelkę na korku spustowym.
 4. Gdy olej spłynie, co może potrwać nawet kilka minut, można przystąpić do wymiany filtra oleju. Należy odkręcić go przeznaczonym do tego kluczem, wyjąć i położyć na przygotowanej szmatce, gdyż będzie on pokryty starym olejem.
 5. Przed zamontowaniem nowego filtra należy posmarować jego uszczelkę nowym olejem. Dopiero wówczas filtr jest gotowy do przykręcenia.
 6. Po montażu filtra można przykręcić korek spustowy z wymienioną wcześniej uszczelką.
 7. W tym momencie silnik jest gotowy na wlanie nowego oleju. Nie wolno przekraczać ilości podawanej przez producenta samochodu.
 8. Po zakręceniu korka wlewu oleju należy uruchomić silnik na kilka minut, a następnie zmierzyć poziom oleju. Jeśli wciąż jest go zbyt mało, to należy dolać odrobinę i powtórzyć pomiar.
 9. Gdy poziom oleju w silniku będzie już właściwy, należy przelać stary olej z miski do pustego pojemnika – może to być pusty pojemnik po świeżo wlanym oleju. Następnie należy oddać zużyty olej oraz filtr wraz ze szmatką do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jak widać, samodzielna wymiana oleju nie jest szczególnie trudną czynnością serwisową. Dysponując odpowiednimi narzędziami, można z łatwością przeprowadzić ją samodzielnie. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do kanału i odpowiednich kluczy, lepiej powierzyć tę czynność specjalistom. Prawidłowa wymiana oleju jest konieczna, aby zachować pełną sprawność samochodu. Jeżeli nie czujemy się na siłach, rozsądniej będzie zostawić samochód w warsztacie.