Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego krok po kroku

Olej silnikowy to bezsprzecznie jeden z najważniejszych płynów w każdym samochodzie. Odpowiada za ochronę silnika przed uszkodzeniem, a w konsekwencji remontem całej jednostki napędowej. Jak prawidłowo sprawdzać poziom oleju w silniku oraz na co zwracać uwagę podczas codziennej eksploatacji silnika?

Sprawdzanie poziomu oleju

Jak sprawdzić olej w silniku?

Znaczna część kierowców uważa, że pod maskę samochodu powinien zaglądać wyłącznie doświadczony mechanik – nic bardziej mylnego! Podstawowa diagnostyka układu napędowego oraz poszczególnych płynów eksploatacyjnych to obowiązek każdego kierowcy. Sprawdzanie poziomu oleju jest prostą w wykonaniu czynnością i każdy kierowca doskonale sobie z nią poradzi, jeżeli będzie postępował według poniższych zaleceń:

  • Pomiar poziomu oleju wykonuje się, gdy samochód jest zaparkowany na płaskiej powierzchni. Silnik powinien być zimny. Trzeba przygotować również chusteczkę do wytarcia bagnetu.
  • Pierwszym krokiem jest otwarcie maski i zlokalizowanie bagnetu oleju, zazwyczaj znajduje się on w okolicy pokrywy silnika.
  • Po wyjęciu bagnetu należy wytrzeć jego końcówkę do sucha, aby nie było na jej powierzchni oleju.
  • Następnym krokiem jest ponowne umieszczenie bagnetu w komorze silnika. Aby pomiar był miarodajny, należy upewnić się, że bagnet wszedł do końca.
  • Teraz należy znów wyjąć bagnet i odczytać poziom oleju z wytartej przed momentem końcówki bagnetu. Optymalna ilość powinna zawierać się pomiędzy poziomem minimum i maximum (większość bagnetów ma je wygrawerowane – jeżeli tak nie jest, to można przyjąć, że połowa miarki jest wynikiem optymalnym).
  • Jeżeli poziom oleju jest zbyt niski, należy go koniecznie uzupełnić, stosując środek o tych samych parametrach co znajdujący się w komorze silnika. Najlepiej, jeżeli będzie to dokładnie ten sam produkt.
  • Po chwili należy powtórzyć cały proces, do momentu, aż bagnet wskaże właściwy poziom oleju.

 

Ważne! Poziom oleju można sprawdzić zarówno na zimnym, jak i ciepłym silniku. Pomiar dokonany na chłodnym motorze będzie jednak bardziej wiarygodny, ze względu na to, iż cały płyn zdążył już spłynąć do miski olejowej.

 

Jak sprawdzić poziom oleju

Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom oleju w silniku – objawy oraz konsekwencje

Znając metodę pomiaru poziomu oleju, warto dowiedzieć się, dlaczego jego właściwa ilość jest tak ważna. Jednostka napędowa niezależnie od jej typu (diesel, benzyna) oraz ilości cylindrów potrzebuje więcej lub mniej oleju, aby równomiernie pokryć i zabezpieczyć przed tarciem wszystkie newralgiczne elementy, takie jak tłoki, panewki, wałki rozrządu, wał korbowy etc. Podczas pracy wytwarza się swoisty płaszcz olejowy, który jednocześnie chłodzi wszystkie części. Jeżeli poziom oleju będzie zbyt niski, wymienione podzespoły będą ocierać się w bardzo wysokiej temperaturze, doprowadzając w konsekwencji do zatarcia silnika.

Objawy zacierającego się silnika to szarpanie nadwozia, pisk dochodzący z komory silnika, smród spalenizny, utrata mocy, a w konsekwencji ustanie pracy silnika i zatrzymanie pojazdu.

Kiedy należy sprawdzać poziom oleju w silniku?

Częsta kontrola poziomu oleju jest jak najbardziej wskazana, ale nie należy również wpadać w paranoję. Przede wszystkim należy pamiętać o tym przed wyruszeniem w dalszą trasę. Warto odkręcić też korek wlewu oleju i sprawdzić, czy nie zgromadziła się pod nim żadna maź – jeżeli tak to być może jednostka jeździ niedogrzana, na zbyt niskich obrotach, przez co wytrącił się osad. W takiej sytuacji należy skonsultować się z fachowcem.

Wyruszając w dłuższą podróż, dobrze jest mieć na wszelki wypadek niewielki (1-2l) zapas oleju silnikowego w bagażniku. Dzięki temu można uzupełnić jego niedobór w trasie.

O czym warto pamiętać, aby utrzymać właściwy poziom oleju silnikowego

W utrzymaniu odpowiedniego poziomu oleju silnikowego pomocnych może być kilka wskazówek, które podpowiedzą, w jakich okolicznościach zużycie oleju może być znaczne:

  • Im bardziej obciążony jest silnik (jazda z dużym ładunkiem lub na zbyt wysokich obrotach), tym większe będzie zużycie oleju.
  • Niska temperatura na zewnątrz również może wpłynąć na poziom wskazany podczas pomiaru.
  • Samochody wyposażone w instalację LPG – w szczególności starsze modele – mogą przejawiać nadmierne zużycie oleju.