Uszkodzenie czujnika ciśnienia oleju może okazać się bardzo niebezpieczne w skutkach. Uszkodzony czujniki i jego błędne wskazania mogą doprowadzić do eksploatacji jednostki napędowej przy zbyt niskim poziomie oleju silnikowego i w konsekwencji doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Brak informacji o spadku ciśnienia może spowodować, że użytkownik nie zauważy na czas wzrostu temperatury i doprowadzi do przegrzania jednostki napędowej.
W innym przypadku uszkodzony czujnik ciśnienia oleju może powodować błędne wskazania przy właściwym ciśnieniu i stanie oleju silnikowego. Uszkodzenie może być sygnalizowane kontrolką alarmową.
Zasada działania czujnika ciśnienia oleju polega na tym, że wartość ciśnienia oleju jest określana poprzez pomiar nacisku oleju na membranę czujnika. Następnie przesyła wynik pomiaru do jednostki centralnej. W przypadku zbyt niskiej wartości ciśnienia oleju czujnik powoduje zaświecenie kontrolki ciśnienia oleju na desce rozdzielczej.
Do prawidłowego działania czujnika konieczne jest doprowadzenie zasilania i połączenie z komputerem lub sygnalizatorem niskiego ciśnienia. Defekt połączenia elektrycznego, w tym korozja czy zabrudzenie styków to jeden z najczęstszych problemów czujników. Czasem dochodzi też do zwarć lub skoków napięcia, które kończą się uszkodzeniem czujnika.
W przypadku świecącej się kontrolki alarmującej o niskim ciśnieniu oleju trzeba sprawdzić poziom oleju. Jeżeli stan oleju silnikowego jest prawidłowy, to może to świadczyć o uszkodzeniu czujnika. Uszkodzenie może też być sygnalizowane zapaleniem kontrolki silnika. Sprawdzając czujnik, trzeba upewnić się, że jest prawidłowo zamontowany oraz sprawdzić stan połączenia. Jeżeli czujnik jest podłączony właściwie, to pozostaje jego demontaż i sprawdzenie go odpowiednim przyrządem.
947 produktów
Wybierz auto