Ford Mondeo mimo wielu lat nadal kusi na wiele sposobów. Dlaczego? Z prostej przyczyny, a mianowicie ta konstrukcja się nie starzeje. Warto interesować się nim nawet w przypadku zakupu na rynku wtórnym? Jednak nawet w tym przypadku zależy to od wersji np. mk3, katalogu części forda mondeo i przebiegu. Niestety w tym aspekcie warto zawsze zastanowić się dwa razy przed inwestycją. Najtańsze używane Fordy to bardzo często masa nieprzewidzianych problemów. Części wykorzystane w produkcji Forda Mondeo to klasyka amerykańskiego rynku. W przypadku przystępnych cenowo kompaktów oraz aut typowo rodzinnych, komponenty można uznać za jak najbardziej wytrzymałe, jednakże nie wieczne. Czy to problem? Nie. Szczególnie, że części do Forda Mondeo posiadają szerokie i wręcz dowolne spektrum zamienników w zależności od wersji. Nieważne czy chodzi o mk2 bądź inną.
Na czym opierać swoją decyzję przed zakupem?
W przypadku większości modeli Forda interwały serwisowe zależą od silnika i roku produkcji. Jednak w każdym przypadku olej najlepiej jest zmieniać regularnie co rok. W Ameryce Ford Mondeo znany jest jako Fusion. Części samochodowe mk3 i inne wbrew pozorom wykorzystane w przypadku europejskiego odpowiednika różnią się kompletnie od tych na rynku amerykańskim. W przypadku wersji zza oceanu, można by rzec, że jest to wręcz zakup niezwykle ryzykowny. Fusion to dość specyficzny model, którego niekoniecznie uznać można za sprawdzony. Amerykańska wersja ciągnie za sobą złą sławę. Jednak ta zdecydowanie jest przebijana przez popularność oraz opinie o w zasadzie każdej edycji są bardziej pozytywne niż mogłoby się to wydawać. Dwie pierwsze generacje Mondeo, co prawda nie są idealne. Jednak prezentują się aż nazbyt pozytywnie.
Części Ford Mondeo mk2 i jego następcy
Ford Mondeo II bądź mk4 mają wiele zalet. W zasadzie części są wytrzymałe, nie są jednak niezawodne i mają kilka wad w katalogu od zawsze. Zwłaszcza jest to widoczne w starszych egzemplarzach. Zaletą jest jednak niezaprzeczalnie to, że część napraw można wykonać samemu. Zła sława tyczy się w zasadzie przede wszystkim silników wysokoprężnych. Niestety sprawia to, że często kierowcy po zakupie Mondeo II w wersji 2.0 TDCi narzekają i nie ustawiają się w kolejki po nawet następną wersję, która jest 200% lepsza od poprzednika. Zakup może mieć sens, jeśli tylko dobierzemy pod tym kątem odpowiednią wersję silnikową. W dobrej cenie zakup porządnego Forda zawsze jest możliwy. Jednak aby nie żałować decyzji, powinniśmy rozejrzeć się za modelem napędzanym standardową benzyną. Tutaj jednak definitywnie należy odrzucić wariant 1.8 SCi. Z kolei fani silników na diesel zdecydowanie powinni rozglądać się za 2.0 bądź 2.2 TDCi. Choć napędy typu TDDi są prostsze w obsłudze i tańsze w eksploatacji, to niestety z reguły nie wytrzymują one próby czasu.